فانی از جذب 15 هزار فارغ التحصیل و توزیع نامتوازن نیروی انسانی خبر داد

0
فانی از جذب 15 هزار فارغ التحصیل و توزیع نامتوازن نیروی انسانی خبر داد
فانی از جذب 15 هزار فارغ التحصیل و توزیع نامتوازن نیروی انسانی خبر داد

پاراف فانی از جذب 15 هزار فارغ التحصیل و توزیع نامتوازن نیروی انسانی خبر داد :علی اصغر فانی وزیرآموزش و پروش روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با تحلیل سیاست های آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید طی دو سال و نیم گذشته  گفت: 15هزار فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان از مهر سال 1395، جذب آموزش و پرورش می شوند.

وی اظهار کرد: اکنون بخشی از نیروی انسانی از طریق آزمون استخدامی و بخشی از طریق دانشگاه فرهنگیان تأمین می شود.

دانشگاه فرهنگیان از مراکز وابسته به آموزش و پرورش است و در آن معلم و دبیر در رشته های مختلف تحصیلی و مورد نیاز مدارس تربیت می شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در دو سال گذشته، گفت: پوشش تحصیلی در دوره پیش دبستانی افزایش یافته است. در سال 1392 پوشش این دوره 38.2 درصد بود و امسال به55.3 درصد رسید. جهت گیری ما در پوشش دوره پیش دبستانی با اولویت مناطق دو زبانه به منظور توسعه زبان فارسی و مقابله با افت تحصیلی و افزایش کیفیت آموزش است.

فانی بیان کرد: دوره پیش دبستانی اجباری و رسمی نیست. در دوره ابتدایی زمانی که کار را تحویل گرفتیم پوشش تحصیلی 98.3درصد بود و اکنون 98.54 درصد است و هر چه به 100 درصد نزدیکتر می شویم پوشش تحصیلی دشوارتر است.

وی افزود: سال گذشته 110 مدرسه در کشور با یک دانش آموز، 4800 مدرسه با کمتر از پنج دانش آموز داشتیم و برای پوشش کامل تحصیلی در دوره ابتدایی تلاش می کنیم اما در برخی موارد خانواده ها به دلایل فرهنگی دانش آموزان دختر را به مدرسه نمی فرستند یا به دلایل اقتصادی مانع تحصیل می شوند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: سیاست انسداد مبادی بی سوادی برای مقابله با تولید بی سواد جدید را اجرای کردیم و سال گذشته با مراجعه به در خانواده ها 46 هزار نفر و امسال 25 هزار نفر را به مدارس بازگرداندیم. تشکیل کلاس و مدرسه وظیفه آموزش و پرورش است و مشکلی در ابتدایی نداریم.

وی افزود: مهر امسال موفق شدیم طرح رتبه بندی را برای 830 هزار نفر از معلمان اجرا کنیم. این طرح اقدام موثری برای افزایش انگیزه فرهنگیان بود.اجرای طرح رتبه بندی در سال 1394 با اعتبار 13 هزارو 500 میلیارد ریال محقق شد و در سال آینده با 35 هزار میلیارد ریال اعتبار ادامه می یابد.

وزیر آموزش و پرورش گفت:در حال حاضر 371 مرکز مشاوره خانواده به خانواده ها ی دانش آموزان خدمات می دهند همچنین در کنار مدارس تیزهوشان طرح شهاب را از سال 1393 در 32 منطقه کشور آغاز شده و در مجموع 128 هزار دانش آموز در این طرح شرکت دارند.

فانی اظهار کرد: طرح شهاب، رسیدگی به دانش آموزان با استعدادهای برتر در مدارس عادی است. هم اکنون دو ایده مطرح است؛ ایده نخست بر جداسازی دانش آموزان تیزهوش تأکید دارد اما ایده دوم معتقد به آموزش آنها در مدارس است. ما هر دو طرح را پذیرفته ایم و در طرح شهاب دانش آموزان مستعد را در مدارس آموزش می

وی بیان کرد: وزارتخانه ای که 99 درصد اعتبارات آن پرسنلی است به ساماندهی نیروی انسانی نیاز دارد که هم اکنون از توزیع نامتوازن نیروی انسانی رنج می بریم.
وزیر آموزش و پرورش گفت: خرید خدمات آموزشی و مشارکت دولت با بخش غیردولتی در اداره مدارس مدنظر است. کتاب برنامه ششم و برنامه های وزارتخانه در بخش آموزش عمومی تدوین شد و سند تحول مبنای برنامه ششم است. آنچه تقدیم مجلس شده به معنای همه برنامه های آموزش و پرورش نیست بلکه حکم مجلس را نیاز دارد.ایرنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید