آیا معلمان مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان هستند؟ اعتراض فرهنگیان از حذف سختی کار

به این مطلب امتیاز دهید

یارمحمد حسین‌بُر مدیر کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه قانون منع بکارگیری بازنشستگان شامل معلمان در کلاس‌های درس نمی شود گفت: اگر این قانون به تایید شورای نگهبان برسد آن دسته از معاونین وزیر که شرایط ادامه خدمت را طبق این قانون ندارند باید خداحافظی کنند.

به گزارش هم رده به نقل از ایسنا، وی درباره قانون منع بکارگیری بازنشستگان و زمان اجرای آن در وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: بر اساس قانون آن دسته از همکاران ما تا وقتی که شرایط سنی‌شان تا ۶۵ سال احراز می‌شود می‌توانند در صورت تمایل برای تدریس در کلاس درس بمانند و ادامه همکاری دهند و برای ادامه خدمت به عنوان معلم منعی ندارند.

معلمان تا چند سال می‌توانند استمرار خدمت بدهند؟

بازه زمانی بازنشستگی ما این اجازه را می‌دهد که معلمان را حتی تا بیش از ۵ سال پس از سن بازنشستگی هم در صورت تمایل نگه داریم. در مجموع پیش بینی می‌کنیم در سال جاری حدود ۵۵ هزار نفر از همکاران فرهنگی ما به سن بازنشستگی برسند و بازنشسته شوند.

خلاصه اظهارت مدیر کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش

  • قاعدتا این قانون مشمول مدیران ارشد که در واحدهای اداری خدمت می‌کنند خواهند شد
  • مدیران ستادی برای ماندگاری در آموزش و پرورش اگر آمادگی داشته باشند باید برای تدریس به مدارس بروند.
  • اگر این قانون به تایید شورای نگهبان برسد آن دسته از معاونین وزیر که شرایط ادامه خدمت را طبق این قانون ندارند باید خداحافظی کنند.

معلمان بازنشسته حق التدریسی کار می‌کنند

سید حمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان اظهار کرد: استفاده از معلمان بازنشسته دولت را متضرر نمی‌کند و معلمان بازنشسته مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نمی‌شوند. امسال ۶۵ هزار نفر در آموزش‌ و پرورش بازنشسته می‌شوند که بی‌شک برای جبران بخشی از کسری نیرو می‌توان از بخشی از آنان برای ادامه همکاری دعوت کرد.

وی افزود: از معلمانی که ۳۰ سال خدمت شان به اتمام رسیده است می‌توان در مدارس استفاده و معضل کمبود معلم را رفع کرد؛ درواقع نیازی به بازنشسته شدن تمامی معلمان در پایان سال نیست و آموزش‌وپرورش می‌تواند به‌دلیل کمبود نیرو از تعدادی از آنها استفاده کند. قانون منع به‌ کارگیری بازنشستگان در مورد افرادی است که به‌ صورت تمام‌وقت و ۸ ساعت در روز کار می‌کنند.

پیامدهای نارضایتی فرهنگیان از حذف سختی کار

در چند روز گذشته با صدور و اجرای حکم‌های کارگزینی فرهنگیان و حذف بند «سختی کار» در این حکم‌ها، کسری مقرری ماه اول- یعنی برداشت مقدار افزایش حقوق در نخستین ماه سال از حقوق فرهنگیان و واریز آن به حساب دولت- و البته میزان افزایشی که به هیچ رو متناسب با شرایط اقتصادی کشور نیست، نارضایتی این گروهِ گسترده از کارمندان دولت به‌شدت افزایش یافته است تا جایی که برخی معلمان معترض با برپایی چالشی با عنوان «چالش فیش و حکم حقوقی» در فضای مجازی روبه‌روی دوربین حکم‌ها یا فیش‌های حقوقی خویش را پاره کرده یا آتش می‌زنند.

به گزارش هم رده به نقل از اعتماد، گرچه دلخوری و گلایه‌مندی فرهنگیان دهه‌هاست که آغاز و شوربختانه چندان نتیجه‌ای در بر نداشته است اما بی‌گمان برای نخستین‌بار است که دست‌اندرکاران ارشد این نهاد خود را در برابر فشارهای فرادستان‌شان در دولت ناتوان خوانده و مامور و معذور می‌دانند. برای نمونه معاون پشتیبانی وزیر در یک برنامه تلویزیونی اعلام می‌کند که در حذف بند «سختی کار» فرهنگیان با رای دیوان عدالت اداری و برای همه کارمندان بوده و از دست ما کاری برنمی‌آید! یا در مورد کاهشِ باور نکردنی افزایش سالانه حقوق‌ها به ١٠ درصد- که بنابر لایحه بودجه ٩٧ و تصویب مجلس قرار بود پلکانی و دارای میانگینِ ١۵ درصد باشد- تیم وزارتی همچنان در سکوت است!

این در حالی است که وزیر آموزش و پرورش دولت دهم و رییس کنونی فراکسیون فرهنگیان مجلس- که خود نیز کارنامه درخشانی در مدیریت آموزشی ندارد- می‌گوید: «کاهش حقوق معلمان اگر براساس رای دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های نظارتی است چرا صرفا برای فرهنگیان قابلیت اجرایی دارد؟ براساس قانون بودجه ۹۷ و استفساریه‌ای که تقدیم مجلس شد، باید میانگین افزایش حقوق فرهنگیان در سال ۹۷، حدود ۱۵ درصد باشد چرا در دولت فریاد نمی‌زنید؟ در حالی که در مجلس برای همسان‌سازی حقوق معلمان قانون مصوب شده است. زمزمه‌های قطع فوق‌العاده شغل در احکام بازنشستگی شنیده می‌شود،

باید آموزش و پرورش برای حل این مشکل نیز پیشقدم شود و اجازه ندهد، به هیچ عنوان این مشکل ایجاد شود. حذف بند سختی کار معلمان، عائله‌مندی معلمان مجرد، عدم اجرای قانون مزایای ایثارگران، تاخیر در پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان، نقص اجرای افزایش ۲۰ درصدی حقوق سال۹۷، عدم پیگیری نظام رتبه‌بندی معلمان، متناسب‌سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان بیشترین موضوع مراجعات مردمی را تشکیل می‌دهد و…»

این در حالی است که بی‌توجهی به خواسته‌های بنیادین، متراکم شده و چند دهه‌ای فرهنگیان و حتی ژرف‌تر شدن آنها بر ناکارآمدی بیشتر این سامانه مهم و اثرگذار دامن زده و می‌زند. با توجه به شرایط اقتصادی و افت شدید توان مالی معلمان و دلخوری و ناامیدی از شرایط موجود از سویی و فشارهای امنیتی بازدارنده از اعتراض‌های علنی از دیگر سو پیامدی جز تشدید شدن نارضایتی‌ها ندارد. این نارضایتی‌ها چون گوشی شنوا و فرصت بروزی پیدا نمی‌کند، خود را در کارایی معلم در کلاس و مدرسه نشان داده و این دلخوری‌ها هرچه بیشتر بر پرورش نسل‌های آینده اثرگذار خواهد بود. بر دست اندرکاران ارشد سیاسی و حکومتی است که در برابر چنین آسیب جدی و بنیادینی کاری کنند و بیش از این بر ناکارآمدی و به گفته وزیر ورشکستگی نهاد آموزش دامن نزنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.