بازداشت مدیران متخلف در سازمان حفاظت محیط زیست

0
بازداشت مدیران متخلف در سازمان حفاظت محیط زیست
بازداشت مدیران متخلف در سازمان حفاظت محیط زیست

پاراف بازداشت مدیران متخلف در سازمان حفاظت محیط زیست : با گذشت کمتر از یک ماه از دستگیری و بازداشت سه نفر از مدیران ارشد اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران به اتهام فساد مالی، حالا پای مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی و ۷نفر دیگر از پرسنل این اداره کل نیز به موضوع مشابه باز شده است.

انتشار خبر بازگشایی پرونده قضایی به جرم اختلاس و ارتشا و کلاهبرداری علیه ۸ نفر از پرسنل اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی و صدور کیفرخواست برای این افراد از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز در حالی صورت گرفته که محمد هادی حیدرزاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران از سمتش دیروز کنار گذاشته شد.

طی حکمی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، ناصر مهردادی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران را به جای حیدرزاده به عنوان مدیرکل جدید استان تهران معرفی کرد. مراسم تودیع و معارفه این دو مدیر، بدون حضور خبرنگاران برگزار شد و پرتال خبری سازمان حفاظت محیط زیست نیز بدون اشاره به برکناری یا استعفای حیدرزاده، با انتشار تنها یک خبر کوتاه ناصر مهردادی را مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست استان تهران معرفی کرد.

اما یک مقام آگاه در سازمان حفاظت محیط زیست گفت: «رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پی اتفاقات اخیر در اداره کل محیط زیست استان تهران تصمیم به برکناری محمدهادی حیدرزاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گرفت اما این گونه وانمود شده که مأموریت آقای حیدرزاده که از سه سال پیش از سوی شهرداری مأمور به خدمت در محیط زیست شده بود به پایان رسیده و او حالا دیگر باید به شهرداری برگردد.»

حیدرزاده نخستین مدیری بود که توسط ابتکار در سال ۹۲ منصوب شد ، این انتصاب در همان زمان نیز با انتقادهایی مواجه بود و برخی منتقدان او را که پیش از این به مدت ۸ سال مشاور زیست محیطی شهردار تهران و رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران بود برای اداره کل محیط زیست استان تهران بسیار کم تجربه می‌دانستند.

استان تهران با در اختیار داشتن بیش از ۷۰ درصد صنایع آلاینده و قطب‌های صنعتی کشور مهم‌ترین و پرمعضل‌ترین استان کشور از لحاظ موضوع های زیست محیطی است که با وجود تمرکز بالای ۱۵ میلیون جمعیت اما از گذشته تاکنون همواره بیشترین حجم زمین خواری‌ها و اعمال نفوذها در سطح اراضی ملی و حفاظت شده در این استان رخ داده است.

بازداشت گروهی پرسنل محیط زیست در تبریز

در همین حال، خبرگزاری فارس  از بازداشت مدیرکل و ۷ نفر از پرسنل محیط زیست اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی، خبر داد. بر اساس این گزارش رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی در نامه ای به معصومه ابتکار از اینکه این افراد با وجود کیفرخواست صادره به اتهام ارتشا و اختلاس همچنان در سر کار خود حضور دارند، انتقاد کرده و خواستار تعلیق این افراد شد.

مظفری رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفته بود: حکم تعلیق در این باره توسط دادستان تبریز صادر شده و پیگیر چرایی اجرانشدن حکم تعلیق از طریق سازمان حفاظت محیط زیست هستیم. از سال گذشته ۱۶ پرونده مهم مبارزه با مفاسد اقتصادی در دادگستری آذربایجان شرقی مورد رسیدگی قرار گرفته است و هم‌اکنون دادستان تبریز پیگیر دلیل تعلیق نشدن مدیران متخلف است.

تشکیل گروه‌های بازرسی برای شناسایی متخلفان در محیط زیست

از سوی دیگر مدیرکل دفتر بازرسی و ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست روز گذشته اعلام کرد: گروه‌های بازرسی برای شناسایی حوزه‌های متخلف در محیط زیست تشکیل شدند. مرتضی فرید، در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران، بدون اشاره به موضوع بازداشت مدیران استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرده است: تاکنون تخلفات اداری مدیران دستگیر شده محیط زیست استان تهران تأیید و ثابت نشده و مرجع قضایی پیگیر این ماجرا است، بنابراین بازی کردن با آبروی افراد به هیچ عنوان قابل گذشت نبوده و قابل پیگیری است.

اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران به دلیل وجود مشکلات متعددی همچون کمبود شدید منابع مالی و انسانی، برخورداری از موقعیت ویژه پایتخت، درگیر مسائلی شده که باید در مسیر قانونی، فارغ از هیاهو و جنجال رسانه‌ای و با رفع چالش‌ها، همچنین افزایش همکاری‌های فراقوه‌ای و بین بخشی رفع شود.

مدیرکل دفتر بازرسی و ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از همان ابتدا بر سالم‌سازی فضای اداری و مبارزه با فساد پافشاری داشته و آمادگی سازمان خود را برای پایلوت در این زمینه اعلام کرده بود، گفت: در همین راستا، دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست با تشکیل گروه‌های بازرسی و نظارتی در حوزه‌های مختلف، طی ماه‌های گذشته ضمن انجام بازدیدهای متعدد از اداره حفاظت محیط زیست استان تهران و شهرستان‌های تابعه، اقدام به مستندسازی و پیگیری تخلفات کرده و برخی از کارکنان متخلف را نیز به منظور انجام مراحل قانونی روند مقابله با تخلفات به کمیته تخلفات سازمان معرفی کرده است.

هیچ متخلفی مصونیت ندارد

در پی بازداشت ۴ نفر از مدیران و ۷ کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست در ادارات کل محیط زیست استان تهران و آذربایجان شرقی به اتهام فساد مالی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست از سالم‌ترین دستگاه‌های دولتی تاکنون بوده، گفت: هیچ کس در مقابل تخلف و فسادی که انجام می‌دهد، مصون نیست و باید فعل فساد یا تخلف صورت گرفته در جلسات مختلف برای سایر کارکنان شرح داده شود تا جلوی تکرارآن گرفته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی محیط زیست، جلسه کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم در سازمان حفاظت محیط زیست روز گذشته با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در محل این سازمان تشکیل شد.

ابتکار در این جلسه با تأکید بر ضرورت آسیب شناسی در سازمان حفاظت محیط زیست و بررسی و شناسایی مواردی که زمینه ساز تخلف و فساد فردی یا سازماندهی شده در سازمان است، تصریح کرد: بیان قبح موضوع تخلف و فساد، همچنین آموزش، اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به کارکنان از طریق برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی در زمینه سلامت اداری، قوانین و مقررات می‌تواند تأثیری بسزا در پیشگیری از تخلفات داشته باشد.

در کنار این، انجام اقدام‌های آموزشی و آگاهی بخش، گسترش رویکرد اخلاق مداری و پایبندی به تعهدات و چارچوب قوانین و مقررات باید در دستور کار قرار گیرد. او همچنین اصلاح، ساماندهی، تغییر فرآیندها و نهادینه کردن شایسته سالاری را امری زمانبر توصیف کرد و افزود: برای دستیابی به این اهداف باید خط مشی مشخصی تعریف و به صورت شفاف بیان شود. سلامت اداری و مقابله با فساد و تخلف موضوعی است که باید به صراحت از کارکنان خواسته شود و چارچوب و خطوط قرمز آن نیز مشخص باشد.

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، با حفظ آبروی افراد و بدون ذکر نام فاعل، باید فعل فساد یا تخلف صورت گرفته در جلسات مختلف مدیریتی و آموزشی برای سایر کارکنان شرح داده شود تا از تکرار آن جلوگیری شود.

ابتکار با بیان اینکه تصور عده‌ای در جامعه این است که برای پیشبرد اهداف خود در دستگاه‌های دولتی باید از روش‌هایی خارج از چارچوب قانونی بهره گیرند، گفت: هیچ فردی در هیچ سطحی از سازمان حفاظت محیط زیست حق ورود به مناسبات خارج از قانون را ندارد.ایران.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید