اعلام دلیل عدم استفاده از شایسته سالاری در دولت

مهندس انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری استخدامی در اختتامیه سومین کنفرانس مدیریت منابع انسانی در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران گفت: درهم‌تنیدگی دو بخش دولتی و خصوصی در کشور ما به‌گونه‌ایست که بخش قابل توجهی از آنچه در بخش دولتی اتفاق می‌افتد، بر بخش خصوصی تأثیر جدی می‌گذارد و همچنین بخش دولتی نیز از بخش خصوصی متأثر می‌شود.

مدیریت منابع انسانی در دولت پیچیده است

به گزارش هم‌رده به نقل از سازمان اداری استخدامی کشور، انصاری با اشاره به اینکه مدیریت منابع انسانی بخش دولتی ویژگی‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، گفت: گاهی نمی‌توان مدیریت منابع انسانی در بخش دولتی را با رویه های متداول علمی بررسی کرد. مثلاً، همه مبانی علمی بر اصل شایسته‌سالاری در جذب و استخدام نیروی انسانی توافق دارند، اما در نظام اداری گاهی ضوابط همسو با شایسته‌سالاری نیست.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور استخدام سهمیه‌ای صرفنظر از اینکه آن سهمیه چه باشد را متناسب با معیارهای شایسته‌گزینی نداست و تصریح کرد: در کنار استخدام‌های سهمیه‌ای، استخدام‌های رابطه‌ای و همچنین استخدام‌های تحمیلی نیز در نظام ادرای دیده می‌شود.

آیا مصوبات استخدامی مجلس هم بر اساس شایستگی است؟

وی افزود: به طور مثال مجلس محترم طی حکمی تصمیم می‌گیرد ده هزار ناظر که برای افزایش کشت گندم از طریق شرکت‌ها به کار گرفته شده بودند، همگی در وزارت جهادکشاورزی استخدام شوند، و در چنین وضعیتی بحث شایستگی و کارآمدی تحت تأثیر این مصوبات قرار می‌گیرد. پس نمی‌توان نظام اداری، ترکیب نیروی انسانی و ساز و کار جذب و استخدام آن را بدون در نظر گرفتن ملاحظاتی که در این نظام و ساختار تصمیم گیری آن وجود دارد، نقد کرد.

اداره امور عمومی با اداره یک بنگاه اقتصادی متفاوت است

وی در ادامه ریشه برخی قضاوت ها و اعلام نظرها در مورد نظام اداری را اشتباه‌گرفتن اداره امور عمومی کشور با اداره یک بنگاه اقتصادی دانست و گفت: این اشتباهی که در سال‌های اخیر بیشتر نیز شده است، کشور را به این سمت برده است که به نیروی انسانی دولت و کسانی که مأموریت‌های اصلی دولت را محقق می‌کنند، برنامه های توسعه دولت را تدوین و اجرا می‌کنند و خدمات دولتی را به مردم ارائه می‌دهند، با نوعی نگاه نازل و کم‌ارزش نگریسته‌ شود و مسائل دیگر نظام اداری به متن آمده‌و مسائل نیروی انسانی دولت به حاشیه رفته‌ است . البته ما حتی نوع نگاهمان به نیروی انسانی در بنگاه های اقتصادی نیز درست نیست وگرنه باید اقلا وضعیت در بخش خصوصی متفاوت می‌بود. در آن صورت، نیروی انسانی را یک سرمایه می‌دانستیم و نه سربار و مزاحم.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه گفت: ما در سال ۹۷ با مسائلی در اقتصاد ملی‌مان مواجه شدیم که در اینجا قصد ندارم وارد چرایی آن شوم، اما همگی قبول داریم که هزینه‌ها و قیمت‌ها در کشور به صورت معناداری افزایش پیدا کرده و قدرت خرید مردم، به‌ویژه مزدبگیران دولتی و خصوصی کاهش پیدا کرده است.

مهندس انصاری با بیان اینکه از منظر بنگاه‌داری به تنها چیزی که کمتر توجه می‌شود کرامت انسان‌ها و حق یک زندگی حداقلی است، گفت: وقتی در مورد افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان با توجه به منابع مالی و امکانات دولت بحث می‌کنیم، از جهت‌های مختلف مشکلات آن و تأثیرش در افزایش تورم به ما گوشزد می‌شود، یعنی در جایی که ما برای جبران کاهش قدرت خرید به حداقل‌ها می‌پردازیم، با اساتید و نظریه‌پردازان اقتصادی به مشکل برمی‌خوریم و آنان این کار را اقدام درستی نمی‌دانند، در حالی که تجارب عملی ما عکس این قضیه را نشان می‌دهند.

وی در پایان با بیان اینکه به نظر من، به عنوان مسئول امور اداری و نیروی انسانی دولت، در شرایط سختی اقتصادی، اصلی‌ترین سرمایه‌ای که صیانت از آن باید برای کشور مورد توجه قرار بگیرد، سرمایه انسانی کشور است، گفت: اگر سرمایه انسانی کشور که بخش قابل توجهی از سرمایه اجتماعی است را از دست بدهیم و آنان احساس کنند که دولت در سخت‌ترین کشور همدلی لازم را با آنان ندارد، قطعاً برنامه‌های کشور، خدمات قابل ارائه به مردم و سایر برنامه‌های توسعه به‌خوبی اجرا نمی‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.