اعلام شرایط ثبت‌نام ایثارگران در آزمون استخدامی سال ۹۷ دستگاه‌های اجرایی

بهروز کریمی مدیرکل نامنویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تأمین اجتماعی درباره احتساب سوابق بیمه‌شدگان این سازمان در دوره‌های مابین بیمه‌پردازی گفت: این افراد اگر برای کارفرمایی کار کرده باشند و حق بیمه آنها پرداخت نشده باشد؛ راهکار‌هایی برای پرکردن سابقه آنها پیش‌بینی شده است.

این افراد می‌توانند به شعب سازمان تأمین اجتماعی مراجعه کنند و مدارک و مستنداتی را که حاکی از اشتغال و دریافت دستمزد است به شعبه ارائه دهند و فرم ادعای سابقه را تکمیل کنند.

در شعبه تأمین اجتماعی بر اساس مدارکی که ارائه می‌شود کمیته‌ای تشکیل شده و از همه ابعاد موضوع بررسی می‌شود و در صورت تأیید ادعا سوابق تأیید می‌شود و به کارفرما اعلام می‌شود و کارفرما ملزم به پرداخت حق بیمه خواهد بود و سابقه نیز برای بیمه شده لحاظ می‌شود.

کریمی تأکید کرد: کسانی که کار نکرده باشند و حق بیمه آنها نیز پرداخت نشده باشد و مدارکی در این رابطه وجود نداشته باشد، امکان تکمیل سوابق بیمه‌پردازی برای آنان وجود نخواهد داشت.

تنها استثنا برای تکمیل سوابق بیمه‌پردازی مربوط به افراد بالای ۶٠ سال و دارای سابقه کمتر از ١٠ سال است. براساس قانون این دسته از بیمه شدگان تأمین اجتماعی می‌توانند سوابق بیمه‌پردازی خود را تا سقف ١٠ سال با پرداخت حق بیمه تکمیل کنند.

پرونده الکترونیک بیمه شدگان

کریمی در ادامه الکترونیکی شدن پرونده بیمه شدگان تأمین اجتماعی یکی از برنامه های بسیار مهم این سازمان برشمرد و گفت: پرونده بیمه شدگان تأمین اجتماعی ماحصل یک عمر اشتغال و پرداخت حق بیمه است و باید اوراق آن حفظ و نگهداری شود. وقتی که چندین سال و چند دهه این اوراق نگهداری شود این اسناد ممکن است که آسیب ببینند و یا قابل خواندن نباشند.

بیمه شدگانی که جدیداً ثبت نام می شوند همگی دارای پرونده الکترونیکی هستند و دیگر پرونده کاغذی برای آنها تشکیل نمی شود.

کریمی افزود: افرادی نیز که از قدیم بیمه شده بوده اند و دارای پرونده های کاغذی هستند، تبدیل پرونده کاغذی به الکترونیکی برای آنان شروع شده و از شعب کوچکتر کارها را آغاز کرده ایم و در حال گسترش هستیم و بخش زیادی از پرونده ها به صورت الکترونیکی درآمده است.

انوع بیمه شدگان تأمین اجتماعی

بیمه شدگان تأمین اجتماعی به شیوه های مختلفی تحت پوشش این سازمان قرار دارند و بیمه پردازی انجام می دهند. به طور کلی بیمه شدگان تأمین اجتماعی به ۴ گروه اصلی قابل تقسیم هستند.

  • گروه اول بیمه شدگان اجباری هستندکه کارفرما دارند و حقوق و دستمزد دریافت می کنند و بیشترین بیمه شدگان در این گروه قرار می گیرند.
  • گروه دوم بیمه شدگانی هستند که به صورت توافقی تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار گرفته اند و سازمان تأمین اجتماعی با گروهی از افراد قرارداد منعقد کرده و لیست و حق بیمه را از آنان دریافت میکند.
  • گروه سوم بیمه شدگان خاص هستند مثل بیمه شدگانی که به صورت اختیاری تحت پوشش قرار دارند همچنین صاحبان حرف و مشاغل آزاد همچنین قالیبافان و سایر گروههایی که در این گروه قرار می گیرند.
  • گروه چهارم نیز افرادی هستند که از سازمان تأمین اجتماعی بیمه بیکاری دریافت می کنند و به واسطه دریافت بیمه بیکاری تحت پوشش قرار دارند.هم رده به نقل از تامین.
به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.