پیشنهاداتی اساسی برای خرید خانه و آپارتمان

0
نکات خرید خانه
نکات خرید خانه

پاراف پیشنهاداتی اساسی برای خرید خانه و آپارتمان : خریدخانه را می‌توان یکی از اتفاقات مهم زندگی هر فرد دانست. اتفاقی که ممکن است یک بار در زندگی هر فرد رخ دهد، بنابراین باید به نکات مهم و کلیدی که در این رابطه وجود دارد دقت کرد. نکاتی که ممکن است چندان به آن دقت نکنیم. از جمله به هزینه‌هایی که ممکن است هنگام خرید وجود داشته باشد مانند هزینه سند، دفتر ثبت اسناد، پایان کار، مالیات و کمیسیون املاک. خریدن خانه یک قدم هیجان‌انگیز و درعین‌حال خطرناک است. صاحب‌خانه شدن، یعنی سرمایه‌گذاری روی آینده، اما این کار به معنای سکنی گزیدن برای یک مدت در یک مکان ثابت نیز هست. بنابراین لازم است نکاتی را برای خرید خانه و یا آپارتمان در نظر گرفت.

شرایط اقتصادی:

اینکه شما شرایط دریافت وام را داشته باشید الزاماً به این معنا نیست که بایستی وام بگیرید. از طرف دیگر، اگر فکر می‌کنید واجد شرایط دریافت وام نیستید، ممکن است در اشتباه باشید. وقتی تصمیم به خرید یک خانه می‌گیرید، با یک فرد حرفه‌ای، مثلاً مشاور وام در بانک یا یک فرد آشنا به مسائل خرید خانه نشسته و درباره‌ی گزینه‌هایتان بحث کنید. لازم است بدانید که وام های مسکن معمولا طولانی هستند و وضعیت مالی شما را برای مدتی طولانی تحت تاثیر خود قرار خواهند داد. بنابراین در صورتی که وام های دیگری داشته و یا خرج های واجب تری نسبت به خرید خانه دارید، بهتر است وام گرفتن برای خرید خانه را به تعویق بیندازید.

چشمان باز در انتخاب!

 در هنگام خرید با فردی متخصص در امور منزل ، مشورت کنید و همه‌ی جوانب را باهم بررسی کنید. اگر به هر چیزی در خانه مشکوک شدید، یک لحظه هم شک نکنید و از یک شرکت دیگر درخواست اعزام بازرس یا فردی کارکشته در این امور را کنید.یک خانه‌ی زیبا با چندین هکتار زمین سرسبز، خیلی جذاب به نظرمی رسد، اما پشت این تصویر زیبا ممکن است مشکلاتی پنهان باشد که در درازمدت برایتان ده ها میلیون تومان هزینه و ساعت‌ها بی‌خوابی به ارمغان آورد. شما بایستی قبل از خرید یک خانه تا آنجا که می‌توانید درباره‌اش اطلاعات کسب کنید.

انتخاب محله زندگی:

یک خانه‌ی فوق‌العاده اگر در محله‌ی بدی قرارگرفته باشد، از ارزشش کاسته می‌شود. پس ضرورت دارد که قبل از خرید تا آنجا که می‌توان از وضعیت محله خبردار شوید. در مورد مسائل محل، صحبت کردن با همسایه‌ها و کسب اطلاع از وجود باشگاه یا هرگونه انجمن محلی، می‌تواند مفید باشد. به خوبی روزنامه‌ها را دنبال کنید و ببینید که محله به لحاظ ارتکاب جرم و جنایت در چه وضعیتی قرار دارد.

همچنین اگر بچه‌ی مدرسه رو دارید، با مسئولین و معلمان مدارس آن اطراف صحبت کنید. حتی ممکن است با اعضای انجمن اولیاء و مربیان یا والدین بچه‌های مدرسه صحبت کنید و درباره‌ی جو حاکم در بینشان مطلع شوید. ظاهر محل به لحاظ چشم‌نوازی و آراستگی نیز مهم است. مسلماً شما دوست ندارید به خانه‌ای اسباب‌کشی کنید که در آن خیابان و محله، فقط خانه‌ی شما آوار نشده باشد.

متعلقات خانه یا آپارتمان:

بعضی از صاحب‌خانه‌ها خیلی از وسایل ضروری‌شان را مثل یخچال یا ماشین ظرف‌شویی در خانه باقی می‌گذارند و با خود نمی‌برند. چنین چیزی خیلی مرسوم است. اما اگر چیز دیگری دیدید که اتفاقاً خوشتان هم می‌آمد، حتماً پی گیر شوید شاید برای فروش باشد. بسیاری از فروشندگان برایشان مسئله‌ای نیست که مبلمان و دکوراسیون را در هنگام جابه‌جایی، باقی بگذارند.

قبل از عقد قرارداد برای خود و فروشنده دقیقاً مشخص کنید که خانه را با چه وسایلی تحویل می‌گیرید. حتی اگر احساس می‌کنید لازم است لیست آن اقلام را در قرارداد ذکر کنید. حتی مرزهای زمینی، سازه های بیرونی، مثل سایبان‌های متحرک و سایبان استخرها کاملاً مشخص شود و بعد قرارداد امضاء گردد.

حساسیت های شما!

هر خانه‌ای ایرادات خاص خودش را دارد: سر و صدای پله‌ها یا اینکه مثلاً گربه‌ی همسایه مایل است روی ماشینتان لم دهد. حتی اگر به یک خانه‌ی نو نقل‌مکان کنید باز هم عواملی آزاردهنده در ارتباط با محله نو و خانه جدیدتان وجودخواهدداشت. با این وجود همه‌ی تلاشتان را بکنید که تفاوت بین عوامل آزاردهنده‌ی جزئی و عوامل اساسی را تشخیص دهید. مثلاً ترافیک و سروصدای یک مدرسه احتمالاً چیزی نیست که شما تمایل به مواجهه با آن را داشته باشید.

بعلاوه، توجه کنید که چگونه داشتن خانه ای که امکان تغییر شکل و دکوراسیون در آن وجود ندارد، ممکن است در عرض 5 سال شما را تحت تأثیر قرار دهد. تا جایی که امکان دارد به خانه‌ای که تصمیم به خریدش دارید سر بزنیدید. حتی اگر مقدور است شب را در آن سپری کنید. دقت کنید که اگر چیزی یافتید که امکان دارد در طول روز اذیتتان کند، از خرید آن خانه منصرف شده به دنبال خانه‌ی دیگری باشید.

اطمینان از ارزش واقعی خانه:

در زمینه قیمت خانه پیش از خرید آن باید از دو نكته اطمینان پیدا كنید. اول اینكه ارزش واقعی آن خانه یا ملك همانی است كه فروشنده می گوید. برای اطمینان پیدا كردن از این موضوع باید قیمت پیشنهادی فروشنده را با قیمت خانه های مشابه مقایسه كنید. نكته دوم این است كه خودتان و البته بعد از مشاوره با مشاور ملكی تان چه قیمتی برای خانه مورد معامله در نظر دارید. ممكن است خانه مورد معامله برای بسیاری باارزش و پرفایده باشد. اما باید دید برای شمای خریدار این خانه تا چه اندازه ارزش دارد.

برای مقایسه قیمت یك خانه با خانه های اطراف و محاسبه قیمت واقعی آن خانه چند نكته قابل توجه است. اولین آن منطقه و موقعیت خانه های مورد مقایسه است. گاهی لازم است برای پیدا كردن قیمت واقعی یك خانه از محله ای كه این خانه در آن واقع است فراتر رفته و به سراغ محله های مشابه و هم تراز دیگر برویم تا قیمت واقعی خانه مورد نظرمان را در آن محله ها پیدا كنیم.

اما گاهی این مقایسه به خوبی جواب نمی دهد چون انگیزه فروشنده ها از فروش خانه همیشه یكسان نیست. گاهی انگیزه فروش یك خانه ممكن است طلاق زوجین یا اتفاقی غیرمنتظره مانند مرگ صاحب خانه و یا سفر فوری باشد. آن وقت است كه قیمت چنین معامله ای با هیچ قانون و معیاری برابری نمی كند. نكته دیگر این است كه گاه دو خانه از نظر محلیت و موقعیت و شرایط دیگر كاملا با هم برابری كنند، اما مثلا از نظر یك اتاق اضافی یا كمتر و یا یك حیاط با موقعیت متفاوت و یا از نظر حتی تعداد سرویس بهداشتی با هم تفاوت داشته باشند. همین نكته های ریز است كه قیمت یك خانه را مشخص می كند.

همچنین به این دلایل برای خرید خانه دست نگه دارید:

* وقتی قرار است در پنج سال آینده از منطقه ای به منطقه دیگر نقل مكان كنید. * وقتی قرار است به زودی بچه دار شوید. * وقتی قرار است تغییر شغلی داشته باشید. * وقتی به تازگی از یك ورشكستگی خارج شده اید.

 

حالا وقتش رسیده است تا به نکاتی اختصاصی در مورد خرید خانه های آپارتمانی اشاره کنیم:

**به پایداری و مقاومت سازه ساختمان در برابر حوادث طبیعی و… توجه داشته باشید.

**قبل از اینکه برای بازدید ملک یا آپارتمانی بروید به تعداد واحدهای کل ساختمان توجه کنید. اگر می‌خواهید از مشکلات مدیریت ساختمان دور بمانید، تعداد مطلوب ۱۵ تا ۳۰ واحد است. کمتر از این تعداد مدیریت ساختمان را سخت کرده و تعداد بیشتر باعث شلوغی طبقات و راهرو‌ها خواهد شد.

**به تعداد واحد‌ها در هر طبقه نیز توجه کنید تعداد واحدهای موجود در هرطبقه نیز اهمیت دارد. مخصوصا اگر واحد‌ها در هر طبقه کنار هم قرار گرفته باشند و در آنها نزدیک به هم باز شود. بهترین حالت در مورد آپارتمان‌های چند واحدی در یک طبقه، آپارتمان‌های مقابل هم یا نیم‌طبقه است. البته شکل ایده آل، آن است که در هر طبقه یک واحد باشد یا حداقل هر واحد در هر طبقه راهروی مخصوص به خود را داشته باشد.

**یکی از مهم‌ترین جاهایی که در یک ملک و ساختمان باید بازرسی شود سیستم سرمایش و گرمایش آن است. حتما از شوفاژخانه یا موتورخانه بازدید کنید و دقت کنید که موتورخانه دارای پنجره تهویه و اعلام حریق باشد. همچنین به نفع شما است که از سیستم‌های پیشرفته سرمایش و گرمایش استفاده شده باشد.

**به نمای ساختمان توجه کنید نمای ساختمان اولین چیزی است که جلب توجه می‌کند. نمایی که هم دوام و هم زیبایی را با هم داشته باشد، انواع مختلف سنگ مانند گرانیت و… است ضمنا شست‌وشو و تمیز نگه داشتن آن هم ساده‌تر و کم هزینه‌تر است.

**به ورودی ساختمان توجه کنید. برای رفت و آمد بهتر باید حداقل عرض استاندارد آن رعایت شود. این مقدار حتما باید بیشتر از ۱۱۰ سانتی‌متر باشد. عرض راه پله‌ها نیز باید حداقل۹۰ سانتی متر باشد تا عبور و مرور به راحتی صورت گیرد.

**سعی کنید خانه‌هایی با بیش از چهار طبقه بدون آسانسور را برای خرید انتخاب نکنید، چون حتی اگر در طبقات پایین باشید یا بتوانید بالا و پایین رفتن روزمره را تحمل کنید، میهمان‌های شما و همسایگان محترمتان چنین تحملی را ندارند و حتی شما هم تحمل سر و صدای آنها را نخواهید داشت.

**توجه به نوع کاربری در اصل سند یا مبایعه نامه داشته باشید. بازدید ملک یا ساختمان مورد نظر در چندین نوبت شبانه روز برای اطمینان از دید، نوردهی و عوامل محیطی دیگر مهم است.

**لوله‌های فاضلاب و آب بهتر است از جنس چدن یا لوله پولیکای فشار قوی انتخاب شده باشد تا احتمال صدمه به آنها کمتر باشد. انباری هم یکی از ضروریات یک خانه مسکونی مطلوب است.

**تا می‌توانید از تعداد بیشتری آپارتمان بازدید کنید، زیرا در این صورت تجربه به دست می‌آورید و راحت‌تر می‌توانید معایب و مزایای هر آپارتمانی را متوجه شوید.

**فاصله آپارتمان موردنظر خود را نسبت به مکان‌هایی که زیاد به آنها مراجعه خواهید کرد از قبیل سوپرمارکت، میوه‌فروشی، پارک، مدرسه، محل کار و… بررسی کنید و ببینید آیا رفت و آمدتان از خانه به چنین مکان‌هایی آسان و بی‌دردسر است یا خیر.

**دقت کنید که آپارتمان آینده شما، نزدیک و در مسیر مکان‌هایی شلوغ و پر رفت‌وآمد از قبیل باشگاه‌ یا پمپ‌بنزین نباشد زیرا در این صورت باید سروصدای زیادی را در زمان‌های مختلف روز تحمل کنید و این امر آزاردهنده است.

**مسایل ایمنی ساختمان از موارد مهم دیگر است. پیگیر شوید که تردد اشخاص ناآشنا و غریبه به چه میزان آزاد و بدون محدودیت است و آیا آپارتمان دارای مسوول یا سرایداری جهت مراقبت و نظافت هست یا خیر.

**یکی دیگر از موارد بسیار مهم، همسایه‌های آینده شما هستند. درخصوص آنها تا جایی که می‌توانید تحقیق کنید و جویا شوید که آیا ساختمان دارای نظم و قانون هست یا خیر و آیا همسایه‌ها به مسایل آپارتمان‌نشینی پایبند هستند یا خیر. این مورد می‌تواند در آرامش زندگی شما در آن آپارتمان بسیار تاثیرگذار باشد.

**چنانچه اتومبیل دارید یا قصد خرید آن را دارید، درخصوص پارکینگ آپارتمان نیز فکر کنید. اگر ساختمان دارای پارکینگ کافی باشد، مشکلی نخواهید داشت، اما در غیراین‌ صورت در زمینه وجود جای کافی برای پارک در مقابل ساختمان و همچنین امنیت منطقه توجه بیشتری کنید.

خوب همه آنچه را که گفتیم در مورد خرید خانه بود. اما الزاما به این معنی نیست که مستاجرها نیز نمی توانند از این قواعد استفاده کنند. انتخاب خانه مهم است نه نوع قرارداد منعقده. تنها تفاوتش در این است که خریدار ها به دلیل سکونت طولانی مدتی که دارند باید دقت بیشتری کنند.

این کار تا حدود زیادی از وجود و بروز مشکلات بعدی پیشگیری می کند.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید