اعلام شرایط و ضوابط شیوه جدید برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

هم رده اعلام شرایط نقل و انتقال و مهمانی دانشجویان عادی و شاهد و ایثارگر دانشگاه آزاد : دکتر صامت مدیرکل امور دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی  در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آغاز ثبت درخواست دانشجویان متقاضی نقل و انتقال و مهمانی در سامانه جدید « منادا» به آدرس http://monada.iau.ir از روز گذشته، جزئیات و شرایط نقل و انتقال دانشجویان را تشریح کرد.

مهلت ثبت درخواست ها از روز ۲۰ آذرماه تا ۵ دی ماه در سامانه منادا ادامه دارد و دانشجویان برای ورود به این سامانه با درج کامل آدرس فوق و یا مراجعه به سایت معاونت دانشجویی به آدرس stu.iau.ir و یا سایت iau.ac.ir بخش نقل و انتقال می توانند وارد سایت منادا شوند.

از آنجا که تعیین وضعیت دانشجویان براساس امتیازی که کسب می کنند، انجام می شود مهلت تعیین شده برای ثبت درخواست ها به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد. سامانه منادا به گونه ای طراحی شده که نیازی به تردد دانشجو به واحدهای مبدا و مقصد نبوده و در صورت موافقت با درخواست، دانشجو به طور مستقیم می تواند به واحد مراجعه کند.

امکان مهمانی برای جانبازان ۱۰ تا ۲۴ درصد، همسران و فرزندان آنها، امکان مهمانی برای رزمندگان دارای حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه تا پیش از تاریخ ۱۳۶۷/۷/۲۴، امکان مهمانی دائم برای آن دسته از دانشجویانی که دارای معلولیت جسمی حرکتی شدید بوده و یا دارای ناشنوایی شدید و یا روشندل هستند از دیگر تسهیلات در نظر گرفته شده برای دانشجویان در این شیوه نامه به شمار می رود.

 همچنین طبق این شیوه نامه امکان مهمانی برای دانشجویان زن در دوران بارداری به مدت حداکثر دو نیسمال(پس از تایید کمیسیون پزشکی) به هریک از واحدها امکانپذیر شده است. از دیگر تغییرات مهم دیگر در این شیوه نامه فراهم شدن انتقال و مهمانی فرزندان و همسرکارکنان تمام وقت رسمی و قراردادی دانشگاه است که همانند فرزندان و همسران اعضای هیات علمی تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی در صورت احراز ۹۰ درصد نمره قبولی آخرین فرد پذیرفته شده در واحد مقصد، می توانند به شهر محل خدمت والدین خود منتقل شوند.

در صورت عدم کسب ۹۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده، فرد می تواند به مدت دو نیمسال مهمان شود. همچنین در صورت کسب حداکثر معدل و گذراندن حداقل واحد درسی مهمانی به انتقال تبدیل می شود. این امتیاز از بدو ورود برای فرزندان و کارکنان در نظرگرفته شده است. این شرایط برای کارکنان و اعضای هیات علمی نیز وجود دارد.

فراهم شدن شرایط انتقال برای پذیرفته شدگان فارغ التحصیل دبیرستان های سما (در صورت تحصیل کل دوران دبیرستان در مدارس سما)، یکی دیگر از تسهیلات در نظر گرفته شده در آیین نامه جدید است.

همانند سنوات گذشته انتقال دانشجویان براساس واحد مبدا و مقصد و جدول همترازی انجام می شود. اما مهمانی دانشجویان براساس امتیاز کسب شده که شامل معدل کل، سابقه مهمانی و نسبت واحد مبدا به مقصد در جدول همترازی است.

شرایط میهمانی و نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر

هرچند انتقال محل تحصیل دانشجویان طی یک فرآیند خاصی صورت می پذیرد اما به لحاظ اهمیت حفظ انسجام خانواده های معظم شاهد و ایثارگر ، این امر در اولویت قرار دارد و به همین منظور سیاست بومی سازی این عزیزان در صدر برنامه های این دانشگاه قرار دارد و نقش مهمی نیز در تسهیل روند آموزش و تحصیل دانشجویان شاهد و ایثارگر دارد .

مشمولان :

الف ) بر اساس ماده ۶۲ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران شامل :

 • جانبازان۲۵% وبالاتر
 • آزادگان
 • همسر و فرزند(شهید،جاویدالاثر،آزاده،جانباز۲۵% و بالاتر)

ب) سایر ایثارگران شامل :

 • جانباز ۱۰% تا ۲۴% (همسر و فرزندان آنان)
 • رزمنده با حداقل شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه تا قبل از تاریخ ۲۴/۶/۶۷

انتقال و میهمان :

زمان بندی ثبت درخواست: از تاریخ ۹۵/۹/۲۰ تا ۹۵/۱۰/۵ و با مراجعه به سامانه نقل و انتقالات معاونت دانشجویی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی : https:// monada.iau.ir

یادآوری: پذیرفته شدگان مشمول بند الف که شروع به تحصیل آنان در کارنامه قبولی آزمون، نیمسال دوم(بهمن۹۵)درج شده است، می توانند از تاریخ ۲۰/۹/۹۵ لغایت ۰۵/۱۰/۹۵ با مراجعه به سامانه sepehr.esargaran.iau.ir نسبت به ثبت تقاضای انتقال اقدام نمایند. این افراد نیازی به ثبت نام در واحد قبولی خود(مبداء)ندارند و بعد از اعلام نتایج انتقال می توانند به واحد مقصد مراجعه نمایند.

مدارک مورد نیاز ایثارگری برای اسکن و آپلود در سامانه :

 • الف : فرزند و همسرو پدر و مادر شهید: کارت شاهد(پشت و رو) یا معرفی نامه بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه صفحات اول و دوم شناسنامه دانشجو.
 • ب : آزاده،جانباز ۲۵درصد و بالاتر و فرزند و همسر آنان: کارت جانبازی و آزادگی(پشت و رو) یا معرفی نامه بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه صفحات اول و دوم شناسنامه دانشجو.
 • ج : جانباز۱۰درصد تا ۲۴درصد، فرزند و همسر آنان: معرفی نامه بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه صفحه اول و دوم شناسنامه دانشجو.
 • د – رزمنده:کارت ایثار یا معرفی نامه از یگان مربوطه برای رزمندگان بالای۶ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه تا قبل از ۲۴/۶/۶۷ به همراه صفحه اول و دوم شناسنامه دانشجو.

تبصره : در صورت داشتن توضیحات اسکن صفحه آخر شناسنامه نیز الزامی است.

شرایط و ضوابط :

 • o انتقال یا میهمانی دانشجویان مشمول بند الف این دستورالعمل، پس از ثبت نام در واحد مبداء به هر یک از واحدهای دانشگاهی امکان پذیر می باشد.
 • o میهمانی مشمولان بند ب این دستورالعمل پس ازثبت نام در واحد مبداء به هریک از واحدهای دانشگاهی امکان پذیر می باشد.
 • o نداشتن منع ادامه تحصیل به دلیل شرایط آموزشی،انضباطی و نظام وظیفه
 • o دانشجوی متقاضی باید حداقل یک نیمسال در واحد مبداء ثبت نام نموده باشد.(به استثنای دانشجویان مشمول بند الف).
 • o انتقال صرفاً برای پذیرفته شدگان با آزمون و باتوجه به ضوابط امکان پذیر است. دانشجویان دوره کاردانی و کارشناسی بدون آزمون تنها می توانند برای ثبت درخواست میهمانی اقدام نمایند.
 • o انتقال تنها درصورت دایر بودن کد رشته/گرایش ، سال ورود و دوره تحصیلی دانشجو در واحد مقصد امکان پذیر است.
 • o انتقال در هریک از دوره های تحصیلی در نیمسال آخر تحصیل ممنوع است.
 • o درصورت داشتن مجوز میهمانی، اخذ پایان نامه تنها با موافقت واحدهای مبداء و مقصد امکان پذیر است.
 • o انتقال و میهمانی در دوره دکترای تخصصی به غیر از مشمولان بندالف ممنوع می باشد.
 • o انتقال و میهمانی دانشجویان دوره های خودگردان فقط به واحدهای مجری دوره های خودگردان امکان پذیر است.
 • o انتقال و میهمانی از واحد الکترونیکی(باتوجه به غیرحضوری بودن تحصیل) به سایر واحدها ممنوع می باشد.
 • o انتقال و میهمانی از واحدهای بین الملل فقط به واحدهای بین المللی امکان پذیر است.
 • o انتقال و میهمانی از واحدهای برون مرزی به سایر واحدهای دانشگاهی در داخل کشور ممنوع است.
 • o انتقال و میهمانی دانشجویان دکترای تخصصی (پژوهش محور و بدون آزمون) ممنوع می باشد.
 • o دانشجویان متقاضی میهمان باید بر اساس لیست دروس ارسالی واحد مبداء که ازطریق سامانه به واحد مقصد اعلام می شود، انتخاب واحد نموده و در پایان نیمسال نسبت به اعلام نمرات به واحد مبداء اقدام نمایند.
 • o دانشجویانی که به هر دلیلی در واحد مبداء ثبت نام ننموده اند، پس از موافقت با درخواست انتقال یا میهمانی ، ابتدا برای ثبت نام اولیه و تعیین وضعیت تحصیلی خود به واحد مبداء مراجعه و سپس با مجوز صادره نسبت به انتقال یا میهمانی خود اقدام نمایند.(به استثنای پذیرفته شدگان نیمسال دوم-بهمن۹۵)

تغییر رشته/گرایش و یا انتقال توام با تغییر رشته گرایش :

زمانبندی ثبت درخواست: مشمولان بند الف از تاریخ ۹۵/۹/۲۰ تا ۹۵/۱۰/۵ از طریق مراجعه به سایت اداره کل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی : www.esargaran.iau.ir، بخش دانلودها ( دسته آموزشی ) و دریافت فرم شماره ۴(تغییر رشته /گرایش) و یا فرم شماره ۵(تغییر رشته/گرایش همراه با انتقال) نسبت به ارسال مدارک اقدام نمایند.

شرایط و ضوابط:

 • o متقاضی باید مشمول بند الف(ماده ۶۲ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران) باشد.
 • o رشته/گرایش درخواستی در یک گروه آزمایشی و مجموعه امتحانی باشد.
 • o نحوه تکمیل و ارسال فرم متقاضیان تغییر رشته/گرایش و یا انتقال توام با تغییر رشته/گرایش :
 • o متقاضیان تغییر رشته/گرایش : تکمیل فرم دانلود شده شماره ۴ به همراه مدارک : ۱ – خلاصه وضعیت تحصیلی ۲ – کارنامه قبولی در آزمون ۳ – مدرک معتبر ایثارگری ۴ – کپی آخرین مدرک تحصیلی
 • o متقاضیان انتقال توام با تغییر رشته/گرایش : تکمیل فرم دانلود شده شماره ۵ به همراه مدارک : ۱ – خلاصه وضعیت تحصیلی ۲ – کارنامه قبولی در آزمون ۳ – مدرک معتبر ایثارگری ۴ – کپی آخرین مدرک تحصیلی
 • o ارسال فرم شماره ۴ و یا ۵ تکمیل شده به همراه مدارک به نشانی ایمیل اداره کل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی info@esargaran.iau.ir :

نحوه پاسخگویی :

 • تلفن پاسخگویی : ۴۷۹۱۴۵۰۶ -۰۲۱ و ۴۷۹۱۴۵۰۷ – ۰۲۱
 • یادآوری : ۲ خط تلفن اعلام شده فقط مخصوص پاسخگویی برای نقل و انتقالات و تغییر رشته می باشد و توصیه میشود از اشغال دیگر شماره های اداره کل امور شاهد و ایثارگران در سازمان مرکزی دانشگاه خودداری شود .
 • پاسخگویی به سئوالات و یا هرگونه مشکل با ارسال پیام از طریق سایت اداره کل امور شاهد و ایثارگران به نشانی : www.esargaran.iau.ir (قسمت ارتباط با ما) با ذکر شماره تماس متقاضی امکان پذیر خواهد بود .

اعلام نتایج :

 • اعلام نتایج انتقال یا میهمانی از طریق مراجعه به سامانه www.monada.iau.ir( قسمت پیگیری درخواستها ) برای کلیه متقاضیان قابل پیگیری ومشاهده می باشد .
 • اعلام نتایج تغییر رشته/گرایش و یا انتقال توام با تغییر رشته /گرایش در نیمه دوم دی ماه و از طریق تماس تلفنی به متقاضیان اطلاع رسانی خواهد شد .

توصیه های اداره کل آموزش بنیاد به داوطلبان شاهد و ایثارگر متقاضی نقل و انتقال:

محمد علی فقیه مدیرکل آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: نقل و انتقالات دانشگاه آزاد اسلامی از ۲۰ آذرماه سال جاری آغاز و تا ۵ دی ماه ادامه خواهد داشت.

مطابق با ماده ۶۲ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه آزاد اسلامی ورودی سال های قبل و نیم سال اول سال تحصیلی ۹۶-۹۵، می توانند از طریق مراجعه به سامانه نقل و انتقالات دانشجویی معاونت دانشجویی سازمان مرکزی دانشگاه (منادا) به آدرس www.monada.iau.ir و پذیرفته شدگان در نیم سال دوم سال تحصیلی جاری با مراجعه به سامانه sepehr.esargaran.iau.ir نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

وی افزود: ورودی های نیم سال دوم سال جاری نیازی به ثبت نام در واحد قبولی خود (مبداء) ندارند و بعد از اعلام نتایج انتقال می توانند به واحد مقصد مراجعه و ثبت نام کنند. متقاضیان تغییر رشته و گرایش یا انتقال توام با تغییر رشته و گرایش که دارای وضعیت آموزشی (کارنامه تحصیلی) هستند نیز طی همین مدت فرصت دارند به سایت اداره کل شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.esargaran.iau.ir بخش دانلودها (دسته آموزشی) مراجعه و به ترتیب نسبت به دانلود فرم شماره ۴ و یا ۵ و تکمیل آن اقدام و با رعایت شرایط مندرج در آئین نامه مربوطه نسبت به ایمیل تقاضای خود به نشانی esargaran.iau.ir @ info اقدام کنند.

اعلام نتایج انتقال یا میهمانی تمامی متقاضیان از طریق مراجعه به سامانه مذکور (قسمت پیگیری درخواست ها) صورت می گیرد و قابل مشاهده است و پاسخگویی به سئوالات احتمالی دانشجویان با ارسال پیام و از طریق سایت اداره کل امور شاهد و ایثارگران امکان پذیر خواهد بود.

لازم به ذکر است علاوه بر اجرای ماده ۶۲ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران با موضوع انتقال محل تحصیل دانشجویان و پذیرفته شدگان، آزادگان، جانبازان ۲۵ و بالاتر و همسر و فرزندان آنان و دانشجویان شاهد به واحدهای دانشگاه محل سکونت خانواده آنان، در این دوره امکان ثبت درخواست میهمانی برای جانبازان ۱۰ تا ۲۴ درصد و همسر و فرزندان آن ها نیز فراهم شده است.هم رده.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.