جشن ملی حسابداران در ۱۷ آذرماه امسال برگزار می شود

0
جشن ملی حسابداران
جشن ملی حسابداران

پاراف جشن ملی حسابداران در ۱۷ آذرماه امسال برگزار می شود : تحقیقات بانک جهانی و صندوق بین‌الملی پول و اجرای نظام حکمرانی خوب نشان ‌داده است که حسابداری از مؤلفه‌های ضروری حکومت‌های مردم‌سالار و بنیاد شفاف‌سازی است که این موضوع باعث اهمیت دوچندان حرفه حسابداری و حسابرسی در جوامع پیشرفته جهان شده است.

به ‌همین علت به پیشنهاد فدراسیون بین‌المللی حسابداران جهان (IFAC) در راستای نقش حسابداران جهان در شفاف‌سازی، پاسخ‌گویی و انضباط مالی جهانی، یازدهم تا هفدهم آذرماه هر‌سال به عنوان هفته حسابدار اعلام شده که متعاقب آن براساس توافق بین رهبران انجمن حسابداران خبره ایران و جامعه حسابداران رسمی ایران، به عنوان دو انجمن ایرانی عضو آیفک و انجمن حسابداری ایران، انجمن مدیران مالی و سازمان حسابرسی در گردهمایی ۱۳ آذر ۱۳۸۶ روز ۱۵ آذر هر سال به عنوان روز حسابدار در ایران نام‌گذاری شد.

باخبر شده‌ایم به پیشنهاد نهادهای حرفه حسابداری کشور و تصویب وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی موضوع روز حسابدار به مراجع ذی‌صلاح ارائه تا در صورت تصویب روز ١۵ یا ٢۵ آذرماه به ‌عنوان روز ملی حسابداران ایران در تقویم کشور گنجانده شود.

آمار اولیه حرفه حسابداری کشور

١,۵‌ میلیون نفر شاغل در حرفه حسابداری، ۴۶١ هزار نفر دانشجوی رشته کارشناسی حسابداری، ٢٨٠ مؤسسه حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی با بیش از دوهزارو ۴٠ حسابدار رسمی که حدود ١٠ هزار نفر کارکنان شاغل در این مؤسسات که درآمد حرفه حسابرسی در سال گذشته بالغ بر ۴۵٠‌ میلیارد تومان بوده است.

ازطرف‌دیگر ایران با دارابودن ١۴٠ نفر دکترای حسابداری و بیش از چهار هزار دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد حسابداری رتبه نخست را در خاورمیانه داراست.

این‌چنین جامعه بزرگی در کشور ما یکی از علائم و شاخصه‌های رشد نیروی انسانی به شمار می‌رود که کمتر رشته‌ای به این شاخصه‌ها دست یافته است.

در فراسوی مرزهای کشور نیز حداقل ۵٠ نفر پرفسور و دکترای حسابداری ایرانی در رشته حسابداری در دانشگاه‌های معتبر و مشهور به‌ویژه در آمریکا و انگلستان مشغول تدریس هستند که نمونه آن پرفسور ذبیح الله رضایی، پرفسور عبدالمحمدی، پرفسور سعید روحانی، پرفسور محسن شریفی و دکتر شاهرخ تهرانیان، از برجسته‌ترین استادان رشته حسابداری در دانشگاه‌های آمریکا بود.

جامعه حسابداری ایران مفتخرست که توانسته است سخنگویانی برجسته در فرامرزهای ایران داشته باشد و همچون سایر فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر آسمان پرستاره نیروی انسانی ایران را روشن‌تر کند.

تاریخچه حسابداری

اگرچه بقایای لوح‌های دوران ایران باستان نشان‌دهنده وجود یک سیستم حسابدهی و حسابداری بوده که فارغ از بحث این نوشته است، اما پیشینه حسابداری نوین در ایران به دوران تسلط انگلستان بر صنعت نفت و تأسیس راه‌آهن و همچنین تأسیس اولین بانک‌های ایرانی و خارجی در دهه ٣٠ شمسی بازمی‌گردد.

ورود حسابداری نوین نیز به ایران از همان اوایل دهه ١٣٢٠ شمسی از طریق استادانی مانند مرحوم اسماعیل عرفانی، مرحوم حسن سجادی‌نژاد، مرحوم ابوالقاسم خردجو، مرحوم محمدمهدی سمیعی، مرحوم عزیز نبوی و دیگران که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفته بودند، آغاز شد که برخی با مدرک فوق‌لیسانس و برخی با مدرک دکترا و اخذ عنوان حسابدار خبره انگلستان به کشور بازگشتند.

فرهیختگان و مشاهیر ماندگار رشته حسابداری حسن سجادی‌نژاد، اسماعیل عرفانی، دکتر عزیز نبوی، دکتر علی وثوق، علی‌اصغر آموخته و دکتر فضل‌الله اکبری، دکتر رضا شباهنگ و بعدها، نسل وارث آنان شادروان مصطفی علی‌مدد و حبیب‌الله تیموری، دکتر علی ثقفی، نظام‌الدین ملک‌آرائی، عزیز عالی‌ور، عباس ارباب سلیمانی و دکتر ایرج نوروش و دکتر محمد نمازی، که در اشاعه فرهنگ حرفه حسابداری و حسابرسی در کشور اهتمام ورزیدند و چراغ این حرفه را روشن نگه ‌داشتند؛ یادآور می‌شود.

در دهه دوم سال‌های ١٣٠٠ شادروان حسن سجادی‌نژاد به اتفاق شادروان اسماعیل عرفانی‌نژاد در تأسیس آموزشگاه حسابداری نفت (مدرسه عالی حسابداری نفت) و شادروان دکتر عزیز نبوی بنیان‌گذار اولین دانشکده خصوصی حسابداری در سال ١٣۴٣ بنیاد حرفه حسابرسی و حسابداری را قوام بخشیدند.

بنا به اظهار دکتر علی ثقفی، پدر حسابداری جدید ایران، «رشته حسابداری بیشترین تعداد دانشجو در سطح کشور را داشته و تعداد اعضای هیأت علمی این رشته از ۱۵ نفر به ۱۵۰ نفر رسیده، تعداد دانشجویان رشته حسابداری در سنوات ١٣٧٢-١٣٩٣ صدبرابر شده و تعداد مجلات حرفه‌ای از یک نشریه به ۱۴ نشریه رسیده و ۱۲ دانشگاه کشور در رشته دکترای حسابداری دانشجو می‌پذیرند».

این‌گونه است که حسابداران خود را «نخبگان اجتماعی» معتمد و امین ملت به عنوان «چشم بیدار ملت» در نظارت و شفاف‌سازی می‌دانند و با مردم خود پیمان بسته‌اند که چشم خود را بر حقایق نبندند و شفاف‌سازی مالی را بر رازداری غیرمنطقی ترجیح داده و در راستای فرامین رهبری در اقتصاد مقاومتی، حسابداری را به عنوان نماد حضور حسابداران در فرایند مردم‌سالاری و توسعه پایدار متضمن حقوق اساسی شهروندان در چارچوب فعالیت‌های اقتصادی توسعه دهند.

حضور فارغ‌التحصیلان ارشد رشته حسابداری در ارکان دولت و مجلس شورای اسلامی بعد از انقلاب اسلامی نشان‌دهنده اهمیت رشته حسابداری به عنوان زبان تجارت و رکن پاسخ‌گویی است.

شایسته است دولت در چنین شرایطی در احترام به نسل گذشته و فعلی که بنیاد رشته حسابرسی و حسابداری و همچنین نظام پاسخ‌گویی و شفافیت ملی برپا داشته‌اند و به پاس قدردانی از جوانان تحصیل‌کرده‌ای که رنج ماندن را بر رفتن ترجیح داده و در کشور با حضور در مراکز علمی و فرهنگی و تبیین استانداردهای حسابداری و حسابرسی ملی حرفه حسابداری ایران را همسان سایر کشورهای پیشرفته نگه داشته‌اند، اخبار منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حسابداران و آگهی‌های نشریافته نشان می‌دهد که امسال به همت انجمن حسابداران خبره ایران، انجمن حسابداری ایران و انجمن حسابرسان داخلی و جامعه حسابداران رسمی ایران با همکاری دانشگاه‌های منطقه‌ای و شرکت همکاران سیستم مقرر شده جشن‌های استانی در سراسر کشور، برگزار شود:

انجمن حسابداران خبره ایران (٢٣ آذرماه، هم‌زمان با برگزاری «جشن ۴٠‎سالگی مجله حسابدار»)؛

انجمن حسابداری ایران (١۶ آذرماه، هم‌زمان با برگزاری همایش سالانه انجمن)؛

انجمن صنفی حسابداران استان قزوین (١۵ آذرماه، هم‌زمان با نکوداشت ١٠سالگی انجمن)؛

انجمن صنفی مدیران مالی اصفهان، انجمن صنفی حسابداران اصفهان و انجمن کارفرمایی شرکت‎ها و مؤسسات حسابداری و حسابرسی اصفهان (پنجم آذرماه)،

تبریز (١٧آذرماه)،

رشت (١٨ آذرماه)،

ارومیه (١٨ آذرماه)

و … مراسم باشکوهی با حضور گسترده دانشجویان، حسابداران و مدیران مالی شرکت‌ها و استادان دانشگاهی برگزار خواهند کرد که انتظار می‌رود با توجه به نقش و اهمیت حرفه حسابداری و به‌ویژه نقش IFRS در سال جاری شاهد حضور هرچه‌بیشتر اعضای حرفه حسابداری در این مراسم باشکوه باشیم.شرق.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید