از تصویب لایحه افزیش ۴۰۰٫۰۰۰ تومان حقوق در مجلس تا مخالفت دولت با این لایحه

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر امروز (شنبه) و در ادامه بررسی جزییات لایحه بودجه سال ۹۸ در بخش هزینه‌ای با ۱۲۱ رأی موافق، ۷۷ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که حقوق همه کارکنان و بازنشستگان دولتی در سال آینده ۴۰۰٬۰۰۰ تومان افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از هم‌رده این مصوبه پیشنهاد حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی بود که محمد دهقان نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی در موافقت و علیرضا رحیمی عضو فراکسیون در مخالفت با آن نظرات خود را بیان کردند.

طبق این مصوبه، الحاق یک جز به تبصره ۱۲ لایحه بودجه بود که طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی در این باره افزایش حقوق گروه‌های حقوق‌بگیر از قبیل هیات‌های علمی، قضات و کارکنان کشوری و لشکری شاغل و بازنشستگان لشکری و کشوری کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه و همچنین وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی به‌نحوی‌که تفاوت تطبیقی موضوع ماده ۷۸ قانون مدیریت خدمات کشوری در حکم حقوق بدون تغییر باقی بماند، به شرح ذیل تعیین می‌گردد.

از ابتدای سال ۱۳۹۸ حقوق ثابت یا عناوین مشابه مشمولین این بند به میزان چهار میلیون ریال افزایش می‌یابد علاوه بر افزایش جزء ۱ ضریب ریالی سالانه مشمولین این بند نسبت به ضریب ریالی سال ۱۳۹۷ تا ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

نوبخت: عدالت رعایت نمی شود

با مصوبه مجلس، حقوق مدیران و کارمندان برای سال آینده ۴۰۰٬۰۰۰ تومان افزایش می‌یابد. رئیس سازمان برنامه‌وبودجه طی نامه‌ای به رئیس مجلس اعلام کرده است که دولت نمی‌تواند مصوبه خانه ملت درباره افزایش حقوق به میزان ۴۰۰ هزارتومان را اجرایی کند.

احمد امیرآبادی عضو هیأت رئیسه مجلس در حاشیه نشست دیروز مجلس، در جمع خبرنگاران این موضوع را اعلام کرد. محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه‌وبودجه با اعلام مخالفت دولت با این پیشنهاد گفت: با این مصوبه عدالت رعایت نمی‌شود و کسی که ۹ درصد افزایش حقوق دارد باید ۳۵ درصد مالیات دهد. این پیشنهاد مخالف برنامه ششم است.

مجلس شورای اسلامی در جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته با افزایش ۲۰ درصد حقوق برای همه موافقت کرده بود که با مصوبه دیروز عملاً موضوع ۲۰ درصد حذف شد و همه مشمول افزایش حقوق ۴۰۰ تومان در ماه شده و دولت می‌تواند تا ۱۰ درصد حقوق را برای بقیه افزایش دهد.

درحالی‌که دولت در لایحه پیشنهادی خود افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان خود را پیش‌بینی کرده بود، دیروز پیشنهاد حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مبنی برافزایش ۴۰۰٬۰۰۰ تومانی حقوق تمام کارکنان به تصویب نمایندگان رسید.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر روز شنبه و در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۹۸ در بخش هزینه‌ای با ۱۲۱ رأی موافق، ۷۷ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که حقوق همه کارکنان و بازنشستگان دولتی در سال آینده ۴۰۰٬۰۰۰ تومان افزایش پیدا می‌کند.

طبق این مصوبه، الحاق یک جزء به تبصره ۱۲ لایحه بودجه بود که طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی در این باره افزایش حقوق گروه‌های حقوق‌بگیر از قبیل هیأت‌های علمی، قضات و کارکنان کشوری و لشکری شاغل و بازنشستگان لشکری و کشوری کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه و همچنین وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی به نحوی که تفاوت تطبیقی موضوع ماده ۷۸ قانون مدیریت خدمات کشوری در حکم حقوق بدون تغییر باقی بماند، به شرح ذیل تعیین می‌گردد.

از ابتدای سال ۱۳۹۸ حقوق ثابت یا عناوین مشابه مشمولین این بند به میزان ۴,۰۰۰,۰۰۰ ریال افزایش می‌یابد علاوه بر افزایش جزء ۱ ضریب ریالی سالانه مشمولین این بند نسبت به ضریب ریالی سال ۱۳۹۷ تا ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

حاجی بابایی در توضیح این بند گفت که طبق این مصوبه حقوق همه کارکنان دولت ۴۰۰٬۰۰۰ تومان اضافه می‌شود؛ اگر پولی برای دولت باقی بماند می‌تواند بر اساس اختیاراتش تا ۱۰ درصد حقوق اضافه کند البته که باید این شیوه به‌صورت پلکانی طبق قانون برنامه صورت گیرد. به گفته وی، طبق این مصوبه افزایش حقوق‌ها از حدود ۴۰ تا ۱۰ درصد خواهد بود یعنی کسی که ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ حقوق می‌گیرد ۳۰ درصد افزایش داشته و کسی که ۱۷٬۰۰۰٬۰۰۰ حقوق می‌گیرد حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

این عضو کمیسیون برنامه در مورد مالیات‌ها هم گفت: کسی که تا ۲٬۷۵۰٬۰۰۰ تومان حقوق دریافت می‌کند از مالیات معاف است، لذا از دو میلیون و ۷۵۰ تومان تا ۴٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان ۱۰ درصد مالیات، از چهار تا ۸٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان ۱۵ درصد مالیات می‌دهند، از ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰ به بالا ۲۵ درصد مالیات و از ۳۵ میلیون تومان به بالا مشمول ۳۵ درصد مالیات می‌شود. حاجی بابایی همچنین در توضیح این مصوبه به فارس گفت: این افزایش حقوق شامل همه کارکنان قراردادی و غیر قراردادی و رسمی می‌شود.

به‌عنوان مثال فردی که ۱٬۲۵۰٬۰۰۰ تومان حقوق می‌گیرد (این حداقل حقوق در حال حاضر برای فرد است) ۴۰۰ هزار تومان به این حقوق اضافه می‌شود یعنی حدود ۳۳.۴ درصد و همچنین ۱۰ درصد به این حقوق اضافه می‌شود، حال ممکن است پول دولت نرسد و ۹ درصد اختصاص یابد، اما اگر این ۱۰ درصد اعمال شود، بنابراین برای این شخص ۴۳.۴ درصد افزایش حقوق اعمال خواهد شد.

وی اضافه کرد: این ۱۰ درصد برای همه یکسان خواهد بود، درصورتی‌که دولت پول داشته باشد، بنابراین به هر نفر ۴۰۰٬۰۰۰ تومان به‌صورت قطعی اضافه می‌شود، یعنی کسی که ۲۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرد، ۴۰۰٬۰۰۰ تومان افزایش حقوق خواهد داشت و کسی هم که ۱٬۲۵۰٬۰۰۰ تومان حقوق می‌گیرد نیز شامل افزایش ۴۰۰٬۰۰۰ تومانی حقوق می‌شود، بنابراین فردی که حقوق ۲۰ میلیونی می‌گیرد حدود نیم درصد افزایش حقوق خواهد داشت، اما کسی که حقوق ۱٬۲۵۰٬۰۰۰ تومانی می‌گیرد ۳۳.۵ درصد افزایش حقوق دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.