احتمال افزایش ۱۵۰هزارتومانی حقوق

0

پاراف احتمال افزایش ۱۵۰هزارتومانی حقوق : پس از چندجلسه مذاکره کارگران و کارفرمایان درباره افزایش حداقل مزد سال ۹۴ مشمولان قانون کار، حالا خبر می‌رسد کارفرمایان افزایش ۲۵درصدی حقوق‌ها را پذیرفته و مذاکرات درباره درصد سایر مزایا ادامه دارد.
شنیده‌ها حاکی از آن است که کارفرمایان پیشنهاداتی را برای افزایش ۲۰ تا ۲۵درصدی حداقل دستمزد مشمولان قانون کار در سال آینده ارایه کرده‌اند. در صورتی که کارگران نیز بر سر این میزان افزایش توافق کنند، حداقل دستمزد سال آینده کارگران از ۶۰۹هزارتومان به میزان ۱۵۲هزارتومان افزایش خواهد یافت و به ۷۶۱هزارتومان می‌رسد.
البته افزایش‌هایی نیز در مورد حق مسکن، حق اولاد، حق بن نقدی و سایر مزایای شغلی اعمال خواهد شد. از سویی، حقوق افرادی که از حداقل دستمزد بیشتری برخوردارند نیز طبق عرف هرساله با درصد کمتری از حداقل‌بگیران، افزایش می‌یابد.
بر پایه اعلام بانک مرکزی نرخ تورم در پایان آذرماه امسال به ١۶/٨درصد کاهش یافته و طبق ماده۴۱ قانون کار، نرخ تورم به عنوان یکی از پایه‌های اصلی در تعیین مزد سالانه مشمولان قانون کار مورد استناد شورایعالی کار قرار می‌گیرد.
کارگران به دنبال این هستند که برای افزایش حداقل دستمزد سال آینده، بنددوم ماده۴۱ قانون کار که به تعیین حقوقی تامین‌کننده معیشت نیروی کار توجه دارد نیز پرداخته شود و از این‌رو معتقدند افزایش دستمزدها نمی‌تواند دقیقا بر اساس نرخ تورم باشد.مهر.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here