نظام سلامت کشور 200 هزار پرستار کم دارد

0
کمبود پرستار
کمبود پرستار

پاراف نظام سلامت کشور 200 هزار پرستار کم دارد : با وجود آنکه طرح تحول سلامت، سیمای نظام سلامت کشور را دگرگون کرد اما کمبود نیروی کادر درمان و افزایش حجم کاری کادر سلامت بویژه پرستاران از جمله مشکلات پیش روی این طرح عنوان شد.

جامعه پرستاری از یک سو از اجرا نشدن قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری گلایه‌مند هستند و از سوی دیگر ماجرای آموزش کمک بهیاران چهارماهه را که در قالب طرح جدید وزارت بهداشت ارائه شده است، بر نمی‌تابند.

میرزابیگی ، معاون پرستاری وزارت بهداشت در نشست خبری به مناسبت هفته دولت از کمبود دو هزار پرستار، لزوم بازآموزی کمک بهیاران چهارماهه، ارتقای جایگاه پرستاری و ارسال مجدد تعرفه‌های پرستاری به شورای عالی بیمه گفت.

مجوز استخدام 7000 نفر از دولت برای بخش‌ها و بیمارستان‌های تازه تأسیس با اولویت پرستاری گرفته شده است.

وی به تربیت نزدیک به ۶۰ هزار پرستار در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ۱۸۵ دانشکده پرستاری کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با کمبود ۲۰۰ هزار نیرو در گروه پرستاری مواجه هستیم.

وی با عنوان این مطلب که به پرستاران چند پیشه نیاز داریم، گفت: ۱۸ دوره کوتاه مدت را برای پرستاران در بخش‌های مختلف تعریف کرده‌ایم که پیش‌بینی می‌کنیم پنج دوره آن امسال اجرایی شود که با انجام این دوره‌ها برای پرستاران، آنها می‌توانند خدمات پرستاری را علاوه بر بیمارستان‌ها در منازل نیز ارائه دهند.
در ادامه به موضوع تربیت کمک بهیاران برای جذب در بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: هرگز قرار نبوده بهیار جایگزین پرستار شود، زیرا پرستاری ۵۱۷ خدمت تعریف شده دارد که از این بین ۳۲ وظیفه بر عهده بهیاری است.

او با عنوان اینکه بهیاران در بیمارستان‌ها زیر نظر پرستاران وظایف خود را انجام می‌دهند، اظهار داشت: متأسفانه گزارش‌های ما از بیمارستان‌ها نشان داد که تربیت دوره چهار ماهه کمک بهیاری واجد شرایط لازم نبوده و از همین رو تصمیم گرفتیم دوره یک ساله را جایگزین کنیم و آموزش این دوره‌ها توسط نهادهای عمومی غیردولتی انجام می‌شود.
میرزابیگی در خصوص اختلاف دستمزد پرستاران شرکتی و رسمی گفت: در آخرین دستور العملی که ابلاغ شده، رقم دستمزد پرستاران شرکتی با سایر مزایا اعلام شده است. یک کارشناس پرستاری شرکتی یک میلیون و 750 هزار تومان باید دریافت کند و همچنین از قوانین ارتقای بهره‌وری و پرداخت عملکردی و تمام مزایای یک پرستار رسمی استفاده کند.

نظام سلامت کشور 200 هزار پرستار کم دارد

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here