اعلام میزان افزایش حقوق بازنشستگان کشوری ، افزایش سود سپرده بانکها ، خبرهای اداری فرهنگیان

سعی شده حقوق ۸۳٫۵ درصد از جمعیت بازنشستگان را با تخصیص اعتبارات جدید در نظر گرفته شده به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برسانیم. این‌ها افرادی هستند که با ۳۰ سال خدمت بازنشسته شده‌اند.

به گزارش هم‌رده به نقل از فارس، جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت:مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: اگر همسان سازی حقوق‌ها محقق شود، حقوق ۸۴ درصد بازنشستگان به ۲میلیون و ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد. ۳ درصد بازنشستگان نیز ۱۰ و ۱۵ سال خدمت هستند که آنها حقوق یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌گیرند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تصریح کرد: ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان ماهانه به بازنشستگان حقوق پرداخت می‌کنیم که اگر همسان‌سازی اتفاق بیفتد حقوق حداقل‌بگیرها افزایش خواهد یافت و برای سال ۹۸ رقم خوبی به صورت پلکانی مدنظر قرار خواهد گرفت.

افزایش سود سپرده های بانکی

به دنبال فرصتی که بانک مرکزی در اختیار شبکه بانکی قرار داد تا سپرده‌های مشتریان را تمدید و یا تغییر دهند آنها نیز در این فاصله‌ چند روزه اقدام به افزایش نرخ سود برای جذب سپرده و نگه داشت منابع قبلی کردند؛ به طوری که نرخ سودی که این روزها به مشتریان پیشنهاد می‌شود تا ۲۳ درصد افزایش داشته و ۸ درصد بالاتر از نرخ متعارف ۱۵ درصدی مصوب شورای پول و اعتبار است.

در زمان تمدید حساب‌ها، گذری بر شعب بانک‌ها و بررسی نرخ‌های سودی که به مشتریان پیشنهاد می‌شود از این حکایت داشت که اغلب بانک‌ها نرخ سود را تا ۲۳ درصد هم افزایش داده‌اند؛ به گونه‌ای که پیشنهاد متفاوتی برای مشتریان داشته و برای تمدید حساب‌های قبلی و یاگشایش حساب‌های جدید نرخ سود بین حداقل ۱۸ تا ۲۳ درصد متغیر است.

کارکنان شعب می‌گویند با توجه به فرصتی که از سوی بانک مرکزی در اختیار آنها قرار گرفته تا در این چند روز که احتمالا تا ۱۱ شهریور ماه خواهد بود بتوانند به هر ترتیبی شده از بیرون رفتن سپرده‌ها جلوگیری کنند، از این رو برای سپرده‌های با مبالغ متفاوت نیز سودهای مختلفی در نظر گرفتند. برخی از بانک‌ها برای سپرده‌های کمتر از ۱۰ میلیون تا ۲۲ درصد سود پرداخت کرده و مبالغ بالاتر از این رقم تا ۲۳ درصد سود در نظر گرفتند.

یکی از بانک‌ها که حتی بدون در نظر گرفتن کف مبلغ کلا ۲۰ درصد سود پرداخت می‌کند، دیگری ۲۲ درصد برای سپرده‌های مدت دار در نظر گرفته و بانک دیگر تا سقف ۵۰ میلیون ۲۰ درصد و بالاتر از آن را ۲۲.۵ درصد سود می‌دهد. برخی از بانک‌ها نیز به جای حساب‌های سپرده صندوق‌های سرمایه گذاری را تقویت کردند.

و در آن سودهای ۱۸ تا ۲۰ درصدی پرداخت می‌شود، اما پیشنهاد می‌کنند که به جای صندوق به سمت حساب‌های سپرده بروید، دلیل هم مشخص است و می‌خواهند پول حداقل یک سال در حساب بانک ها بماند چرا که در صندوق امکان برداشت وجود داشته ولی برداشت از حساب سپرده با جریمه همراه می‌شود.

در این میان هستند برخی بانک‌های بزرگ که به حساب سپرده دست نزده و همان ۱۵ درصد را پرداخت می‌کنند. جالب اینجاست در پاسخ به این که در رقابت با بانک‌های دیگر سود را تغییر نداده‌اند، عنوان می‌کنند که افزایش نرخ سود سپرده با ریسک بالایی برای آنها همراه بوده و در قیاس با سود تسهیلات ۱۸ درصدی که اکنون پرداخت می‌شود در نهایت به ضرر بانک و منفی شدن تراز نامه آنها منجر می‌شود.

اخبار اداری فرهنگان و معلمان

به گزارش هم‌رده به نقل از تسنیم، علی الهیارمعاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: امروز در آموزش و پرورش کمبود سیاست های توسعه ای نداریم و نیازمند عملگرایی هستیم که در برنامه آقای بطحایی این مورد وجود دارد و یک سیاست مشخص برای ارتقای برنامه ‌های آمزوش و پرورش دارد که آن مدرسه محروی است و شامل ۴ موضوع نحوه انتصاب مدیران مدارس، سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای، تضمین کیفیت مدارس و تفویض اختیار است.

افرادی که دلشان به آموزش و پرورش می‌سوزد از میان معلمان، کارشناسان و اساتید دانشگاه به کمک بیایند و باید جو مسمومی که در اجرای برنامه‌های آموزش و پرورش صرفا بهانه جویی می‌کند، شکست. هم اکنون مسائل این وزارتخانه در کانالهای متعدد که هیچ ثمره ای برای آموزش و پرورش ندارد مورد نقد قرار می‌گیرد اما هیچ برنامه و پیشنهاد مشخص به ما ارائه نکرده‌اند. اما تا می‌توانند اطلاعات غیرواقعی می‌دهند تا برنامه‌ها در آموزش و پرورش به خوبی اجرا نشود و امروز باید این فضا را شکست و ما در برابر ۱۳٫۵ میلیون دانش آموز و جامعه فرهنگیان مسئول هستیم تا در یک محیط با کیفیت تر حضور پیدا کنند.

الهیار تصریح کرد: امروز در آغاز دومین سال از فعالیت دولت دوازدهم باید به آموزش و پرورش کمک کنیم و در این باره برنامه‌های کوتاه مدت در ۴ حوزه طراحی شده است. در حوزه امور مالی یکی از اهدافی که در اسناد توسعه‌ای یعنی برنامه پنجم و ششم تأکید شده است، استقرار نظام شفاف سازی دولت است که آموزش و پرورش در این زمینه پیشگام بود و به عنوان نخستین دستگاه اجرایی کشور این نظام را اجرایی کردیم و به الکترونیکی کردن گردش مالی آموزش و پرورش وارد شدیم.

وی افزود: در حوزه اداری بحث تأمین نیروی انسانی مورد نیاز از طریق کسب مجوز از سازمان امور اداری و استخدامی مدنظر است که در سال جاری ۴۲ هزار مجوز کسب کردیم که ۱۷ هزار نفر از طریق آزمون استخدامی و ۲۵ هزار نفر از طریق دانشگاه فرهنگیان جذب می‌شوند. همچنین افزایش ساعات معلمان بازنشسته عملیاتی می‌شود.

برنامه اصلاحی برای معلمان حق التدریس شاغل

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: چند برنامه اصلاحی برای نیروهای شاغل حق التدریس داریم تا این موضوع به عنوان یکی از احکام اصلی وارد فیش حقوقی آنها شود. در سال ۹۷، ۳۴۸ میلیارد تومان مطالبه از سال ۹۶ داشتیم که ۵۰ درصد آن پرداخت شد و بسیاری از پرداخت هایی که تأخیر طولانی داشت را به روز کردیم.

به دلیل محدودیت رفاهی آموزش و پرورش نمی‌توانیم گزینه‌های متعددی در بیمه تکمیلی داشته باشیم

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره بیمه تکمیلی فرهنگیان عنوان کرد: قرارداد ما آبان ماه به پایان می‌رسد. بیمه تکمیلی فرهنگیان از دو محل آورده کارکنان و درصد دولت تأمین می‌شود اما به دلیل محدودیت مالی مسائل رفاهی در آموزش و پرورش نمی‌توانیم گزینه‌های متعددی را در این باره پیش رو داشته باشیم. بنابراین چند سالی است که روش صندوقی را داریم. هم اکنون اختلاف جدی با بیمه آتیه سازان نداریم اما بخشی از مطالبات آنها بابت قرارداد قبلی به قرارداد فعلی منتقل شده است و برای ادامه بیمه تکمیلی فرهنگیان پیشنهادات مشخصی را داریم تا براساس عملکرد فرهنگیان برای استفاده از بیمه اقدام شود. البته این طرح نیاز به چکش کاری دارد تا بتوانیم رضایت نسبی فرهنگیان را داشته باشیم.

الهیار درباره کسری بودجه آموزش و پرورش عنوان کرد: در این وزارتخانه هزینه های اجتناب ناپذیر و هزینه‌های جاری داریم و برخی فعالیت‌ها به استناد قانون به ما تکلیف می‌شود در بحث اول کسری زیادی را درسال ۹۷ نداریم و بسیاری از پرداختها به روز است. و سه هزار میلیارد تومان کسری پایه بودجه نیز قابل تأمین است. همچنین پاداش پایان خدمت فرهنگیان سال ۹۶ نیز به میزان سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که تاکنون دو قسط آن پرداخت شده و قسط سوم به زودی پرداخت می‌شود.

هفت هزار میلیارد تومان اعتبار برای رتبه بندی معلمان از سال ۹۴ تا ۹۷

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره رتبه بندی معلمان تصریح کرد: رتبه بندی معلمان یک سال در سال ۹۴ اتفاق افتاد و تا سال ۹۷ هفت هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی کردند که می‌توانیم همان را ادامه دهیم و افزایش در این حوزه باشد.

از کارکنان دفتر وزیر تا آموزگاران مناطق محروم امتیاز سختی کار را دریافت می‌کردند

الهیار با اشاره به حذف سختی کار فرهنگیان گفت: سال ۹۱ دیوان عدالت اداری اعلام کرد که مصوبه سختی کار خلاف قانون است و موضوع در دیوان محاسبات بررسی شد که این دیوان نیز اعلام کرد آموزش و پرورش راه را اشتباه رفته است. در سال ۹۴ محکمه تجدیدنظر دیوان محاسبات موضوع را بررسی و تأیید کرد که روش آموزش و پرورش برای اعمال سختی کار اشتباه بود چرا که از دفتر وزیر تا آموزگاران مناطق محروم ۱۲۰ امتیاز سختی کار را گرفته اند.

حکم جلب سه مدیرکل استانی برای اجرای بند سختی کار معلمان

وی ادامه داد: به دلیل اجرای بند سختی کار برای سه مدیر کل استان‌ها حکم جلب صادر شد بنابراین مجبور شدیم که برای حل مشکل فکری کنیم و هم اکنون جایگزینی ۱۲۰ امتیاز سختی کار را به روشهای دیگر مدنظر داریم تا این رقم در فیش حقوقی معلمان جبران شود.

آموزش و پرورش با قوانین عام اداره نمی‌شد، به قوانین خاص نیاز است

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره قانون مدیریت خدمات کشوری عنوان کرد: آموزش و پرورش با شرایط خاص خود نمی‌تواند با قوانین عام اداره شود که نمونه آن بحث سختی کار و حق عائله مندی دختران مجرد بود. وزارت علوم سال ۸۵ به قانون خاص خود رسید و از تمام قوانین مستثنی شد که آموزش و پرورش باید از این تجربه استفاده کند و هم اکنون در حال پیگیری آن هستیم و پیشنهادات مشخصی هستیم تا قانونی برای هیئت امنایی شدن مناطق آموزش و پرورش بگیریم.

الهیار گفت: دو زیر نظام تخصیص منابع مالی و نیروی انسانی سند تحول بنیادین باید به قانون خاص تبدیل شود و تا قبل از برنامه ششم آموزش و پرورش پیش نویس قانون خاص این وزارتخانه را به نهادهای ذی ربط ارائه خواهیم کرد چرا که تمام مشکلات آموزش و پرورش از همین حوزه است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.