نظام اداری آنقدر فقیر نیست که برای منصب مدیریتی نیازمند چند نفر باشد

انصاری معاون رئیس‌جمهور گفت: نظام اداری ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کارمند دارد و افراد با صلاحیت و توانمند را به کار می‌گیرد بنابراین نظام اداری آنقدر فقیر نیست که اگر عده‌ای در ۲-۳ سالی استخدام شده باشند به‌ناچار از آن‌ها استفاده شود.

به گزارش هم‌رده به نقل از خبرآنلاین، جمشید انصاری درباره این سخن که «اگر بازنشسته‌ها از مناصب مدیریتی بروند، انتصاب در مناصب رانتی و سفارشی می‌شود و آقازاده‌ها سرکار می‌آیند»، به خبرآنلاین گفت: هر کس می تواند اظهارنظر کند بنابراین سیاسیون و مردم در حرف زدن آزادند، ما که نمی توانیم جلوی حرف مردم را بگیریم.

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: انتصاب افراد در مشاغل اداری براساس یکسری معیارها و ضوابط انجام می شود، هیچ وقت به دلیل فامیلی و ارث خانوادگی این انتصاب ها صورت نمی گیرد.

نظام اداری آن‌قدر از لحاظ نیروی انسانی فقیر نیست که مثلا اگر عده ای در ۲-۳ سالی استخدام شده باشند نظام اداری ناچار باشد از آن‌ها استفاده کند. نظام اداری افرادی را که صلاحیت و توانایی دارند به کار می‌گیرد و هیچ نگرانی از این جنبه‌ها احساس نمی‌شود.

وی در پاسخ به کسانی که قانون منع به کارگیری بازنشستگان را بحران زا می دانند و معتقدند اگر بازنشسته‌ها بروند استخدام شده‌های دوره احمدی‌نژاد بر جایگاه های مدیریتی تکیه می زنند گفت: نظام اداری ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کارمند دارد و آنها در مشاغل متعددی اعم از کارمند عادی، سرپرستی، مدیریت، مدیریت های میانی و عالی کار می کنند.

بازنشسته‌ها بروند استخدام شده‌های احمدی‌نژاد می‌آیند

پیش از این ایسنا به نقل از غلامرضا انصاری، فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: در پایان عمر دولت دهم با حجم بالای نیروهای استخدامی مواجه شدیم؛ الان که دولت امکان نیرو گرفتن ندارد، با اجرایی شدن قانون منع به کار گیری مدیران بازنشسته، چه کسانی بر سر کار می‌آیند؟ نیروهایی که بدون کارشناسی و تجربه دردولت احمدی‌نژاد به استخدام دولت درآمدند.

 در ارتباط با قانون منع به کارگیری بازنشستگان اظهار کرد: مسائل اداری و آیین نامه‌های دولتی پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. از نظر من وقتی یک تغییر و تحولی در ساختار اداری کشور ایجاد می‌شود، سازمان مسئولش که سازمان اداری استخدامی کشور است با نگاه کارشناسی باید به تدوین لایحه و ایجاد تغییرات بپردازد؛ تا با کمترین هزینه بیشترین دستاور را به دست آورد.

وی ادامه داد: به نظر من هیچ نگاه کارشناسی نسبت به این طرح صورت نگرفته است. نه در مرحله تدوین و نه در مرحله تصویب نگاه کارشناسی جامعی وجود ندارد.

انصاری خاطر نشان کرد: با روشی که در قانون اداری استخدامی کشور پیش از این در نظر گرفته شده بود، امکان به کارگیری کارشناسان در هر رده‌ای بالای ۳۵ سال باید با مصوبه دولت انجام می‌شد. در دولت های گذشته هم خیلی کم اتفاق می‌افتد که افرادی را بالای سقف ۳۰ سال به کار بگیرد.

وی ادامه داد: در این دولت اشتباهی که اتفاق افتاد این بود که بیش از حد متعارف از بازنشستگان استفاده شد. دلیلش هم این بود که بخش قابل توجهی از نیروهای کارآمد و کاردان که در طی ۴۰ سال گذشته سلسله مراتب اداری را طی کرده بودند و دارای تجربه‌های مفید بودند در دوره دولت دلواپسان؛ یعنی دولت آقای احمدی نژاد یا بازنشسته شدند یا از سیستم اداری حذف شدند. در این فاصله هشت ساله؛ طبیعی بود که از سن مدیریت خیلی از نیروها گذشت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطر نشان کرد: دولت براساس شرایط غیرقابل تحملی که دولت نهم و دهم ایجاد کرده بود نیاز داشت تا از مدیران باتجربه وکارشناسان استفاده کند و نیاز به بازسازی و نوسازی همه سیستم‌ها داشت، پس از کارشناسانی که در دولت‌ قبل بازنشسته شده بودند دعوت به کار کرد؛ چراکه سازمان دهی مجدد نهادهایی مثل سازمان برنامه و بودجه که در دولت‌های قبل حذف شده بودند، نیازمند نیروهای باتجربه بود.

وی در نقد لایحه منع کارگیری بازنشستگان گفت: این لایحه به هیچ وجه شرایط ورود را برای جوانان مشخص نکرده است. باید در نظام اداری در قبال خروجی‌ها ورودی‌هایی هم داشته باشیم اما در این طرح روی ورود بحث نکردند و فقط گفتند نیروهای بازنشسته خارج شوند . اگر می‌آمدند به جای اینکه روی خروج تمرکز کنند که پیش از این هم گفتم در سازمان اداری استخدامی برای آن تدابیری اندیشیده شده بود روی ورود تمرکز می‌کردند شرایط بهتر می‌شد.

متاسفانه از بعد از دوران جنگ ورودی مدیرتی نداشتیم و اگر مدیران جوانی بر سر کار آمدند خیلی محدود بودند. در دولت هشتم و نهم ورودی بیش از حد داشتیم حتی در آخرین روزهای عمر دولت به صورت گسترده نیرو وارد دستگاه ها کردند که نه تحصیلات و نه کارشناسی لازم را داشتند. بر اساس این قانون که از یکی دو ماه دیگر اجرایی می شود باید نیروهای با تجربه از دولت خارج شوند. جایگزین آن ها چه کسانی می شوند؟ همین نیروهایی که از دولت احمدی نژاد وارد دولت شدند .

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: این همه فرماندار استاندار و بخشدار و مدیران کل از دولت خارج می شوند و وقتی امکان جذب نیست باید از نیروهای موجود استفاده شود و نیروهای موجود هم توانایی لازم را ندارند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.