پاسخ به دلیل عجله کارمندان برای بازنشستگی پیش از موعد و مالیات عیدی کارمندان

2
پاسخ به دلیل عجله کارمندان برای بازنشستگی پیش از موعد و مالیات عیدی کارمندان
پاسخ به دلیل عجله کارمندان برای بازنشستگی پیش از موعد و مالیات عیدی کارمندان

پاراف پاسخ به دلیل عجله کارمندان برای بازنشستگی پیش از موعد و مالیات عیدی کارمندان : چگونه یک شایعه باعث شد کارمندان برای بازنشستگی پیش از موعد عجله کنند؟ انتشار دستور جلسه یکی از کمیسیون های دولت باعث شد تا برخی از کارمندان فکر کنند اگر هر چه زودتر بازنشست نشوند، به ضررشان است، در حالی که اینطور نبود. در هفته های اخیر بارها درباره مشکلات برخی از کارمندان دولت در اخذ حکم بازنشستگی پیش از موعد، گزارشهایی منتشر شد.

این بحث به اندازه ای جدی بود که غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه نیز در نشست خبری خود اعلام کرد طبق اخبار رسیده، قضات دادگاه ها تلاش دارند تا هر چه زودتر بازنشست شوند و مقررات جدید بازنشستگی شامل حال آنها نشود.

شایعاتی پخش شده بود دولت تصمیم دارد به جای یک ماه پاداش بازنشستگی، این را به 15 روز تبدیل کند یا به جای این که 30 ماه پرداخت کند، 15 ماه پرداخت کند. این باعث شد عده ای برای استفاده از امتیاز فعلی، سریع خود را بازنشسته کنند. بعد که بودجه آمد و دیدند این نیست، اکثرا پشیمان شدند و گفتند تقاضای بازنشستگی خود را پس می گیرند. این موضوع غیرقطعی و پیشنهاد یک کمیسیون بود که انتشار آن در رسانه ها استرس به جامعه تحمیل کرد.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت اعلام کرد تمام این مسایل، بر سر یک شایعه رسانه ای بود و انتشار خبری نادرست باعث شد کارمندان با سنوات خدمتی بالا، دنبال بازنشستگی باشند.

سخنگوی دولت درباره رفع مشکل کارمندانِ متقاضی بازنشستگیِ پیش از موعد گفت: ما البته از کسانی که به سن بازنشستگی رسیده و بخواهند بازنشسته شوند استقبال می کنیم، چون عرصه برای نیروهای جوان فراهم می شود. اما کسانی که هنوز سنوات خدمتشان پر نشده و با بازنشستگی زودرس بار مضاعفی را به صندوقهای بازنشستگی تحمیل می کنند، معتقدیم باید سنواتشان پر شود. از سوی دیگر، عده ای به سن تقاعد می رسند ولی نمی خواهند بازنشسته شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با انتقاد از انتشار برخی اخبار غیررسمی درباره این موضوع در رسانه ها گفت: شایعاتی پخش شده بود دولت تصمیم دارد به جای یک ماه پاداش بازنشستگی، این را به 15 روز تبدیل کند یا به جای این که 30 ماه پرداخت کند، 15 ماه پرداخت کند. این باعث شد عده ای برای استفاده از امتیاز فعلی، سریع خود را بازنشسته کنند. بعد که بودجه آمد و دیدند این نیست، اکثرا پشیمان شدند و گفتند تقاضای بازنشستگی خود را پس می گیرند. این موضوع غیرقطعی و پیشنهاد یک کمیسیون بود که انتشار آن در رسانه ها استرس به جامعه تحمیل کرد.

اعتراض کارکنان شرکتی به کسر مالیات بر عیدی

پس از آنکه اعلام شد عیدی کارمندان دولت 688 هزار تومان است، خیال کارمندان از این راحت شد که مالیات به عیدی آنها تعلق نمی گیرد، ولی عیدی کارگران که طبق قانون باید حداقل 2 و حداکثر 3 برابر حقوق ماهانه باشد، چنین وضعیتی ندارد و به آن، مالیات تعلق می گیرد.

طبق بخشنامه مالیات بر درآمد سال 94، کف معافیت مالیاتی ماهانه یک میلیون 150 هزار تومان است. در بخشنامه معافیت مالیاتی که از سوی رئیس سابق سازمان امور مالیاتی ابلاغ شده، آماده است: بند(الف) تبصره(۹) قانون بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور، که به موجب آن سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده (۵۲) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران برای سال ۱۳۹۴، مبلغ ۱۳۸ میلیون ریال در سال تعیین شده است و مازاد آن تا هفت برابر به نرخ ۱۰ درصد و مازاد بر این به نرخ ۲۰ درصد برای بخش خصوصی و دولتی و سایر دستگاه‌های اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده(۵) قانون محاسبات عمومی کشور تعیین شده است.

به این ترتیب، عیدی تا مبلغ 1 میلیون و 150 هزار تومان از مالیات معاف است و بیش از آن، به هر میزان که باشد، به نرخ 10 درصد مشمول مالیات می شود. یعنی فرضا اگر حقوق یک کارگر 750 هزار تومان در ماه است و عیدی او، یک و نیم میلیون تومان محاسبه شده، تنها 350 هزار تومان مشمول مالیات با ماخذ 10 درصد می شود، یعنی از عیدی 1 و نیم میلیون تومانی این فرد، باید فقط 35 هزار تومان مالیات کسر و به حساب سازمان امور مالیاتی واریز شود. البته این را هم باید در نظر داشت در صورتی که کل حقوق و عیدی سالانه یک کارگر به مبلغ 13 میلیون و 800 هزار تومان نرسد، هیچ یک از این مبالغ مشمول مالیات نمی شود.پاراف.

2 دیدگاه ها

 1. سلام
  بنده و تعداد زیادی از همکاران رسمی در آموزش و پرورش در بازه زمانی بین سال های ۱۳۷۶ الی ۱۳۸۵ به صورت حق التدریسی مشغول به فعالیت بودیم و بعد به استخدام رسمی دولت در آمدیم ولی سنوات دوران حق التدریس نصف و گاه کمتر از نصف دوران خدمت محاسبه شده است
  لطفا در خصوص محاسبه شدن دوران حق التدریسی (با پرداخت مابه التفاوت کسر حق بیمه) از راه قانونی آن بنده و دیگر همکاران را راهنمایی نمایید.
  برخی از همکاران با سن حدود ۴۵ سال ، ۱۱ یا ۱۲ سال سابقه رسمی و حدود ۱۰ سال سابقه حق التدریسی دارند
  ابلاغ های دوران حق التدریسی بین ۱۲ تا ۱۸ ساعت در هفته بود
  لطفا راهنمایی نمایید

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید