سفر به یک هتل در يك قلعه طبیعی

0

پاراف سفر به یک هتل در يك قلعه طبیعی: اگر بخواهم دو روز آخر هفته را سفر كنم مسلماً به سمت شمال نمي روم. چون مي دانم جز خطرناك بودن جاده، ترافيك، گرما، گريه كردن بچه ها در ماشين و دعواي باجناق ها به خاطر كلافگي در راه چيز ديگري ندارد. خودتان را گول نزنيد، فرقي نمي كند از كدام طرف برويد؛ چه از طريق جاده رشت برويد، چه از طريق چالوس، هراز يا فيروزكوه. وقتي به مقصد مي رسيد بايد براي خريد نان و گير آوردن گوشت و پيدا كردن محل اقامت آواره شويد. الان هم فصل گرما و حشره دراكولاست. پس توصيه مي كنم اول از همه شمال را فراموش كنيد.

من اگر بخواهم انتخاب كنم اصلاً سراغ جاهايي كه معروف شده اند نمي روم. چون آن مكان ها هميشه شلوغند. مردم ما نشان داده اند كه بيشتر از تماشاي بناهاي تاريخي به اقامت در محيط هاي طبيعي علاقه دارند. آنها طبيعت را دوست دارند اما مقصدهاي گردشگري را نمي شناسند. در اين عدم شناخت هم سازمان ميراث فرهنگي مقصر است و هم راديو تلويزيون و مطبوعات و ديگر رسانه ها كه اطلاعات كافي به مردم نداده اند و البته خودشان هم مقصر هستند چون هيچ مطالعه اي در اين باره انجام نداده اند حتي براي رفتن به سفر سرچ كوچك اينترنتي هم مشكل گشاست كه مردم ما از آن غافل هستند.

ما به طور كلي راجع به منطقه اي كه در آن زندگي مي كنيم اطلاعات كمي داريم. براي مثال آيا در ميان اقوام، دوستان و آشنايان تان كسي را سراغ داريد كه براي تعطيلات به مناطق مركزي ايران رفته باشد؟ مثلاً سراغ اراك، ساوه يا گلپايگان و…. مي دانم كه جواب اكثرتان منفي است در حالي كه در همين مناطق، جاهاي بسيار زيبا و ديدني اي وجود دارد و دو روز هم كافي است و مي توانيد ديدني هاي اين شهر را ببينيد و لذت ببريد.

مثلاً مي شود به گلپايگان رفت، در مناطق كوهستاني آنجا كه در اين فصل بسيار خنك است اقامت كرد و از طبيعت لذت برد. حتي جاهاي تاريخي مهمي هم در اين شهرها وجود دارد مثل «گوگد».

كساني كه نمي خواهند در طبيعت چادر بزنند و دنبال جاي راحت براي اقامت هستند مي توانند به «گوگد» بروند؛ شهري نزديك گلپايگان كه يك قلعه طبيعي و زيبا را به شكل يك هتل درآورده اند كه هم مكان راحتي است و هم طبيعي و زيباست.

البته اين را بگويم قبل از حركت حتماً از طريق سايت يا تلفن جا رزرو كنيد كه خدايي نكرده گرفتار بي مكاني نشويد. حسن آن منطقه اين است كه ضمن گردش در يك منطقه زيبا مي توانيد آثار باستاني متعلق به چند هزار سال پيش را هم ببينيد.

سنگ نگاره هايي كه كنار رود برقاب هستند و حدود 30 هزار سال قدمت دارند يا آتشكده ها و كبوترخانه هايي كه زيبا و ديدني باقي مانده اند.

«گلپايگان» زيباست اما تنها به حرف هاي من هم اكتفا نكنيد. قبل از رفتن كمي درباره خود شهر و اطرافش مطالعه كنيد تا هيچ يك از ديدني هاي آن را از دست ندهيد. راستي اگر خيلي عجله نكنيد و راحت برانيد چهار ساعت براي رفت در راه هستيد و چهار ساعت براي برگشت.

ديدن گلپايگان به هشت ساعت رانندگي مي ارزد. پشيمان نمي شويد.*محمدعلي اينانلو.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here