اخبار برگزیده اداری و استخدامی این چند روز

0

پاراف اخبار برگزیده اداری و استخدامی این چند روز : قرارداد موقت برای اشتغال دائم ممنوع شد:

هادی ابوی، دبیر انجمن صنفی کارگران از ابلاغ دستورالعمل جدید قراردادهای کار خبر داد که بر اساس آن، امضای قرارداد موقت در کار دائم ممنوع شد.  وی با اشاره به اینکه پس از لغو دستورالعمل شماره 40 روابط کار، دستورالعمل جدید تهیه شده است، گفت: در این دستورالعمل قرارداد کارگران تعیین تکلیف می‌شود. همچنین این دستورالعمل بر دائم و موقت بودن قرارداد در کارهای مستمر و غیرمستمر تأکید دارد. در راستای ابلاغ این دستورالعمل تأکید شده است دستمزد مطابق توافق به صورت پرداخت به حساب بانکی کارگران باشد. ابوی تأکید کرد: یکی از مواردی که در این دستور‌العمل لحاظ شده این است که متناسب با نوع کار قرارداد دائم و موقت مشخص شود و قرارداد دائم در کار دائم و قرارداد موقت در کار موقت اجرایی شود. وی اظهار داشت: از دیگر مواردی که متناسب با این دستورالعمل در قراردادهای کار باید تأکید شود درجه مهارت کارگر است.

استخدام معلمان حق‎التدریس از اول مهر:

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با استخدام معلمان حق‎التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش موافقت کردند، بنابراین در صورت تأیید شورای نگهبان، استخدام معلمان حق التدریس از اول مهر ماه شروع می‌شود.
پیشنهاد تغییر دستور طرح استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس به رأی نمایندگان گذاشته شد و کلیات آن به تصویب رسید، با این حال، نماینده دولت در مخالفت با این طرح گفت: اسامی همه مربیان مهد و حق‌التدریسی‌های آموزش و پرورش در دست دولت موجود است، اما اینها هیچ کدام آموزش و پرورشی نیستند که بخواهند به استخدام دولت درآیند.
نماینده دولت ادامه داد: در شرایطی که کشور با مشکلات مالی مواجه است، نباید نمایندگان با این طرح موافقت کنند تا بار مالی بیشتری به دولت تحمیل شود. بر اساس ماده واحده تصویب شده در این طرح «وزارت آموزش و پرورش مکلف شد فقط معلمان پیش‌دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزش و پرورش که قبل از تصویب قانون الحاق دو تبصره به ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش تاریخ 26/7/91 با آموزش و پرورش همکاری داشتند را به منظور تأمین نیروی حق‌التدریس با توجه به رشته تحصیلی مقطع حداقل کاردانی، جنسیت، نیاز منطقه‌ای و سنوات همکاری با آن وزارتخانه بدون الزام به رعایت ماده ۸ این قانون به کار گیرد و استفاده از دیگر نیروها در این زمینه ممنوع است.
بار مالی این قانون در حد سقف حق‌التدریس سالانه و از محل حق‌التدریس پرداختی به معلمان رسمی و خروج بازنشستگان آموزش و پرورش تأمین می‌شود. البته بکارگیری این نیروها الزامی برای استخدام رسمی نخواهد بود.

افزایش سقف خدمات درمان تخصصی بازنشستگان:

بابک قزوینیان، معاون بیمه و خدمات شرکت بیمه تکمیلی آتیه‌سازان حافظ گفت: قرارداد جدید شرکت با بازنشستگان کشوری طی امروز و فردا به امضا خواهد رسید و در این قرارداد سقف خدمات عمومی 7 میلیون و خدمات تخصصی 14 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.  وی گفت قرارداد جدیدی که به امضا خواهد رسید با برخی از تغییرات در بسته خدماتی نسبت به سال گذشته همراه خواهد بود که از آن جمله می‌توان به محدود کردن سقف خدمات در دوره جدید اشاره کرد. وی افزود: سال گذشته سقفی برای خدمات بستری در نظر گرفته نشده بود که امسال به استناد متن قرارداد درخواستی صندوق بازنشستگی کشوری این خدمات به صورت محدود و با سقف خواهد بود به طوری که سقف خدمات عمومی 7 میلیون و خدمات تخصصی (چهار عمل تخصصی اصلی) 14 میلیون تومان خواهد بود. معاون بیمه و خدمات شرکت بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ همچنین به خدمات سرپایی در قرارداد جدید اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز با افزایش سقف روبه‌رو خواهیم بود و در واقع سقف خدمات سرپایی بهتر از گذشته خواهد بود. وی در پاسخ به این پرسش که حق بیمه پرداختی از سوی بازنشستگان در دوره جدید چه میزان خواهد بود، بیان داشت: این موضوع مربوط به صندوق بازنشستگی است و قرارداد شرکت با صندوق به صورت کارمزدی بوده و شرکت پس از رسیدگی اسناد بیمه شدگان، اطلاعات را در اختیار صندوق قرار داده و خسارت بیمه شدگان توسط صندوق پرداخت خواهد شد.

بازار کار برای دیپلم به پایین ها بهتر است:

محمد اکبرنیا مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار گفت: از سیاست‌های وزارتخانه ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای نیروی کار و برنامه ریزی در این زمینه است ودولت به دنبال این است که راهکارهایی را اتخاذ کند که نوعی تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار در کشور ایجاد شود.
وی اظهارداشت: نبود زمینه‌های ایجاد اشتغال در کشور و تشویق خانواده‌ها به ارتقای سطح تحصیلات تکمیلی فرزندان باعث ایجاد خیل عظیمی از بیکاران فارغ التحصیل دانشگاهی در کشور شده است.
اکبرنیا با تأکید بر اینکه با وجود اوضاع نابسامان اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی، بازار کار دیپلمه‌ها و پایین تر از آن خوب است و معمولاً اشتغال افراد در این سطح، مشکل خاصی ندارد، گفت: شرایط به نحوی است که هم اکنون بویژه در شهرهای بزرگ و از سوی بنگاه‌ها تقاضا برای جذب نیروی دیپلمه و حتی فوق دیپلم وجود دارد، اما متقاضی به‌اندازه کافی در بازار نیست.
وی خاطرنشان کرد: اشتغال زایی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی نیازمند سیاست‌گذاری‌های خاص خود است و بخش مهمی از مشکلات بیکاری کارجویان جوان را می‌توان با انجام سرمایه گذاری‌های مناسب حل کرد. دولت این شرایط را در حال فراهم کردن است و امیدواریم توافق هسته‌ای به نتیجه نهایی برسد که بتوان رونق و تحرک جدیدی را در اقتصاد شاهد بود.*ایران.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here