اعلام ضوابط واگذاری خودرو به جانبازان، معافیت و کسر خدمت ایثارگران و تخفیف بلیط هواپیما و قطار

بنیاد شهید و امور ایثارگران ضوابط برخی تکالیف قانونی خدمت رسانی به ایثارگران را به شرح زیر اعلام کرد.

اصلاحیه قانون واگذاری خودرو به جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر

اصلاح قانون تحویل خودرو به جانبازان ۵۰ درصد وبالاتر به تاریخ ۱۳/۱۰/۷۸و آیین نامه اجرایی قانون اصلاح قانون تحویل خودرو به جانبازان به شماره ۱۰۱۳۱ ت ۲۲۸۹۳ هـ مورخ ۱۶/۳/۷۹ و دستورالعمل نحوه واگذاری خودرو به همسر و فرزندان جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر متوفی به شماره ۵۴۴۰۵/۴۰۰ مورخ ۲۳/۵/۸۵ رییس بنیاد شهید وامورایثارگران برابر قانون اصلاح قانون تحویل خودرو ، به جانبازان۵۰% و بالاتر خودرو واگذار می گردد که چهل درصد بهای خودرو و سود تسهیلات آن توسط دولت و شصت درصد بهای آن به صورت تسهیلات بانکی ( وام ) توسط نظام بانکی پرداخت (به صورت اقساط ۱۲۰ ماهه از حقوق جانباز کسر می گردد) می شود.

قابل ذکر است هر یک از جانبازان ۵۰% و بالاتر فقط برای یک بار مشمول استفاده از قانون مذکور می باشند و واگذاری آن منوط به تامین اعتبار لازم و در حدود اعتبارات وصولی می باشد. برابر مفاد آئین نامه اجرایی نوع خودرو قابل واگذاری ، خودرو جایگزین پیکان می باشد که هر ساله از سوی وزارت صنعت و معدن و تجارت نوع خودرو جایگزین مشخص می شود ودرحال حاضر خودرو جایگزین پژو ۴۰۵ بنزینی می باشد.

نکته : خانواده جانبازان متوفی ۵۰ درصد و بالاتر که جانباز در زمان حیات ۵۰ درصد و درنوبت واگذاری خودرو بوده و تاریخ فوت یا شهادت جانباز از ۱۹/۷/۱۳۷۶ به بعد باشد.(جانباز درزمان حیات ۵۰درصد بوده دوبعد ازتاریخ ۱۹/۷/۱۳۷۶به بعد فوت کرده باشد)

ورود خودرو ویژه جانبازان ۷۰%

مطابق مصوبه ۲۰۴۴۰۸/ت و ۴۱۷۱۷ هـ مورخ ۷/۱۱/۸۷ و ۸۵۶۶۱/۴۴۵۰۲ مورخ ۲۱/۴/۸۹ هیات وزیران ورود خودرو ویژه جانبازان ۷۰% با بهره مندی از معافیت سود بازرگانی تا سقف تعیین شده (جانبازان دوپا یا دو دست قطع از مچ و قطع نخاع تا سقف چهارصد میلیون ریال و دیگرجانبازان ۷۰ درصد تا سقف سیصد میلیون ریال) فقط برای یک نوبت مجاز می باشد.

معافیت و کسر از خدمت نظام وظیفه

باستناد قانون اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب ۲۲/۸/۱۳۹۰ مجلس شورای اسلامی ( ماده ۴۵ ) ، نحوه رسیدگی به معافیتهای مندرج در ماده ۴۵ قانون صادره از سوی سازمان وظیفه عمومی به شماره ۵۳۸/۱/۲-۲۳ مورخ۳۰/۲/۱۳۹۱ ، مقررات اعطای امیتازات ویژه به ایثارگران (جانبازان قطع نخاعی) صادره از ستاد کل نیروهای مسلح به شماره ۷۳/۱۴/۲۰۱/م/۴/ن مورخ۱۹/۸/۱۳۹۰ و ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح به شماره ۱۸/۱۴/۲۰۱/م/۴/ن مورخ ۱۳/۳/۹۲

 • ۱- کلیه فرزندان ذکور شهدا و جاویدالاثرها از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می باشند.
 • ۲- به ازای هر شهید یا آزاده با حداقل ۲۴ ماه سابقه اسارت یا جانباز با حداقل ۲۵% جانبازی فاقد فرزند ذکور یک نفر از برادران آنها از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می شوند.
 • ۳- به ازای هر۲۴ماه آزادگی ، ۲۵%جانبازی یک نفراز فرزندان آزادگان و جانبازان معاف می گردند. در مورد معافیت کسانی که مدت جانبازی یا حضور در جبهه یا مدت آزادگی و اسارت آنها در حد معافیت یک فرزند آنان نیست با درصد جانبازی و مدت حضور در جبهه و مدت دوران اسارت محاسبه می شود.

توجه : به موجب ابلاغیه شماره ۸/۵/۲۱۰/م/۴/ن مورخ ۱۶/۲/۹۲ ستاد کل نیرهای مسلح تلفیق باقیمانده سوابق جبهه ، جانبازی و آزادگی ایثارگران به منظور بهره مندی فرزند دیگر آنان از معافیت بلامانع اعلام شده است.

 • ۴- کلیه مشمولین جانباز دارای حداقل ۱۰% جانبازی از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می باشند.
 • ۵- یک فرزندخوانده قانونی ذکور جانبازی که برابر گواهی بنیاد شهید و امور ایثارگران صاحب فرزند نمی شود از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می شود.
 • ۶- مشمولانی که با جانبازان اناث دارای ۲۵% جانبازی و بالاتر ازدواج کنند بصورت موقت از خدمت معاف می شوند و پس ازگذشت ۵ سال معافیت موقت آنان در صورت استمرار ازدواج معافیت موقت به معافیت دائم تبدیل می گردد
 • ۷- معافیت داماد ( همسر فرزند) یا یکی از اقوام درجه یک جانباز و همسر جانباز قطع نخاعی فاقد فرزند ذکور سالم
 • ۸- کلیه مشمولین سال ۹۰ ( متولدین ۷۲ و قبل ) که به سن مشمولیت رسیده و قبل از تاریخ ۱۹/۹/۹۶ به خدمت اعزام شده باشند در شمول مقررات کسر خدمت ابلاغی سال ۹۰ می باشند

ضمنماً مشمولین محترم برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت سازمان وظیفه عمومی ، آیکون قوانین و مقررات بخش سایر معافیتها(معافیت ایثارگران)مراجعه نمایند

تخفیف هزینه بلیط هواپیما و قطار

جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر، آزادگان و خانواده‌های شاهد و خانواده جانبازان هفتاد درصد (۷۰%) در صورت مسافرت داخلی از طریق هر یک از شرکتهای دولتی یا خصوصی هواپیمایی، راه‌آهن و کشتیرانی با ارائه کارت ایثارگری و یا معرفی‌نامه بنیاد از پرداخت پنجاه درصد (۵۰%) هزینه بلیط مسافرت معاف می‌باشند.

 • تبصره۱ـ کلیه مشمولان این ماده از پرداخت هزینه بلیط اتوبوس و مترو (داخل شهری) معاف می‌باشند.
 • تبصره۲ـ مشمولان این ماده در پروازهای خارجی با معرفی‌نامه بنیاد برای یک بار در سال از پنجاه درصد (۵۰%) تخفیف مستقیم بهای روز فروش بهره‌مند می‌باشند.
 • تبصره۳ـ تخفیف موضوع این ماده در بخشهای دولتی و خصوصی توسط بنیاد تأمین و پرداخت می‌شود.

توضیح : به استناد ماده ۶۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران ، اجرای فصل ششم ( معیشت و رفاه ) از جمله ماده ۴۱ منوط به تصویب آئین نامه اجرایی آن از سوی دولت و همچنین تامین اعتبار لازم می باشد که این موضوع هنوز محقق نشده است.

در حال حاضر فقط شرکت های هواپیمایی هما و آسمان در پروازهای داخلی و شرکت رجاً در سفرهای ریلی بین شهری به واجدین شرایط ماده ۴۱ قانون مذکور بلیط نیم بها ارائه می نماید.

لازم بذکر است با عنایت به برقراری ارتباط آنلاین بنیاد شهید و امورایثارگران با شرکت هما و رجا ، مشمولین محترم می توانند از طریق اینترنتی از درگاهای این دو شرکت نسبت به خرید بلیط نیم بها به صورت اینترنتی اقدام نمایند در خصوص شرکت آسمان جهت خرید بلیط نیم بها به صورت اینترنتی در دست اقدام می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.