ممنوعیت و حساسیت در انتصاب اشخاص در مشاغل حساس

0
ممنوعیت و حساسیت در انتصاب اشخاص در مشاغل حساس
ممنوعیت و حساسیت در انتصاب اشخاص در مشاغل حساس

پاراف ممنوعیت و حساسیت در انتصاب اشخاص در مشاغل حساس : نمایندگان مجلس انتصاب اشخاص ممنموع به تصدی پست‌ها و مشاغل حساس را مشخص کردند.

نمایندگان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح یک فوریتی نحوه انتصاب اشخاص در مشاغل حساس با اصل ماده ۲ این طرح با ۱۵۳ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. در ماده ۲ این طرح آمده است که انتصاب اشخاص زیر به تصدی پست‌ها و مشاغل حساس ممنوع است:

الف- کسانی که تابعیت مضاعف دارند.

تبصره- این بند نافی اعمال ماده ۹۸۹ قانون مدنی مصوب ۱۸/۲/۱۳۰۷ و اصلاحات بعدی آن و ماده ۹۸ قانون مدیریت خدمات کشور نمی‌باشد.

ب- کسانی که به اسلام و نظام جمهوری اسلامی، ولایت مطلقه فقیه و قانون اساسی اعتقاد و التزام عملی ندارند.

تبصره- اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.

پ- کسانی که در جهت تحکیم مبانی رژیم سابق نقش موثر داشته باشند.

ت- کسانی که به مجازات جرایم خیانت در امانت، کلاه‌برداری، اختلاس، ارتشاء و تصرف غیر قانونی در اموال عمومی محکوم شده‌اند.

ث- وابستگان تشکیلاتی به احزاب، سازمان‌ها و گروه‌های محارب، معاند و غیر قانونی و اعضای فرقه ضاله و مروجان افکار انحرافی و عرفان‌های کاذب و همچنین کسانی که به جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی و حدود شرعی محکوم شده‌اند.

ج- مظنونان و مرتکبان جاسوسی به نفع بیگانگان و ارتباط با اتباع بیگانه‌ای که مراکز امنیتی و اطلاعاتی مستندا ارتباط با آن‌ها را نهی کردند.

چ- آمران و مباشران راه‌اندازی شبکه‌های ماهواره ای و وبگاه‌های اینترنتی ضد اسلام و ضد انقلاب، فعالان علیه نظام و عوامل مرتبط با آن‌ها و نیز فعالان در نشر و انتشار موارد مستهجن در فضای مجازی.

ح- استعمال کنندگان و معتادان به مشروبات الکی، مواد مخدر و روانگردان.

خ- محکومان به قاچاق مواد مخدر و روانگردان، سلاح و مهمات جنگی.

د- مشهوران به فساد و متجاهران به فسق.

ذ- کسانی که در جریان تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی متخلف شناخته شده و توسط مرجع قضایی محکوم شده‌اند.

مصادیق مشاغل حساس باید به تأیید وزارت اطلاعات و دستگاه‌های مربوط برسد.

نمایندگان در نشست علنی خود در مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح یک فوریتی نحوه انتصاب اشخاص در مشاغل حساس با اصل ماده ۵ این طرح با ۱۰۹ رأی موافق، ۳ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. در ماده ۵ این طرح آمده است مصادیق مشاغل حساس هر دستگاه براساس ضوابط مشاغل حساس که در آیین نامه اجرایی این قانون مشخص می گردد به پیشنهاد بالاترین مقام دستگاه و تأیید کارگروهی متشکل از وزارت اطلاعات و دستگاه ذیربط حسب مورد تعیین می‌شود.خانه ملت.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here