یکسان سازی و یکپارچگی پرداخت حقوق فرهنگیان

1
حقوق فرهنگیان
حقوق فرهنگیان

پاراف یکسان سازی و یکپارچگی پرداخت حقوق فرهنگیان : وزارت آموزش و پرورش پس از آنکه حساب یکپارچه مدارس را در جهت شفاف سازی و نظارت بر درآمد مدارس در نیمه اول سال جاری اجرا کرد، اکنون پرداخت حقوق یکپارچه پرسنل آموزش و پرورش را دنبال می‌کند و طبق اعلام مدیرکل برنامه و بودجه این وزارتخانه قرار است پرداخت حقوق به صورت یکپارچه و همزمان در کل کشور از آبان ماه جاری کلید بخورد.

معمولا تاریخ واریز حقوق از ۲۶ تا سی ام هرماه انجام می‌شود و ما در آبان که اولین مرتبه حقوق به صورت یکپارچه واریز می‌شود نیز جابجایی زمانی نداریم و این طرح روال و سازوکارهای پرداخت حقوق را به شدت تسریع می‌کند.

منصور مجاوری، مدیرکل برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: حدود چهارماه است که در دفتر برنامه و بودجه مستقر شده‌ام و در این مدت بر اساس سیاست‌های جدید اجرایی این دفتر و همچنین تحقق راهکارهای موکد اسناد بالادستی از جمله راهکار ۲۰ سند تحول بنیادین مبنی بر مدیریت بهینه منابع و مصارف و شفاف سازی عملکرد بودجه‌ای به دنبال آن بودیم که نقشه راه عملیاتی دفتر را تدوین و اجرا کنیم.

وی افزود: بر اساس این نقشه راه وظایفی تعبیه شده و موظفیم فرآیندهای مربوط را انجام دهیم. اولین اقدامی که در این خصوص صورت گرفت تغییر عنوان دفتر “برنامه ریزی و بودجه” به دفتر “برنامه، بودجه و تامین منابع” بود.

دفتر برنامه و بودجه چهار حرکت اصلی حساب یکپارچه مدارس، سامانه درآمدها، حساب حقوق یکپارچه و قیمت تمام شده خدمات دانش آموزی را برای تحقق این اهداف شروع کرده است و ما در نخستین گام چندی پیش حساب یکپارچه مدارس را رقم زدیم.

مجاوری با تاکید بر اینکه وقتی درآمدها و هزینه‌ها در مدارس به صورت شفاف مشخص و قابل گزارش گیری شود می‌توانیم وارد مراحل بعدی بشویم گفت: حساب یکپارچه را ایجاد کردیم و امروز در کلیه مدارس مشمول، این حساب افتتاح شده و در حال فعال سازی است. در کنار آن بحث حسابداری تعهدی در اداره کل ذیحسابی دنبال می‌شود و بر مبنای آن باید در مدارس حسابداری تعهدی برقرار شود.

بسیاری از درآمدهای قانونی ما توسط سایر دستگاه‌ها و نهادها پرداخت نمی‌شود. به عنوان مثال بند ۱۳ قانون شوراها که بر اساس آن باید پنج درصد عوارض شهرداری ها صرف آموزش و پرورش شود یا پنج درصد سهم آموزش و پرورش از درآمد آموزشگاه‌های علمی آزاد که به صورت شفاف واریز نمی‌شوند.

همچنین سایر درآمدهای حاصله از مراکز درمانی، رفاهی، اردویی، ورزشی و … مطرح است که نمی‌توانستیم گزارش شفاف و دقیقی از آنچه اتفاق می افتد داشته باشیم زیرا جمع آوری اطلاعات به روش سنتی و به صورت پراکنده انجام می‌شد. به منظور حل این مشکل در بخش فناوری، سامانه درآمدی را طراحی کردیم که بر اساس آن هرکدام از درآمدها دارای کدشناسه هستند.

باید هر ماه برای حدود یک میلیون نفر اسناد مثبته جمع آوری، محاسبه و حقوق واریز کنیم. ۲۰ فرآیند برای پرداخت حقوق و واریز آن در کلیه شهرها انجام می‌شود که صرف زمان، امکانات و تجهیزات بسیاری را در بردارد. براساس برنامه‌ریزی انجام شده، سامانه پرداخت حقوق یکپارچه برای جمعیت حدود یک میلیون شاغل آموزش و پرورش ایجاد شده است.

مجاوری افزود: ماه گذشته طرح پرداخت یکپارچه در چند استان پایلوت شد و در آبان ماه شاهد پرداخت حقوق به صورت یکپارچه و همزمان در کل کشور خواهیم بود.

 بند “و ” تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ که مخاطب اصلی آن آموزش و پروش بود، دستگاهها را ملزم کرد که حقوق کارکنان را به شکل واحد از طریق وزارت اقتصاد انجام دهند که در ظاهر یکپارچه بود و استانها معین اجرا بودند و وزارتخانه نقش تجمیع کننده داشت اما از سال گذشته قرار شد کلیه استان‌ها سیستم‌های متفرقه را کنار بگذارند و پرداخت‌ها تحت یک سیستم انجام شود.

بیش از نیمی از پرداخت های بند “و” به آموزش و پرورش با همپوشانی جمعیت ۴۷ درصدی باز می‌گردد و هزینه ناخالص حقوق و مجموع پرداختی ما در هر ماه به ۲۸۵۰ میلیارد تومان می‌رسد و می‌توان گفت ۹۴ درصد کل بودجه وزارتخانه صرف پرداخت حقوق می شود.

 در مهرماه طرح سامانه پرداخت حقوق یکپارچه در هفت استان کرمانشاه، آذربایجان غربی، هرمزگان، خراسان جنوبی، کردستان، زنجان و شهرستان‌های تهران پایلوت و چالش‌ها احصاء شد و امیدواریم که در انتهای آبان پرداخت حقوق در کشور به صورت یکپارچه انجام شود.ایسنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید