ابهام در احراز شهادت محیط‌بانان

ابهام در احراز شهادت محیطبانان : با گذشت کمتر از ۲۰ روز از اعلام معاون بنیاد شهید مبنی بر اینکه محیطبانانی که در درگیری با معارضین کشته شوند، شهید محسوب می‌شوند، حالا یکی دیگر از مسئولان بنیاد شهید اعلام کرده تا زمانی که رأی دادگاه در مورد ضاربین محیطبانان صادر نشود نمی‌توانیم نسبت به احراز شهادت آنها اعلام نظر کنیم.

اینکه گفته می‌شود محیطبانان شهید هنوز جزء شهدا محسوب نمی‌شوند درست نیست. برای اینکه شهادت این عزیزان محرز شود باید مراحل اداری و قانونی طی شود که حدود ۴ ماه طول می‌کشد.

حجت‌الله فرهادی، مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید روز گذشته به ایسنا گفت: تا زمانی که بررسی‌های اولیه انجام و مراحل لازم طی نشود هر حادثه‌ای را نمی‌توانیم به عنوان شهادت تلقی وتأیید کنیم، بنابراین در صورت بررسی مدارک و مستندات حادثه و تطبیق آن با آیین‌نامه و در صورت تأیید و احراز شهادت، فرد به عنوان شهید تأیید و بنیاد شهید موظف به ارائه خدمات برابر قوانین و مقررات مربوطه خواهد بود.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: اینکه گفته می‌شود محیطبانان شهید هنوز جزء شهدا محسوب نمی‌شوند درست نیست.

برای اینکه شهادت این عزیزان محرز شود باید مراحل اداری و قانونی طی شود که حدود ۴ ماه طول می‌کشد. او تأکید می‌کند: مهم این بود که سه شهید اخیر محیطبانی کشور در مزار شهدا به خاک سپرده شوند که اگر شهید شدن آن محرز نشده بود در مزار شهدا خاک نمی‌شدند بنابراین مشکلی از این نظر وجود ندارد و بنیاد شهید این مهم را پذیرفته منتها بعد از شهادت ابتدا پرونده‌ها باید در یک کمیته استانی و سپس در سطح ملی بررسی شود تا با طی تشریفات قانونی خانواده‌های این محیطبانان زیر پوشش بنیاد شهید قرار بگیرند که این مهم نیز بزودی صورت می‌گیرد.

بر اساس ابلاغ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دستورالعمل خدمتی محیطبانان ابلاغ شد که نخستین اثر آن حمایت از نیروهای مسلح برای این قشر خدوم بود که موافقت برای گرفتن سهمیه سرباز از جمله این حمایت‌ها است

ضمن اینکه سازمان محیط زیست در این مدت خانواده‌ها را تنها نگذاشته و تا جایی که امکان داشته سعی کردیم در این مدت که رابطه استخدامی محیطبانان قطع شده کمک‌های مالی به خانواده‌ها داشته باشیم و بعد از این هم خواهیم داشت.

اما مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بر خلاف اظهارات معاون سازمان محیط زیست می‌گوید: صدور مجوز دفن افراد در قطعه شهدا به معنای تأیید شهادت نیست چون در مرحله ابتدایی بر اساس گزارش ارائه شده توسط سازمان محیط زیست، مجوز دفن در قطعه شهدا صادر شده است.

افزایش تعداد پست‌های محیطبانی از ۲۷۰۰ به ۷۰۰۰ نفر

سید محمد مجابی، معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین موافقت دولت با افزایش پست‌های محیطبانی سازمان محیط زیست را بزرگترین اقدام حمایتی دولت از محیطبانان برشمرد و گفت: پیش از این در دولت قبلی دولت با افزایش تعداد پست‌های محیطبانی موافقت کرده بود، اما با لغو مصوبات موسوم به مهرآفرین توسط مجلس شورای اسلامی، ما نتوانستیم تعداد محیطبانان را افزایش دهیم ولی با پیگیری‌های سازمان محیط زیست خوشبختانه موفق شدیم مجوز افزایش پست‌های محیطبانی را تا سقف ۷۰۰۰ نفر از دولت دریافت کنیم.

تا پایان برنامه پنجم توسعه ما نمی‌توانیم استخدام جدید داشته باشیم چون طبق قانون برنامه پنجم منع شدیم اما حالا چون دیگر پست کارشناسی را داریم نگرانی از بابت استخدام نداریم چون با آغاز به‌کار برنامه ششم و موافقت دولت می‌توانیم استخدام‌های جدید محیطبانی داشته باشیم در این صورت فشار از روی محیطبانان ما برداشته می‌شود چون در حال حاضر تعداد محیطبانان سازمان واقعاً محدود و کم است و آنها مجبورند ۱۸ شبانه روز کار کنند و ۱۲ روز استراحت داشته باشند.

این مقام مسئول همچنین درباره دیگر اقدامات دولت یازدهم برای محیطبانان گفت: بر اساس ابلاغ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دستورالعمل خدمتی محیطبانان ابلاغ شد که نخستین اثر آن حمایت از نیروهای مسلح برای این قشر خدوم بود که موافقت برای گرفتن سهمیه سرباز از جمله این حمایت‌ها است. سازمان حفاظت محیط زیست امریه داشت، ولی سهمیه سرباز نداشت که با این ابلاغیه این موضوع به سامان می‌رسد.

تبدیل وضعیت ۵۰۰ محیطبان، پیگیری سختی کار محیطبانان و اجرای آن برای تمام افراد این قشر در دستور کار است و در سازمان محیط زیست و مدیریت و برنامه‌ریزی در حال پیگیری است.

مجابی با اشاره به وجود سلاح‌های مجاز و غیرمجاز بسیاری که در اختیار افراد است، گفت: از دیگر اقدامات مؤثر دولت اقدام صحیح وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای منع فروش سلاح به افراد است.

همچنین با توجه به تعدی و جرأت متخلفان برای شلیک به محیطبانان برای حمایت از آنها، پیش‌نویس لایحه‌ای تنظیم و در سرفصل‌های مختلف به دولت تقدیم شد که با کلیات آن در کمیسیون اجتماعی دولت موافقت شده و در مراحل بعدی پیگیری می‌شود.

مجابی یادآور شد: براساس دستور‌العمل ستاد کل نیروهای مسلح، محیطبانان مشمول قانون خدمات کشوری هستند و سایر پرداخت‌ها نظیر نوبت کاری برای محیطبانان پیشنهاد شده که در دستور کار دولت است.ایران.

5 (100%) 1 vote

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.