برای دسترسی به اطلاعات به دستگاه‌های دولتی مراجعه کنید

0
برای دسترسی به اطلاعات به دستگاه‌های دولتی مراجعه کنید
برای دسترسی به اطلاعات به دستگاه‌های دولتی مراجعه کنید

پاراف برای دسترسی به اطلاعات به دستگاه‌های دولتی مراجعه کنید : ارتباطات >حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در روز بین‌المللی دسترسی آزاد به اطلاعات با حضور مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران و دبیرکل کمیسیون ملی یونسکوی ایران گفت: دلیل اینکه مردم به اطلاعات دسترسی ندارند بی‌اطلاعی آنهاست اما در عین حال موانع موجود نباید از اجرای این قانون جلوگیری کند.

 عمده مردم هنوز از مفاد قانون دسترسی آزاد به اطلاعات بی‌اطلاع هستند و نمی‌دانند «می‌توان هرگونه اطلاعاتی را از دستگاه‌های دولتی درخواست کرد» و در مدت ۱۰روز پاسخ خود را دریافت کرد. اشاره انتظامی به ماده۸ قانون دسترسی آزاد به اطلاعات است که می‌گوید: «مؤسسه عمومی یا خصوصی باید به درخواست دسترسی به اطلاعات در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ دهد و در هر صورت زمان پاسخ نمی‌تواند حداکثر بیش از ١٠ روز از زمان دریافت درخواست باشد.»

این قانون سال۸۸ از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید اما ۵ سال طول کشید تا آیین‌نامه اجرایی آن در دولت یازدهم و در پاییز سال۹۳ تصویب و ابلاغ شود. با وجود این پس از گذشت ۲سال هنوز دستگاه‌های اجرایی نتوانسته‌اند زمینه انتشار و دسترسی آزاد مردم به اطلاعات را در چارچوب این قانون فراهم کنند.

مردم طبق آیین‌نامه اجرایی ماده۸ این قانون می‌توانند درخواست خود را از ۴طریق درگاه الکترونیک، پیشخوان دولت الکترونیک، پست یا مراجعه حضوری به واحد اطلاع‌رسانی مؤسسه تسلیم کنند. پاسخ اطلاعات نیز باید به یکی از روش‌های برخط از طریق ایمیل داخلی و کار پوشه ملی ایرانیان، کتبی از طریق پست به نشانی و کدپستی اعلام شده از سوی متقاضی یا کتبی از طریق حضوری به درخواست‌کننده داده شود. این ۴ ابزار، در آیین‌نامه ماده ۸همین قانون مورد تأکید قرارگرفته که تا‌کنون هیچ‌یک از موارد برای استفاده مردم فراهم نشده است.

این آیین‌نامه مهرماه سال ۹۴از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور به این وزارتخانه ابلاغ شده بود. در چارچوب همین آیین‌نامه، سازمان فناوری اطلاعات موظف بود ظرف مدت۶‌ماه با همکاری شرکت پست، سامانه کارپوشه ملی ایرانیان را برای اعلام و ارسال اطلاعات دولتی به اشخاص راه‌اندازی کند.

دسترسی آزاد به اطلاعات یکی از شعارهای انتخاباتی حسن روحانی رئیس‌جمهور بود. روحانی درباره لزوم اجرای این قانون گفته بود: دولت یازدهم یکی از قول‌هایش به مردم این بوده که آنها بتوانند به اطلاعات همه دستگاه‌هایی که از بودجه دولتی استفاده می‌کنند، دسترسی آزاد داشته باشند اما به گفته انتظامی نهادهای اجرایی هنوز آماده اجرای این قانون نشده‌اند.

دستگاه‌ها، مانع اجرای قانون

حسین انتظامی در بخش دیگری از اظهارات خود، چالش دیگر اجرای این قانون را مقاومت برخی دستگاه‌ها برای ارائه اطلاعات و ناکارآمدی در نظام دیوانی کشور دانست و گفت: مسئله دیگر فقدان زیرساخت‌ها برای اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات است، کشورهای پیشرفته با وجود زیرساخت‌های الکترونیک و فناوری‌هایی که دارند چندین سال صرف اجرایی کردن قانون مذکور کردند به‌عنوان مثال در انگلستان اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نزدیک به ۷سال طول کشید اما ما نباید این مسئله را دلیلی برای تعلل در اجرای قانون قرار دهیم.ایسنا.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here