آیا پرداخت بخشی از مبلغ چک برگشت خورده امکان پذیر است؟

منظور قانونگذار از تسری حکم بند چ ماده ۸۸ برنامه ششم توسعه به مواد مواد ۱۳، ۵۲ و ۵۹ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران چیست؟

حکم بند چ ماده۸۸ در قانون برنامه ششم توسعه،ناظر بر سهمیه ۳۰درصدی در خدماتی است که توسط قوه قضاییه در قالب مجوزهای قانونی اعطا می‌شود لکن ماده ۱۳ قانون جامع بر تأمین صددرصد هزینه‌های بهداشتی، درمانی به‌صورت بیمه سلامت، همگانی، مکمل و خاص و ماده۵۲قانون جامع به بیمه درمانی فرزندان ذکور شهدا پس از فراغت از تحصیل تا زمان اشتغال حداکثر به‌مدت ۳سال توسط بنیاد و ماده۵۹قانون بر سهمیه‌هایی که در بند چ ذکر شده با حوزه شمول کمتر اشاره دارد. این نوع قانون‌نویسی ابهامات را در اجرای قوانین برای مجریان بیش از گذشته می‌کند.

حاکمیت بند چ بر مواد ۱۳و ۵۲ معنا ندارد و موضوعاتی مغایر با بند چ هستند و اعمال این حاکمیت بسیار مبهم است.

قوانین و مقررات ایثارگران به‌دلیل تعارضات و ابهامات فراوان همواره با چالش اجرایی‌شدن این قوانین مواجه بوده است و تصویب چنین عبارات مبهمی در قوانین علاوه بر آنکه به ایثارگران کمکی نمی‌کند آنان را در دستگاه‌های اجرایی برای پیگیری مطالبات قانونی خود سرگردان می‌کند.

کشف منظور قانونگذار!

اما آیا مغایرت حکم بند (چ) ماده (۸۸) بر مواد (۱۳)، (۵۲) و (۵۹) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران از نظر نمایندگان مجلس دور مانده است یا منظور آنها دامنه شمول برخورداری از خدمات بوده است؟

دامنه شمول در ماده ۱۳ قانون جامع خانواده شاهد، جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکفل آنان، در ماده ۵۲ فرزندان ذکور شهدا و در ماده ۵۹ خانواده شاهد، جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر و آزادگان با شش ماه سابقه اسارت و رزمندگان با شش ماه سابقه حضور در جبهه ذکر گردیده اند.

بند (چ) ماده (۸۸) برنامه ششم دامنه شمول را فرزندان و همسران شهدا، جانبازان با حداقل ده درصد (۱۰%)، آزادگان با داشتن حداقل سه‌ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل شش‌ماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد(۲۵%) و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده‌ماه سابقه حضور داوطلبانه ذکر نموده است.

فلذا به نظر می رسد منظور از ” حکم بند (چ) ماده (۸۸) بر مواد (۱۳)، (۵۲) و (۵۹) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در طول اجرای قانون برنامه، حاکم است” در واقع تسری همین دامنه شمول اشخاص ذکر شده در بند چ به مواد مواد (۱۳)، (۵۲) و (۵۹) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران باشد.

در هر حال وظیفه پیگیری جهت رفع ابهام بر این عبارت بر عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران بوده که لازم است در همین ابتدای سال اول اجرایی برنامه نسبت به تعیین تکلیف آن اقدام کند.

مستندات مرتبط:

بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه :

متن زیر به عنوان ماده (۵۹) مکرر به قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران الحاق می‌شود.
«قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی، مرکز وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه، مکلفند سی‌درصد(۳۰%) از سهمیه صدور دفاتر خدمات قضائی و الکترونیک، سردفتری، صدور پروانه وکالت، مجوز کارشناسان رسمی دادگستری را به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان با حداقل ده درصد (۱۰%)، آزادگان با داشتن حداقل سه‌ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل شش‌ماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد(۲۵%) و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده‌ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند.»
حکم بند (چ) ماده (۸۸) بر مواد (۱۳)، (۵۲) و (۵۹) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در طول اجرای قانون برنامه، حاکم است.هم رده.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وب سایت هم رده به فروش میرسد. برای خرید به تلگرام پیام دهید.ورود به تلگرام