پیش روی ممنوعیت زنان در مشاغل مختلف

0

پاراف پیش روی ممنوعیت زنان در مشاغل مختلف به نقل از جام جم : پیش از این زنان در قانون تامین اجتماعی از مشاغل سخت و زیان آور منع شده اند این مطلب را محمدحسن زدا گفت و افزود: در قانون کلی حضور خانم‌ها در مشاغل سخت و زیان‌آور ممنوع است، حتی اضافه کاری در کارهای سخت و زیان‌آور ممنوع شده، چرا که فرد در معرض آسیب‌های جسمی و روانی قرار دارد. اما مشاوره املاک معلوم نیست با چه معیاری برای خانمها ممنوع شده است. در همین رابطه رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران نسبت به نوع فعالیت بانوان در دفاتر مشاور املاک هشدار داد و به ایسنا گفت: مباشر و مشاور زن نباید در دفاتر مشاور املاک استخدام شوند که پیش‌تر هم اماکن بر این موضوع تاکید کرده بود. حسام عقبایی با اشاره به ممنوع بودن استخدام و فعالیت نیروی زن در دفاتر مشاور املاک به عنوان مشاور و مباشر املاک اظهار کرد: دفاتر مشاور املاک فقط می‌توانند منشی یا کارمند زن استخدام کنند. وی در این زمینه به مشاوران املاک هشدار داد و گفت: زنان نمی‌توانند در دفاتر املاک مشاور یا مباشر باشند اما می‌توانند مباشر مرد داشته باشند و پروانه کسب دریافت کنند. در دولت قبلی هم رستم قاسمی ‌وزیر سابق نفت دستوری مبنی بر ممنوعیت ورود زنان برای تحصیل به دانشگاه صنعت نفت صادر کرده بودوی در این زمینه اعتقاد داشت: تحصیل خانم‌ها در رشته‌های عملیاتی همچون حفاری و فرآورش و امثال آن که نیازمند فعالیت در مناطق عملیاتی و سایت‌ها است، فایده‌ای ندارد و این مشاغل، مردانه است. به صلاح خانم‌ها نیست که در مناطق عملیاتی و دریا بین 500 مرد کار کنند و بهتر است خانمها در رشته‌هایی همچون مدیریت و حسابداری یا حتی مهندسی صنایع تحصیل کنند.

این در حالی است که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، زنان ایرانی کمتر از ۱۴درصد در فعالیت‌های اقتصادی مشارکت دارند. برابر این آمار، مشارکت اقتصادی مردان حدود پنج برابر زنان است. به طوری که نرخ مشارکت در بین مردان ۷/ ۶۴ درصد و در بین زنان ۱۳/۶ درصد گزارش شده است. موضوعات این چنین و مطرح شدن اولویت استخدامی برای مردان و مردان متاهل نسبت به زنان و زنان مجرد سبب شده است که محروم سازی اقتصادی – اجتماعی جنسیتی ابعاد جدیدی پیدا کند و منتقدان جدی ای حتی در بدنه دولت داشته باشد.

در همین زمینه معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با انتقاد از ماده 9 طرح جمعیت و تعالی خانواده و گفت: معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با برداشتن اولویت استخدام زنان مجرد مخالف است؛ بررسیهای کارشناسی روی این بند در حال انجام است و بزودی نتایج آن در اختیار نمایندگان مجلس قرار می گیرد. شهیندخت مولاوردی با بیان این مطلب گفت: به زعم ما طرح استخدام نشدن زنان مجرد به عنوان اولویت دستگاهها نقض غرض است و باید بررسیهای بیشتری روی آن انجام شود. هدف از طرح جمعیت و تعالی خانواده، افزایش مشوق هایی برای تشکیل خانواده و آوردن فرزند است اما در ماده 9 تاکید بر برداشتن حق استخدام مجردها ابتدا برای زنان و سپس مردان شده است که این موضوع با هدف اصلی طرح تعالی خانواده در تناقض است و باید بررسیهای بیشتری روی آن انجام شود.