تصویب پرداخت کمک جبرانی به کارمندان و بازنشستگان با حقوق زیر ۳ میلیون

هیات وزیران پرداخت کمک جبرانی به کارکنان رسمی و پیمانی کشوری و لشکری، کارکنان قراردادی و شرکتی و مستمری‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی را بر اساس تصویب‌نامه ۱۰۱۳۳۷/ت۵۵۸۵۵هـ مورخ ۵/۸/۱۳۹۷ مصوب نمود.

متن مصوبه:

  • وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی- وزارت امور اقتصادی و دارایی وزارت نفت- وزارت صنعت، معدن و تجارت- وزارت جهاد کشاورزی سازمان برنامه و بودجه کشور- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیئت وزیران در جلسه ۲/۸/۱۳۹۷ به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

  • سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است برای کارکنان رسمی و پیمانی کشوری و لشکری، کارکنان قراردادی و شرکتی و مستمری‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشکری و حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد و سایر صندوق‌ها که مجموع پرداختی ماهیانه به آنها کمتر از سی میلیون ریال است، کمک جبرانی از طریق حساب‌های بانکی مرتبط با حقوق و دستمزد آنها واریز کند.
  • منابع مورد نیاز این تصویب‌نامه از محل مصوبه دولت در خصوص طرح حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد جامعه تأمین می‌شود.
  • مسئولیت و چگونگی اجرای این تصویب‌نامه بر عهده سازمان برنامه و بودجه کشور است.

اسحاق جهانگیری

معاون اول رییس‌جمهور

طرح حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد جامعه

همچنین هیات وزیران بر اساس تصویب‌نامه شماره ۱۰۲۵۶۸/ت۵۵۸۵۵هـ مورخ ۵/۸/۱۳۹۷ طرح حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد جامعه را مصوب نمود. جزئیات این مصوبه به شرح زیر است:

  • وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی- وزارت امور اقتصادی و دارایی وزارت نفت- وزارت صنعت، معدن و تجارت- وزارت جهاد کشاورزی سازمان برنامه و بودجه کشور- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیئت وزیران در جلسه ۲/۸/۱۳۹۷ به پیشنهاد مشترک وزارت‌خانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایرن طرح حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد جامعه را به شرح زیر تصویب کرد:
طرح حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد جامعه

ماده ۱- سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است به نظور حمایت از گروه‌های کم‌درآمد جامعه و تأمین بسته‌های حمایتی برای گروه‌های زیر در قالب واریز به حساب سرپرست خانوار از طریق حساب‌های بانکی متصل به یارانه‌های نقدی اقدام کند:

  • الف- خانوارهای تحت پوشش و پشت‌نوبتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور.
  • ب- خانوارهای تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران
  • پ- خانوارهای با درآمد ماهانه کمتر از سی میلیون ریال در گروه‌های کارگران ساختمانی، قالی‌بافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش‌فرمایی، رانندگان بین‌شهری و درون شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلین کسب و کارهای خانگی، کارگران کارگاه‌های متفرقه، عشایر و روستاییان، بازنشستگان، دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری و سایر گروه‌های مشمول که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می‌شوند.
  • ت- سایر خانوارهای کم‌درآمد با درآمد ماهانه کمتر از سی میلیون ریال که درخواست آن‌ها پس از بررسی توسط کمیته امام خمینی (ره) و سامزان بهزیستی کشور پذیرفته می‌شود.

تبصره- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از اطلاعات در اختیار از طریق کمیته امداد خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور به درخواست کتبی اشخاص موضوع بند (ت) ماده (۱) این تصویب‌نامه پس از اجازه آنها به دسترسی وزارتخانه مذکور به حساب‌های بانکی مربوط رسیدگی کند.

ماده ۲- دستگاه‌های اجرایی از جمله دستگاه‌های موضوع آیین‌نامه اجرایی تبصره‌ (۱۴) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور موظف به ارائه اطلاعات مورد نیاز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌باشند.

ماده ۳- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نهادهای حمایتی موظفند اعتبار تخصیصی را بر اساس بّعد خانوار تنظیم و پرداخت نمایند.

ماده ۴- منابع مالی مورد نیاز این تصویب‌نامه از محل مابه‌التفاوت تسعیر قیمت خوراک کارخانه‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها نسبت به متوسط نرخ سامانه نیما و تغییر قیمت گاز مصرفی کارخانه‌های فولاد تأمین می‌گردد. وزارت نفت موظف است با تحویل خوراک کارخانه‌های پتروشیمی و سوخت کارخانه‌های فولاد، مابه‌التفاوت قیمت را دریافت و به حساب ویژه‌ای نزد خزانه‌داری کل کشور که به نام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها افتتاح می‌شود، واریز کند. سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها موظف است متناسب با اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور، اعتبار مربوط به اجرای این تصویب‌نامه را برای تأمین بسته‌های حمایتی به حساب ذی‌نفعان واریز کند.

ماده ۵- سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است تا سقف مبلغ نود هزار میلیارد (۹٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال از منابع موضوع بند (۴) را صرف اجرای این تصویب‌نامه نماید و مازاد بر سقف یادشده را صرف حمایت از تولید، اشتغال و قراردادهای پیمانکاران کند.

ماده ۶- اعتبار واریزی موضوع این تصویب‌نامه برای همه اشخاص و خانوارها صرفاً برای خرید کالاهای سبد حمایتی مصوب کارگروه متشکل از وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی قابل استفاده است.

ماده ۷- دستورالعمل اجرایی این تصویبنامه در کارگروهی با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه کشور و با همکاری وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، نفت، امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و ابلاغ می‌شود.

ماده ۸- مسئولیت حسن اجرای این تصویب‌نامه بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

اسحاق جهانگیری

معاون اول رییس‌جمهور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.