چند نکته درباره مالیات عیدی و پاداش کارمندان و کارگران

شاید کودکانتان تا قبل از این که درباره پول آموزش ببینند؛ به طور کامل درکی از مفهوم آن، به معنای هزینه کردن نداشته باشند و همچنین قیمت و بهای هر چیزی را به خوبی درک نکنند. اما به هر حال پول را دوست دارند، چون می دانند برای خرید چیزهایی که آن ها دوست شان دارند به پول نیاز است.

اگرچه امروزه دوره کارت های بانکی و بانک داری اینترنتی و الکترونیکی است، اما هنوز هم پول نقداز سکه نیفتاده و برای خرید کردن استفاده می شود. بنابراین لازم است که کودکان شمردن پول را که یکی از مفاهیم اصلی امور مالی است، به عنوان یک مهارت ضروری یاد بگیرند. سوال مهم این جاست که چگونه باید آموزش شمردن پول را به کودک آغاز کرد؟

چند روش آسان و در عین حال سرگرم کننده و جذاب برای آموزش شمارش پول به کودک در نوشتار زیر معرفی می شود. اما قبل از استفاده از این روش ها، باید مطمئن شد کودک یک فهم و درک ابتدایی از ریاضی ساده دارد. در غیر این صورت ممکن است تا حد زیادی گیج شود.

شمارش جهشی

این روش در حقیقت یک بازی است که بچه های دهه شصت خیلی خوب با آن آشنایی دارند و نام آن را «هوب بازی» گذاشته بودند. این بازی یکی از روش هایی است که در آموزش شمارش و ریاضی به کودک نیزکاربرد دارد. بازی به این صورت است که شما و کودک روبه روی هم می نشینید و به نوبت از عدد یک شروع به شمردن می کنید.هر پنج عددی که می شمارید، نوبت به هر کس افتاد به جای گفتن آن عدد، باید بگوید «هوب» . فراموش نکنید که هوب گفتن هرپنج عدد یک بار است.

برای مثال:۱، ۳،۲، ۴، «هوب» به جای ۵و در ادامه ۶، ۸،۷٫٫٫ این بازی زمانی برای کودک شما مناسب است که او بتواند حداقل تا عدد ۵۰ را بشمارد. اگر برای اولین بار کودک این بازی را انجام می دهد، می توانید اعداد را در جدولی روی کاغذ بنویسید تا جلوی دیدش باشد. البته این روش مناسب کودکان بصری و دیداری است.در حالی که بعضی از کودکان به آموزش های شنیداری و آهنگین بیشتر جذب می شوند. برای کودکان شنیداری می توان ازآهنگ ها و ترانه هایی که اعداد را در آن آموزش می دهند، استفاده کرد تا آموزش سرگرم کننده تر و مفرح تر باشد.

در مراحل ابتدایی آموزش، از سکه ها شروع کنید. ابتدا سکه هایی با مبالغ پایین تر و کمتر را معرفی کنید و ارزش و بهای آن را با مثال زدن چیزهایی که با آن سکه می توان خرید برای کودک روشن کنید. یادتان باشد، در هر مرحله از آموزش فقط یک سکه را به کودک یاد دهید. یعنی این که در یک جلسه همه سکه ها با مبالغ مختلف را به وی معرفی نکنید، چرا که بیشتر از آن که او را آگاه کند باعث سردرگمی کودک می شود. سپس می توانید در مراحل بعدی سکه هایی با مبالغ بالاتر را معرفی کنید.

سکه های واقعی با مبالغ مختلف را در اختیار کودک بگذارید. حتی می توانید ماکت سکه ها را درست کنید و از کودک بخواهید سکه ها را بشمارد. برای مثال اول سکه های پنج تومانی، بعد ۲۵ تومانی و بعد سکه های ۵۰ تومانی. وقتی کودک شروع به شمردن می کند، از او بخواهید سکه ها را ازیک طرف به طرف دیگر بگذارد، زیرا این حرکت، شمردن را بهتر در ذهن وی ثبت می کند یا این که می توانیدکمی خلاقیت به خرج دهید و روی یک کاغذ بزرگ، دو دایره بزرگ رسم کنید و از کودک بخواهید هر سکه ای را که می شمرد از یک دایره به دایره دیگر منتقل کند.

بازی تخته

این روش یک بازی سرگرم کننده برای آموزش شمارش است. روی یک کاغذ یا مقوای بزرگ، یک مربع بزرگ بکشید. سمت راست مربع را نقطه آغاز و سمت چپ را به عنوان نقطه پایان تعیین کنید. بین این دو نقطه را حدود ۲۰ تا ۳۰ جای خالی بگذارید. برای جذاب تر شدن می توانید برخی جاهای خالی را برچسب بزنید. مثلا دو تا برو عقب (یا) سه تا برو جلو یا این که حالا کارت های کوچکی درست کنید و روی یک طرف هر کدام از کارت ها، مبالغ مختلفی مثل ۲۵ تومان یا ۵۰ تومان یا ۱۰۰تومان بنویسید. حدود ۲۰ تا ۳۰ کارت آماده کنید.حالا می توانید بازی را آغاز کنید.کارت ها را به پشت روی همان مربع بزرگی که روی مقوا کشیده بودید در خانه های خالی بگذارید.

اکنون سکه ها را وسط بگذارید تا همه اعضا به آن دسترسی داشته باشند؛ این مربع بزرگ بانک شما محسوب می شود. یک کارت بیرون بکشید، مبلغ روی آن را بخوانید؛ سپس آن مبلغ را از میان سکه ها بشمارید و بردارید. نفر بعدی باید بشمارد ببیند آیا شما درست گفته اید یا نه؟ ! اگر درست گفته باشید؛ شما همچنان در بازی می مانید و سکه ها به بانک بر می گردند و آن کارت را از گردونه بازی خارج می کنید. حالا نوبت نفر بعدی است. اگر یکی از اعضا مبلغ را از میان سکه ها اشتباه بشمارد؛ از بازی خارج می شود. بازی را آن قدر ادامه دهید تا فقط یک نفر در انتها باقی بماند و برنده بازی شود.

یک فروشگاه کوچک در خانه درست کنید. چند تا از اسباب بازی های کودک را قرض بگیرید و به عنوان جنس در فروشگاه تان از آن ها استفاده کنید. یک کیف پر پول به کودک بدهید.شما نیز می توانید نقش فروشنده را بازی کنید و از کودک بخواهید به عنوان خریدار از فروشگاه شما خرید کند. این بازی یک شیوه عالی برای آشنا کردن کودک با شمارش پول و همچنین گرفتن بقیه پول نیز است.

قبل از این که سراغ اسکناس ها بروید، باید در درجه اول آموزش را با سکه ها شروع کنید. درباره واحد پول هر کشور با او صحبت کنید و برایش توضیح دهید که هر کشور واحد پولی خود را دارد. سپس او را با واحد پولی کشور خودمان آشنا کنید و تفاوت ریال و تومان را برایش توضیح دهید.سعی کنید تا جایی که ممکن است تمام این مفاهیم را به ساده ترین زبان ممکن برایش بگویید. مثلا در تفاوت ریال و تومان می توانید بگویید که ریال همیشه یک صفر بیشتر از تومان دارد؛ به همین سادگی!

آخرین چیزی که درباره آموزش شمارش پول به کودک، باید به یاد داشته باشید، این است که در هرمرحله مطمئن شوید؛ کودک مهارت آن مرحله را به خوبی یاد گرفته و تسلط یافته است؛ سپس می توانید به مرحله بعدی آموزش بروید. برای مثال تا زمانی که در شمارش سکه های واحد مهارت پیدا نکرده است، اجازه ندهید به سمت شمارش اسکناس ها برود.خراسان.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.