900 هزار کارگر ساختمانی بیمه ندارند!

0

پاراف 900 هزار کارگر ساختمانی بیمه ندارند! : نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور با تأکید بر حذف سهمیه‌بندی بیمه کارگران ساختمانی گفته است : توزیع سهمیه‌ در برخی استان‌ها عادلانه نیست و نمی‌تواند پاسخگوی تعداد کارگران ساختمانی آن استان باشد.
این موضوع که سابقه دیرینه‌ دارد و از دولت قبل تاکنون ادامه پیدا کرده در حالی از زبان نمایندگان کارگران ساختمانی بیان می‌شود که اولاً با وجود قوانین مشخص و تکالیفی که قانونگذار برای بیمه شدن کارگران ساختمانی تعیین کرده هم اینک بیش از 900 هزار نفر به امید اینکه خود و خانواده‌شان تحت پوشش بیمه قرار بگیرند هر روز به شعب سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور مراجعه کرده و ساعت‌ها در صف پوشش بیمه منتظر می‌مانند تا شاید بتوانند مطابق اصل 29 قانون اساسی که برخورداری از تأمین اجتماعی را حقی همگانی می‌داند از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، ازکارافتادگی، بی‌سرپرستی، درراه ماندگی، حوادث و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی تحت پوشش بیمه قرار گیرند.
دوم آنکه به اعتقاد کارشناسان در بین مشاغل موجود رشته‌های مرتبط با ساختمان به عنوان خطرناک‌ترین حوزه کاری کارگران کشور مطرح است و به استناد آمارهای منتشر شده، میزان تلفات و آسیب‌هایی که در این حوزه اتفاق می‌افتد در مقایسه با دیگر مشاغل و حوزه‌های کاری بیشتر است، به طوری که به گفته رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور 50درصد حوادث کار در کشور مربوط به حوزه کارگران ساختمانی است. با این اوصاف هنوز بسیاری از کارگران ساختمانی با وجود حوادث زیادی که جان آنان را تهدید می‌کند محروم از بیمه هستند و به دلیل نپرداختن حق بیمه این افراد از سوی برخی بساز بفروش‌ها و پیمانکاران ساختمانی به سازمان تأمین اجتماعی موانع و دست‌انداز‌هایی را پیش روی کارگران ساختمانی گذاشته است و همین مسأله باعث شده خیلی از آنان ناخواسته از چتر حمایتی تأمین اجتماعی بیرون بمانند. این درحالی است که اگر کارفرمایان ساختمانی بر حسب قانون وظیفه خود را در برابر کارگران ساختمانی انجام دهند و سهم بیمه تعیین شده را از طریق پروانه‌های ساختمانی پرداخت کنند بدون شک تعداد بیشتری از کارگران ساختمانی بیمه می‌شوند و نگرانی و دغدغه آتیه این افراد و خانواده‌های تحت تکفل آنان نیز برای همیشه برطرف می‌شود.هرچند برخی اخبار حکایت از آن دارد که دولت برای گشودن گره‌ای از مشکلات این قشر بودجه‌ای را در اختیار تأمین اجتماعی قرار داده تا حداقل در شش ماهه اول سال جاری 100 هزار کارگر ساختمانی بیمه شوند اما مشکل دیگری که بر بیمه کارگران ساختمانی سایه‌ انداخته و کار را با کندی مواجه کرده طرح سهمیه‌بندی بیمه این افراد در استان‌ها است. در این زمینه ابوالفضل فتح‌اللهی نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور می‌گوید برابر قانون، همه‌ کارگران ساختمانی اعم از مناطق دورافتاده و کلانشهرها باید بیمه شوند از این رو موضوع سهمیه‌بندی وجاهتی ندارد. از آن گذشته برخی استان‌ها مثل اصفهان، قزوین و شیراز صنعتی و مهاجرپذیرند و با سیل کارگران ساختمانی مواجه هستند. در مقابل برخی استان‌ها کارگرخیز نیستند یا کارگر ساختمانی کمتری دارند، لذا توزیع سهمیه باید عادلانه باشد و به تناسب کارگران ساختمانی آن استان صورت گیرد تا در حق کارگران ساختمانی اجحاف نشود. در اینجا سؤالی که مطرح می‌شود این است که در نهایت تکلیف بیمه 800هزار کارگر ساختمانی چه می‌شود؟*همشهری.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید