ساماندهی خدمات پرستاری در منزل و سرانجام قانون ۲۷ ساله پرستاران

0
ساماندهی خدمات پرستاری
ساماندهی خدمات پرستاری

پاراف ساماندهی خدمات پرستاری در منزل و سرانجام قانون ۲۷ ساله پرستاران : احمد نجاتیان مدیرکل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی پرستاری وزارت بهداشت از ابلاغ آیین‌نامه‌ای جدید درباره چگونگی ارایه خدمات پرستاری در منزل خبر داد.

 آمارها ‌نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد این خدمات، توسط افراد فاقد صلاحیت یا مراکز فاقد تخصص ارائه می‌شود که اتفاقات ناگواری در پی داشته است. این موضوع به علت مراقبت‌های غیر علمی، باعث به خطر افتادن جان و مال مردم می‌شود.

وی همچنین از ابلاغ آیین نامه جدید از سوی وزارت بهداشت درباره نحوه فعالیت این مراکز خبر داد و افزود: آیین‌نامه قبلی ارائه خدمات مراقبت پرستاری در منزل حدود ۱۸ سال گذشته در وزارت بهداشت تصویب شد. از همان زمان توجه جدی بر گسترش و نظارت بر این مراکز انجام نشده بود. در دولت یازدهم با دستور وزیر بهداشت، کارگروه ویژه‌ای در بحث ساماندهی پرستاری در منزل تشکیل و مدل‌های روز این سطح از مراقبت در دنیا بررسی شد. چندی پیش نیز آیین‌نامه جدید توسط مقام عالی وزارت تصویب و ابلاغ شد. با این آیین‌نامه می‌توان گام بزرگی را در جهت ارائه مراقبت‌های پرستاری در منزل برداریم.

امروز با تغییر بار بیماری‌ها، نیاز به مراقبت در منزل بیش از پیش احساس می‌شود. بسیاری از مبتلایان به این بیماری‌ها دوره کوتاهی را باید در بیمارستان بستری شوند، اما بیشتر آنان باید در منزل تحت مراقبت قرار گیرند. این مراقبت‌ها باید علمی باشد و توسط افراد دارای صلاحیت ارائه شود. امیدواریم بتوانیم با این آیین‌نامه و همچنین توسعه این مراکز توسط وزارت بهداشت، در یک برنامه زمانی چهار تا پنج ساله تعداد مراکز و همچنین نظارت‌ بر آنها را گسترش دهیم.

مشاور معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره تعرفه این خدمات نیز توضیح داد و گفت: بحث تعرفه‌ها یکی از موضوعات جدی در این زمینه بود که در این چند سال به آن توجهی نشده بود. ما می‌دانیم که مردم از این نظر در رنج بودند و مبالغ زیادی از آنها دریافت می‌شد. به همین دلیل قرار است این تعرفه‌ها ساماندهی شود و امیدواریم به روزی برسیم که بیمه‌ها این خدمات را تحت پوشش قرار دهند.

 این مراکز به هیچ عنوان وظیفه‌ای در قبال آموزش و تربیت نیرو ندارند. مراکز آموزشی مجاز تربیت کمک پرستار مشخص شده‌اند و تعدادی از آنها در حال تربیت کمک پرستار هستند. همچنین از قبل نیز کمک بهیارانی وجود دارند که صلاحیت فعالیت در این حوزه را دارا هستند. مراکز ارائه خدمات پرستاری در منزل، صرفا وظیفه آموزش و مشاوره به بیماران و مردم و ارائه خدمات پرستاری در منزل را دارند.

به گفته مدیر کل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی پرستاری وزارت بهداشت ، مردم می‌توانند تخلفات این مراکز و شکایات خود را به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و همچنین سامانه رسیدگی به شکایت وزارت بهداشت ۱۶۹۰ اعلام کنند.

سرانجام قانون ۲۷ ساله پرستاران

قانون بازنشستگی پیش از موعد پرستاران پس از گذشت ۲۷ سال از زمان تصویب آن، هنوز به درستی اجرا نمی‌شود؛ قانونی که وزارت بهداشت علت ناهماهنگی‌ها در اجرای آن را کمبود نیرو و اعتبار می‌خواند و در عین سازمان نظام پرستاری تاکید دارد که پرستاران بعد از ۲۵ سال کارایی لازم را ندارند و ‌با ادامه این روند بیمار آسیب می‌بیند.

در دنیا به دلیل سختی کار در رشته پرستاری، جذابیت‌های خاصی برای آن در نظر گرفته می‌شود. در ایران نیز قانونگذار برای حضور کمتر پرستاران در بیمارستان، قوانینی مثل قانون سخت و زیان‌آور بودن شغل پرستاری در سال ۱۳۶۸ وضع کرده‌است.

این قانون در خصوص مشمولین قانون خدمات کشوری، یعنی پرستاران بیمارستان‌های دولتی قابل اجرا است. به موجب آن پرستاران خانم با ۲۰ سال و آقایان با شرط سنی خاصی با ۲۵ سال سابقه کار، می‌توانند با پنج سال بخشودگی و ۳۰ روز حقوق بازنشسته شوند. مشمولین قانون کار یعنی پرستاران شاغل در بخش خصوصی نیز با ۲۰ سال سابقه کار، ‌شامل ۱۰ سال بخشودگی و ۳۰ روز حقوق می‌شوند.

 در بخش خصوصی قانون بازنشستگی پیش از موعد اجرا می‌شود و مشکلی هم در این مورد وجود ندارد؛ چرا که دستگاه مربوطه، پایان هرسال تمام بدهی پرسنل را پرداخت می‌کند و در صورت بازنشستگی پرستار، یک نفر دیگر جایگزین می‌شود.

 در برنامه پنجم توسعه آمده است که دستگاه در صورت بازنشسته شدن سه نفر، باید یک نیروی جدید بگیرد؛ به همین دلیل آنها دوست ندارند پرسنل را از دست بدهند. اخیرا پرستاران بعد از شکایت به دیوان عدالت اداری و رای این دیوان بازنشسته شدند، به عبارتی می‌توان گفت که مخالفت دستگاه با بازنشستگی پرستاران، قانونی نیست. متاسفانه وزارت بهداشت با بازنشستگی پیش از موعد پرستاران موافقت نمی‌کند در حالی که پرستاران بعد از ۲۵ سال کارایی لازم را ندارند و ‌در ادامه این روند بیمار آسیب می‌بیند، ضمن آنکه وجود بی‌انگیزگی و کاهش کارایی در سیستم نظام سلامت، خسارت سنگینی برای مردم به دنبال دارد.ایسنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید