1. هم‌رده
  2. اداری شغلی
  3. اداری و استخدامی
  4. اعلام جزئیات ششمین آزمون استخدامی فراگیر دستگاه های اجرایی کشور در سال ۹۷

اعلام جزئیات ششمین آزمون استخدامی فراگیر دستگاه های اجرایی کشور در سال ۹۷

اخبار استخدامی ، استخدام دولتی

ششمین آزمون فراگیر دستگاههای اجرایی در اسفند ماه امسال برگزار می شود.بر اساس آگهی‌هایی که تاکنون نهایی شده است حضور حدود ۲۰دستگاه اجرایی و جذب حدود۴۳۰۰نفر قطعی شده است و چند دستگاه دیگر نیز تا چند روز آینده ظرفیت خود را اعلام می کنند و ظرفیت جذب در این آزمون حدود ۵ هزار نفر خواهد بود.

به گزارش هم‌رده به نقل از سازمان اداری و استخدامی کشور دکتر علی اله قنبری، رئیس امور آمار، برنامه ریزی و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور تصریح کرد: از اوایل هفته بعد ثبت نام برای آزمون شروع می شود.

متقاضیان شرکت در آزمون باید براساس ماده ۴۲ قانون مدیریت خدمات کشوی شرایط عمومی، مانند سلامت جسمی و روانی، ایرانی بودن، مدرک تحصیلی دانشگاهی،گواهی پایان یا معافیت از خدمت برای آقایان و سایر شرایطی که در دفترچه آزمون آورده می­شود و همچنین شرایط اختصاصی که برخی از شغل‌محل ها دارند را دارا باشند تا بتوانند در آزمون شرکت کنند.

تکلیف سهمیه ها در آزمون

برخی از شغل‌محل‌ها نیازی به مدرک تحصیلی دانشگاهی ندارند و متقاضیان می توانند با مدرک تحصیلی دیپلم در آزمون شرکت نمایند که این بخش مختص فرزندان شاهد می‌باشد. در رابطه با سهمیه در آزمون هم اینگونه است که طبق قانون۲۵درصد سهمیه برای خانواده‌های شهدا و ایثارگران در نظر گرفته شده است، ۵درصد از سهمیه برای بخش دیگری از ایثارگران و همچنین ۳درصد از سهمیه نیز برای معلولین در نظر گرفته شده است.

تعیین تکلیف بومی گزینی

با توجه به نظرات دیوان عدالت اداری و هیئت عمومی دیوان به دلیل رعایت عدالت استخدامی،بصورت عام در این ازمون گزینه بومی بودن برای شرکت در ازمون حذف شده است تا متقاضیان در فضای رقابتی آزاد بتوانند در آزمون شرکت کنند و هر کس که شرایطش را دارد بتوانند پس از قبولی در آزمون کتبی و بعد از سپری کردن مصاحبه و سایر مراحل استخدامی به استخدام دستگاه‌های اجرایی در آیند.

دکتر قنبری در پایان تصریح کرد: داوطلبین دقت نمایند که در زمان ثبت نام در آزمون اطلاعاتی که خواسته شده است را به دقت وارد نمایید و مدارک خواسته شده را به درستی بارگذاری کنند، چون مبنای صدور کارت ورود به جلسه آزمون و سایر مراحل استخدامی تا مرحله نهایی برای جذب متقاضیان این اطلاعات می باشد به همین دلیل سعی کنند اطلاعات را دقیق وارد نمایند تا با شکل مواجه نشوند.

عملی شدن دسترسی مردم به سامانه پرداخت حقوق و مزایای مدیران

مهندس جمشید انصاری در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه در سازمان اداری استخدامی کشور گفت: تعداد ۴۰۰ دستگاه و بالغ بر ۷۳۲ هزار و ۹۹۰ نفر از حقوق بگیران اطلاعات حقوق و مزایای خود را در این سامانه وارد کرده‌اند و علاوه بر این آمار، دو دستگاه بزرگ آموزش و پرورش و بهداشت و درمان که مجموعا بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کارمند دولت را شامل می‌شوند نیز اطلاعات پرداخت‌های حقوقی خود را در سامانه دستگاه خود بارگذاری کرده‌اند که بعد از لینک شدن دستگاه‌ها با سامانه سازمان، این آمار به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از اطلاعات ثبت شده در سامانه مربوط به دستگاه‌های دولتی است، گفت: متاسفانه دستگاه‌های خارج از قوه مجریه که در ماده ۲۹ قانون برنامه ششم ذکر شده در اجرای این مهم همراهی لازم را نداشته و اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت نکرده‌اند.

مهندس انصاری تصریح کرد: دستگاههایی که بیشتر از همه مدعی اجرای این بخشنامه بودند و سازمان اداری و استخدامی کشور را برای راه‌اندازی سامانه مورد سوال قرار می‌دهند، متاسفانه هنوز خود به این بخشنامه عمل نکرده‌اند و از جمله سازمان صدا وسیما برخلاف آنکه خود متولی اطلاع رسانی است به این ماده قانونی عمل نکرده است.

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به ابهام موجود در در قانون در خصوص عبارت “مدیران” اشاره کرد و گفت: وقتی کلمه مدیر بکار برده می‌شود تمام مشاغل اعم از؛ سرپرستی یک اداره با سه نفر کارمند آن تا مدیران مدارس و مراکز بهزیستی تا وزرا و روسای دستگاه‌ها مدیر تلقی می‌شود و براساس این تعریف حدود ۲۴۰ هزار نفر در قوه مجریه مدیر محسوب می‌شوند و اگر قرار بود سطوح مدیریتی تمام دستگاه‌های مشمول این قانون نیز محاسبه می‌شد شاید این رقم به بیش از ۳۵۰ هزار نفر می رسید.

وی افزود: با مصوبه هیات دولت مقرر شد فقط حقوق مدیران کل به بالاتر در سامانه درج شود که این مصوبه مورد ایراد رئیس مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و اخیرا سازمان اداری و استخدامی با ابلاغ بخشنامه ای نسبت به رفع این ایراد اقدام کرد و قرار شد اطلاعات پرداخت کلیه مدیران در تمامی سطوح در سامانه دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد.

وی از پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور به دولت برای ابلاغ اجازه دسترسی این سامانه به عموم خبر داد و گفت: امیدواریم این طرح در اسرع وقت در هیات دولت مطرح و تصمیم‌گیری شود تا متناسب با تصمیم دولت این دسترسی برای عموم فراهم شود و دستگاه‌هایی که همکاری لازم برای اجرای این ماده قانونی نداشتند به عموم مردم اعلام شود.

معاون رئیس جمهور گفت: خوشختانه با پیگیری‌هایی که صورت گرفت و همراهی خوبی که مجلس شورای اسلامی انجام داد اخیرا مجلس اطلاعات خود را به عنوان اولین قوه خارج از دولت در سامانه بارگذاری کرد و هم اکنون اطلاعات پرداخت‌های نمایندگان و کارکنان مجلس در سامانه وجود دارد اما سازمان‌های وابسته به مجلس شورای اسلامی از جمله مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات هنور در سامانه بارگذاری نکرده‌اند.

وی افزود: قوه قضاییه نیز به جز چند اداره کل دادگستری استان بارگذاری کامل اطلاعات پرداخت خود را انجام نداده است و مجموعه نهادهای خارج از قوای سه گانه هیچ یک اطلاعات خود را بارگذاری نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست