تجمع بازنشستگان نیروهای مسلح مقابل مجلس

0
تجمع بازنشستگان نیروهای مسلح مقابل مجلس
تجمع بازنشستگان نیروهای مسلح مقابل مجلس

پاراف تجمع بازنشستگان نیروهای مسلح مقابل مجلس : روز گذشته اولین تجمع مقابل ساختمان مجلس دهم شکل گرفت. بازنشسته‌های نیروهای مسلح در اعتراض به اجرانشدن مصوبه مجلس درباره پرداخت مابه‌التفاوت بازنشستگی قبل از سال ١٣٨۶ مقابل ساختمان بهارستان تجمع کردند. آنها همچنین نسبت به پرداختی‌های بسیار کم به بازنشستگان نیروهای مسلح اعتراض داشتند و نیز خواهان برقراری عدالت در پرداختی بین بازنشستگان کنونی و قبل از سال ٨۶ بودند.

معترضان گفته‌اند که مابه‌التفاوتی که قرار بوده به آنها تعلق گیرد، پرداخت نشده و مبلغ موجود به خزانه بازگشته است. معترضان همچنین خواستار اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری شده‌اند.

صندوق‌های بازنشستگی بعد از تحویل به دولت روحانی با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. محمدعلی نجفی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری، سال گذشته در‌این‌باره گفته بود: «حدود ٧۶ درصد هزینه‌های صندوق‌های بازنشستگی در سال از کل بودجه دولت تأمین می‌شود. صندوقی که باید منابع آن از سوی خود سازمان تأمین شود، ۶٠ درصد بودجه‌اش از دولت تأمین می‌شود. بدتر از آن، وضعیت صندوق بازنشستگی لشکری است که ٩۴ درصد آن از بودجه دولت تأمین می‌شود». به گفته نجفی، بازنشستگان به ردیف‌های مستخدمان شاغل دولت در بودجه تبدیل شده‌اند.

بار سنگین تأمین هزینه‌های صندوق‌های بازنشستگی در حالی است که به گفته مسئولان، دولت سعی کرده تا منابع آن را تأمین کند؛ با‌این‌حال گهگاه شایعه‌ای مبنی بر پرداخت‌نکردن مستمری‌ها هم نگرانی‌های کوتاه‌مدتی را ایجاد کرد.

نوبخت در سخنانی که به نظر می‌رسید تکمیل اظهارات سال گذشته نجفی درباره چگونگی تأمین منابع صندوق‌ها بود، نیز گفته بود: «صندوق‌های بازنشستگی سال گذشته قادر به پرداخت حقوق بازنشستگان نبودند و دولت علاوه بر وظیفه خود برای تأمین اعتبار به این صندوق‌ها کمک کرد. این صندوق‌ها سود کارخانجات خود را برای پرداخت مستمری‌ها به کار نگرفتند و امسال هم این صندوق‌ها در ذهن دارند که همه اعتبار لازم را از دولت تأمین کنند. این در حالی است که سهم هرکدام مشخص است. صندوق‌ها خواستند که سهم خود را برای پرداخت مستمری‌ها نیز از دولت بگیرند؛ اما اینکه بخواهند مردم را برای این کار گروگان بگیرند و حقوق را پرداخت نکنند، اقدامی است که می‌توان آن را پیگیری کرد».

بااین‌حال و باوجود همه مشکلاتی که سازمان‌های بازنشتگی دارند، در میان همه آنها ظاهرا این مشمولان نیروهای مسلح هستند که حقوق بازنشستگی آنها در مقایسه با دیگر مستمری‌بگیران با تفاوت محسوسی پایین‌تر است. دلیل اعتراض روز گذشته هم همین موضوع بود. عمده معترضان روز گذشته نظامیانی بودند که تا قبل از سال ٨۶ بازنشسته شده‌اند؛ یعنی یا تمام دوران خدمت خود را در نظام جمهوری اسلامی سپری کرده‌‌اند یا دست‌کم بخشی از خدمت خود را

عموم این بازنشستگان افرادی هستند که بخش زیادی از طول دوره خدمت خود را هم وقف دوران دفاع مقدس کرده‌اند.شرق.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید