بسته خبری : پاسخ به شبهات سامانه حقوق مدیران ، باسواد ترین مردم جهان و جزئیات جدید کسر خدمت ایثارگران

در پی درج مطالبی در خصوص سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران در خبرگزاری فارس و روزنامه جام جم، روابط عمومی سازمان اداری و استخدامی کشور به این گزارش ها واکنش نشان داد.

بعد از لازم‌الاجراء شدن قانون برنامه ششم توسعه، دولت و به ویژه سازمان اداری و استخدامی کشور تمام تلاش خود را برای فراهم آوردن بسترهای اجرای تکلیف وضع شده در ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه به کار بست و سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران را طراحی کرد.

در اردیبهشت ماه سال جاری بخشنامه شماره ۶۶۱۱۱ مورخ ۱۳۹۷.۰۲.۱۸ به منظور استقرار سامانه ثبت حقوق و مزایای کلیه کارکنان و مدیران دولت و سایر دستگاه‌های مشمول ابلاغ شد و کلیه دستگاه‌های مشمول بر همه بخش‌های زیر مجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه و نهادهای زیرنظر مقام معظم رهبری مکلف شدند تا اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای کارکنان خود را از ابتدای سال جاری در سامانه مذکور ثبت کنند.

در همین فاصله چندماهه و به رغم تمام فضاسازی‌ها، اجرای این تکلیف از سوی دستگاه‌های زیرمجموعه قوه مجریه آغاز شده و در این راستا بخش قابل توجهی از آنها اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای کارکنان خود را در سامانه ثبت کرده، یا در حال ثبت و تکمیل اطلاعات هستند. این در حالی است که متأسفانه هیچ از دستگاه‌های اجرایی خارج از قوه مجریه تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نداده، یا اگر اطلاعات خود را وارد کرده‌اند، این اطلاعات را در سامانه بارگذاری ننموده‌اند.

با این حال روند بارگزاری اطلاعات از سوی دستگاه‌های اجرایی همچنان در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان تابستان تمام دستگاه‌های اجرایی زیر مجموعه دولت، اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری نمایند و حتماً دسترسی عموم مردم به اطلاعات حقوق و مزایای مقامات، مسئولان و مدیران در چارچوبی که قانون مشخص نموده است فراهم خواهد شد و کلیه دریافتی‌های مدیران از ابتدای سال ۱۳۹۷ به صورت شفاف در سامانه دستگاه‌های اجرایی قرار خواهد گرفت.

لذا برخلاف آنچه نویسنده گزارش آن خبرگزاری آورده است، دولت نه تنها مصر به راه‌اندازی این سامانه است، بلکه امیدوار است سایر بخش‌ها از جمله دستگاه‌های نظارتی نیز نسبت به اجرای قانون تمکین و با دولت در این مورد همراهی کنند و زمینه اجرای کامل (و نه گزینشی) قانون و براساس روالی که در ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه مشخص شده است (و نه براساس توقعات و سلایق برخی افراد و رسانه‌ها فراهم گردد.)

باسوادترین مردم دنیا کجا زندگی می‌کنند؟

مجمع جهانی اقتصاد، هر سال کشورها را بر اساس آمار و ارقامی که منتشر می‌کنند در رشته‌ها و حوزه‌های مختلف طبقه‌بندی می‌کند تا مشخص شود کشورها نسبت به یکدیگر در چه جایگاهی قرار دارند. یکی از این شاخص‌ها، شاخص کیفیت دسترسی به تحصیلات است که بر اساس چهار معیار زیر رتبه‌بندی شده است:

 • ظرفیت موجود برای دسترسی جمعیت کشور به تحصیلات دانشگاهی
 • میزان مهارت انباشته و مورد استفاده جمعیت کشور
 • انطباق آموزش و پرورش کشور با شاخص‌های لازم برای بهبود شرایط اقتصادی
 • میزان مهارت آموخته‌شده به جمعیت کشور

شاید تصور شود کشورهایی مثل ایران با یکی از جوان‌ترین جمعیت‌های دنیا و تعداد قابل ملاحظه‌ای دانشگاه و دانشکده یا کشورهایی مانند هند با نرخ توسعه قابل ملاحظه،‌ باید در فهرست تهیه‌شده توسط مجمع جهانی اقتصاد حاضر باشند اما این طور نیست.

دوازدهمین کشور دنیا از نظر دسترسی به شاخص‌های گفته‌شده،‌ استونی در اروپای شرقی است. با اینکه این کشور از نظر اقتصادی توسعه‌یافته نیست اما ضریب دسترسی مردم به آموزش عالی و مهارت‌آموزی در آن به شکل قابل ملاحظه‌ای از بسیاری از کشورهای اروپای غربی و آسیا بالاتر است.

یازدهمین کشور و تنها کشور آسیایی حاضر در فهرست بهترین کشورها از نظر جمعیت تحصیل‌کرده،‌ سنگاپور است. در مجموع سنگاپور چهارمین کشور دنیا از نظر دانش مهارتی جمعیت است.

رتبه دهم به کشور اتریش اختصاص دارد که با توجه به جایگاه قابل قبول در میان اقتصادهای توسعه‌یافته دنیا یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تحصیلات عمومی است. اسلونی،‌ یکی دیگر از کشورهای اروپای شرقی حاضر در لیست است که توانسته تسهیلات بسیار قابل دسترسی برای تحصیلات عمومی و مهارت‌آموزی در اختیار شهروندانش قرار دهد و تنها یک رتبه پایین‌تر از سوئد با درآمدهای سرشارش قرار دارد.

سوئد در این لیست جایگاه هشتم را دارد، هرچند در میان کشورهای منطقه اسکاندیناوی،‌ جایگاهی بهتر از چهارم را در اختیار ندارد. هفتمین کشور دنیا از نظر تحصیلات،‌ نیوزلند است. این کشور مهاجرفرست در قاره استرالیا که همچنان بخش عمده‌ای از اقتصادش از راه دامداری تامین می‌شود،‌ تنها کشور قاره استرالیاست که توانسه به لیست بهترین کشورهای دنیا از نظر دسترسی به تحصیلات راه پیدا کند.

آلمان،‌ بزرگ‌ترین کشور قاره اروپا از نظر جمعیت هم در این فهرست قرار دارد. این کشور علاوه بر فراهم‌کردن تحصیلات عالی بسیار ارزان و در مواقعی رایگان برای مردم،‌ کارنامه بسیار خوبی در مهارت‌آموزی به مردم هم دارد. دانمارک که سی و چهارمین کشور توسعه‌یافته دنیاست هم با شرایطی مشابه،‌ ششمین کشور دنیا از نظر جمعیت تحصیل‌کرده و دسترسی به آموزش برای مردم است.

با وجود اینکه در ایالات متحده بیش از ۴۰ میلیون نفر فقیر هستند،‌ هنوز این کشور در میان پنج کشور اول از نظر دسترسی به تحصیلات و جمعیت آموزش‌دیده در دنیا و تنها کشور غیر اروپایی در بالای لیست مجمع جهانی اقتصاد است.

سوییس با بیشترین جمعیت آموزش‌دیده و ماهر دنیا، سومین کشور جهان از نظر دسترسی مناسب به آموزش و نیروی کار آموزش‌دیده است. فنلاند در این لیست در جایگاه دوم قرار دارد و بهترین کشور دنیا از نظر دسترسی به آموزش و مهارت‌آموزی نیز نروژ در شمال اروپاست که البته تقریبا در تمام رده‌بندی‌های مربوط به رفاه و توسعه‌یافتگی در بالاترین پله قرار دارد.ایسنا.

جزئیات و نکات مهم از کسرخدمت‌های ایثارگری سربازی

سردار موسی کمالی رییس اداره سرمایه‌ انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح به پرسش‌ها و ابهامات درباره کسرخدمت‌های جدید ایثارگری پاسخ داد.

​ به ازای هر یک ماه اسارت و رزمندگی و همچنین هر یک درصد جانبازی والدین، فرزندان سربازشان می‌توانند ۱۲ روز کسر خدمت دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در قانون مصوب سال‌گذشته مصوب شده بود که سهمیه ۲۰ هزارنفری برای متقاضیان در هرسال در نظر گرفته شود، اظهارکرد: اما با توجه به شرایط و سهمیه تعیین شده این کسر خدمت تنها برای افراد دارای ۲۸ و ۲۹ ماه سابقه رزمندگی، اسارت و جانبازی قابل اجرا بود و دیگر افراد نمی‌توانستند از کسرخدمت‌های ایثاگری استفاده کنند که در همین راستا قانون جدید در مجلس تصویب شد تا بر اساس آن سربازان به ازای هر ماه آزادگی و رزمندگی و نیز به ازای هر درصد جانبازی والدین خود ۱۲ روز کسر خدمت دریافت کنند.

 • آیا با اجرای قانون جدید کسرخدمت‌های ایثارگری، قانون قبلی لغو خواهد شد یا خیر؟

 این قانون همچنان برای افرادی که والدینشان دارای ۲۸ و ۲۹ ماه سابقه رزمندگی و آزادگی و نیز ۲۸ یا ۲۹ درصد جانبازی هستند اجرا خواهد شد و براساس آن این افراد از انجام خدمت سربازی معاف خواهند شد.

 • آیا این‌دسته از افراد در دوره آموزشی سربازی حاضر می‌شوند؟

از آن دسته از افرادی که معاف شده‌اند تعهد گرفته می‌شود تا هر زمانی که لازم شد برای انجام دوره آموزشی سربازی فراخوان شوند، اما در حال حاضر به این دوره اعزام نخواهند شد.

 • این قانون تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

این مقررات مربوط به برنامه ششم توسعه است و لذا تا پایان برنامه ششم توسعه اجرای آن ادامه خواهد داشت و پس از آن دوباره در مورد اجرای این قانون تصمیم‌گیری خواهد شد.

 • آیا فرزندخوانده می‌تواند از این مقررات بهره‌مند شود؟

اگر قوانین و مقررات ارث و سجل به فرزندخوانده تعلق بگیرد، امکان استفاده از این کسر خدمت‌ها نیز برایش وجود خواهد داشت و در غیر اینصورت خیر.

 • تکلیف متقاضیان دارای غیبت از سربازی نیز چیست؟

در مقررات جدید غیبت مانع استفاده از کسرخدمت‌های ایثارگری است و اگر فردی وارد غیبت شده باشد، امکان استفاده از این کسرخدمت‌ها را نخواهد داشت.

 • تکلیف سربازان متولد سال ۷۲ و قبل از آن که تا ۱۹ آذر ۹۶ به سربازی اعزام شده و دارای کسر خدمت ایثارگری بودند چیست؟

در آن مقررات اگر سرباز دارای غیبت نیز بود امکان استفاده از آن کسرخدمت‌ها برایش وجود دارد، بنابراین آن دسته از سربازان متولد سال ۷۲ و قبل از آن که دارای کسرخدمت بوده و تا پیش از ۱۹ آذر ۹۶ به سربازی اعزام شده‌اند اگر غیبت هم داشته باشند به ازای هر یک ماه سابقه رزمندگی و اسارت و نیز هر یک درصد جانبازی ۹ روز کسرخدمت با شرایط وقت را دریافت خواهند کرد. البته افرادی که دارای این شرایط بوده و اما غیبت نداشته‌اند می‌توانند کسرخدمت خود را به روزرسانی کنند و به ازای هر یک ماه یا یک درصد ۱۲ روز کسرخدمت دریافت کنند.

 به‌طورکلی غیبت مانع بهره‌مندی از کسرخدمت‌های ایثارگری است و اگر فردی وارد غیبت از سربازی شده باشد، نمی‌تواند از این تسهیلات بهره‌مند شود. درباره توجیه غیبت از سربازی نیز ، سازمان وظیفه عمومی ناجا این موضوع را بررسی خواهد کرد. فرد متقاضی باید به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ رفته و درخواست توجیه غیبت بدهد، پس از آن اگر دلایل فرد برای غیبت از سربازی موجه باشد، آنوقت فرد متقاضی می‌تواند نسبت به دریافت کسرخدمت ایثارگری اقدام کند.

 ما اعلام کردیم که اضافه خدمت افرادی که تا قبل از ۲۲ بهمن ۹۶ وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف کنند بخشیده خواهد شد و این به هیچ عنوان به معنای بخشودگی اصل غیبت و تبعات ناشی از آن نیست. بنابراین این دسته از افراد نیز مشمول دریافت کسر خدمت ایثارگری نمی‌شوند.

 • امکان تجمیع کسرخدمت‌های مختلف باکسر خدمت ایثارگری و نیز امکان تجمیع سوابق والدین برای دریافت کسرخدمت

یکی تجمع سوابق آزادگی، جانبازی و رزمندگی افراد است که قابل تجمیع است، دیگر تجمع سوابق والدین با یکدیگر است که آن هم قابل جمع است و دیگر تجمیع کسرخدمت‌های دیگر با کسرخدمت ایثارگری است که در این مورد نیز مشکلی وجود نداشته و امکان تجمیع وجود دارد.

 تمامی افرادی که دارای سابقه رزمندگی، اسارت و جانبازی هستند می‌توانند از این مقررات بهره‌مند شوند و ربطی به ثبت‌نام سال گذشته در دفاتر پلیس+۱۰ ندارد.

 • کسر خدمت فرزندان کارمندان مناطق جنگی و عملیاتی چگونه است؟

افرادی که از طریق سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به جبهه ها و مناطق جنگی فرستاده شده باشند، باید به سازمان محل خودشان رفته و از آنجا به بسیج مستضعفین معرفی شوند تا نسبت به صدور کسر خدمت برای فرزندانشان اقدام شود.

 • آیا این کسرخدمت‌ها به افرادی غیر از فرزند مانند همسر، برادر ، داماد و … نیز قابل انتقال است یا خیر؟

این کسرخدمت‌ها تنها برای فرزندان رزمندگان، آزادگان و جانبازان است و افراد دیگری نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

 • آیا امکان تقسیم سوابق ایثارگری میان دو فرزند پسر وجود دارد یا خیر؟

اول اینکه آندسته از افرادی که قبلا با استفاده از سوابق خود برای فرزندانشان کسر خدمت گرفته و دوران خدمت فرزندانشان نیز به پایان رسیده است، نمی‌توانند حالا دوباره برای ما به تفاوت روزها کسرخدمت جدید بگیرند، به عنوان مثال اگر فردی با ۸ ماه سابقه مطابق با قوانین قبلی برای فرزندش کسرخدمت گرفته و خدمت فرزندش نیز تمام شده باشد، دیگر نمی‌تواند ما به تفاوت سه روز به ازای هر ماه را برای فرزند دیگرش دریافت کند.  اما ممکن است فردی در ماه‌های پایانی خدمت خود باشد و با چهار ماه از سابقه پدرخود سربازی‌اش به اتمام برسد، در این صورت باقی‌مانده ماه‌های سابقه ایثارگری پدر به فرزند دیگرش خواهد رسید.

در قوانین مربوط به کسرخدمت‌های ایثارگری جدید، شرط بهره‌مندی از این کسرخدمت‌ها سرباز بودن افراد یا دریافت برگه اعزام سربازی است و امکان پیش ثبت‌نام برای آن وجود ندارد.

 • آیا امکان اعطای کسرخدمت به سربازان امریه وجود دارد؟

سربازان امریه اگر تعهد زمانی برای خدمت داشته باشند نمی‌توانند از این کسرخدمت‌ها بهره‌مند شوند اما اگر تعهدی نداده باشند این کسرخدمت‌ها شامل حال آنان نیز خواهد شد.

 • آیا کسرخدمت‌ها بر اضافه خدمت‌های سربازان نیز موثر است یا خیر؟

سربازان غایب که بطورکلی شامل این مقرات نمی‌شوند، اما اگر فردی به دلیل دیگری به جز غیبت اضافه خدمت دریافت کرده باشد، این کسرخدمت‌های ایثارگری می‌تواند بر اضافه خدمتش تاثیر بگذارد.

 • تکلیف یگان‌هایی که ممکن است این قوانین را اجرا نکنند چیست؟

تخلف از ابلاغیه ستادکل نیروهای مسلح جرم است، اما ممکن است در برخی از یگان‌ها ابلاغیه دیر به دست فرمانده برسد که به همین دلیل تاخیر یکی دو هفته‌ای در اجرای قانون ممکن است رخ دهد اما اگر یگانی این ابلاغیه را اجرا نکند، حتما با فرمانده آن برخورد خواهد شد، چرا که مرتکب تخلف شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود رایگان قالب و افزونه های پریمیوم و اورجینال فارسی شده برای وردپرسکلیک کنید