سفر به خوزستان؛ تماشاي هزاران سال زيبايی

1

پاراف سفر کارمندی و کارگری در مورد سفر به خوزستان؛ تماشاي هزاران سال زيبايی : خوزستان با آب و هواي دل انگيز و وجود چشم اندازها و رويشگاه هاي طبيعي و آثار تاريخي كهن، يكي از مهم ترين و غني ترين استان هاي كشور از نظر برخورداري از جاذبه هاي گردشگري است به طوري كه هر ساله پذيراي بيش از 4 ميليون مهمان نوروزي است.
ويژگي هاي آب و هوايي، بهار زودهنگام و دلپذيري طبيعت، مردم خونگرم و مهمان نواز و آثار باستاني و تاريخي با قدمت چند هزار ساله از جمله جاذبه هايي است كه گردشگران را در ايام تعطيلات نوروزي به سوي خود فرا مي خواند.شايد وقتي اسمي از خوزستان به زبان بيايد، تداعي كننده سرزميني گرم، داراي نخل و مردماني با چهره اي آفتاب سوخته باشد اما دعوت به ديدن قله كوه هاي پوشيده از برف ايذه، دامنه هاي سرسبز اطراف اين شهر، نرگس زارهاي وسيع بهبهان و دشت لاله هاي واژگون مسجدسليمان آنها را با ويژگي هاي منحصر به فرد طبيعت خوزستان آشنا مي سازد.

وجود ارتفاعات بلند و برفگير، جنگل هاي سرسبز بلوط، آبشارها و مناظر زيباي طبيعي، جاري بودن رودخانه هاي كرخه، كارون، مارون، زهره، دز و ده ها رود روان كه از ديرباز زيستگاه اقوام ايراني و مهد تمدن كشت و كار اين استان زرخيز بوده است

رودخانه پرپيچ و تاب كارون كه بر پهنه دشت وسيع خوزستان واقع است جلوه اي منحصر به فرد در طبيعت خوزستان دارد. خشكسالي و كم آبي اخير اين رود عظيم و ايجاد جزاير سنگي و پرواز پرنده ها در اين جزاير، زيبايي ويژه به كارون داده است. در ساحل كارون قايقرانان با قايق هاي كوچك خود و لنج هاي چوبي در اروندكنار هر ساله مسافران نوروزي را در دل اين رودها مي برند تا از عظمت و زيبايي آنها ديدن كنند.

تالاب بين المللي شادگان، تالاب ميانگيران ايذه، بامدژ اهواز و هورالعظيم، چشمه هاي آب معدني گراب و گلگير، خوزستان را به يكي از مهم ترين مكان هاي گردشگري كشور تبديل كرده است.

علاوه بر اين تمدن و آثار بر جاي مانده از حكومت عيلاميان در شوش، اشكانيان در مسجدسليمان، ساسانيان در شوشتر، دزفول و بهبهان و رامهرمز و تمدن دوره اسلامي در نقاط مختلف خوزستان به همراه اماكن مذهبي و بقعه هاي متبركه از جمله شوش دانيال(نبي دانيال) همگي گوياي تاريخ ارزنده و پربار اين سرزمين كهن است.

مناطق عملياتي دفاع مقدس در جنوب خرمشهر، آبادان، شهداي مشهد شلمچه، يادمان شهداي اروندكنار، شهداي هويزه و چزابه محل تجديد خاطره همه آناني است كه از تمام نقاط كشور 8 سال مردانه جنگيدند تا از خاك ميهن و از نواميس و شرف ملت دفاع و از ورود متجاوزان جلوگيري كنند و هم اكنون خوزستان همه ساله پذيراي ميليون ها زائر راهيان نور و مسافران نوروزي در ايام عيد است.
ايذه شهرستاني واقع در شمال خوزستان كه مركز ايلات آياپير در دوره عيلاميان بوده، يكي از موزه هاي بي نظير سنگ نگاره ايران و جهان محسوب مي شود. اشكفت سلمان در جنوب ايذه، كول فرح واقع در 8 كيلومتري شمال شرق دشت ايذه و شيرهاي سنگي يادماني از شجاعان بختياري از جمله آثار ديدني اين شهرستان است.

بزرگ ترين مجموعه نقش ها در شرق ايذه و در نزديكي روستاي «كول فرح» واقع است. اين مجموعه شامل يك كتيبه به خط و زبان عيلامي نو و نقش خود هاني است كه در آن، هاني از فتوحاتش در كنار رود كارون براي آرام كردن شورشيان سخن گفته است.

بهبهان در جنوب شرقي خوزستان با بافتي زيبا و كهن آثاري همچون شهر ارجان يادمان دوره عيلامي، پل ساساني خيرآباد يادمان دوره پيش از اسلام، آتشكده خيرآباد و كاروانسراي دژ مهتابي را در خود جاي داده است. قديمي ترين پل جهان كه هنوز تردد بر روي آن صورت مي گيرد و يادگار دوره ساساني است نيز در دزفول قرار دارد.
بازار قديم دزفول از كانون هاي اصلي و مورد توجه گردشگران و مسافران نوروزي در خوزستان محسوب مي شود.
آرامگاه يعقوب ليث، آستانه سبزقبا، بقعه رودبند و بقعه محمد بن جعفر طيار، حمام كرناسيان و آسياب هاي كهن در بستر رودخانه دز از آثار ديدني دزفول است. شوش در شمال غربي خوزستان، شهري است با قدمت چند هزار ساله كه تاريخ، نام آن را به عنوان نخستين خاستگاه شهرنشيني در ايران به ثبت رسانده است.
اين شهر حدود2400 سال مركز و پايتخت دو امپراطوري بزرگ و تمدن عيلام و هخامنشي بوده و مقبره دانيال نبي(ع)، قلعه شوش، شهر شاهي كاخ شاوور و معبد باستاني چغازنبيل با قدمت 3000 ساله از مهم ترين آثار اين شهرستان به شمار مي آيند.

شوشتر، شهر سازه هاي آبي و گنجينه هاي مهندسي آب ايران باستان در خوزستان، آسياب ها و آبشارهاي آن در كنار بافت قديمي خاص با محله ها و خانه هاي قديمي نيز گواه تاريخ كهن اين سرزمين است.

مسجدسليمان نيز نخستين شهر پارسي در خوزستان و جنوب غرب ايران است. اين شهر را همه با نام تاسيسات نفتي مي شناسند. نخستين چاه نفت ايران و خاورميانه، صفه سرمسجد و آتشكده آن از جمله آثار تاريخي اين شهر هستند. خوزستان در بخش جاذبه هاي تاريخي با برخورداري پيشينه اي غني از تمدن هاي باستاني ايران زمين، جايگاه خاصي دارد كه بازديدكنندگان علاقه مند به اين جاذبه ها را به گرمي پذيرا است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here