مسدود شدن حسابها در انتظار دسته چک دارها!

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از گزارش کمیسیون حقوقی و قضایی اعضای مجلس درباره طرح اصلاح قانون صدور چک که پس از تصویب، مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود را بررسی کردند و در نهایت پس از استماع نظرات نمایندگان، نهایتا قانون صدور چک را اصلاح کردند.

براساس اصلاحیه صورت گرفته به موجب ماده ۵ طرح مذکور، پس از ثبت غیرقابل پرداخت بودن یا کسری مبلغ چک در سامانه یکپارچه بانک مرکزی،‌ این سامانه مراتب را به صورت برخط به تمام بانکها و مؤسسات اعتباری اطلاع می‌دهد.

پس از گذشت ۲۴ ساعت از کلیه بانکها و مؤسسات اعتباری، حسب مورد مکلفند تا هنگام رفع سوء اثر از چک، اقدامات زیر را نسبت به صاحب حساب اعمال کنند:

الف) عدم افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید

ب) مسدود کردن وجوه کلیه حسابها و کارت‌های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده که تحت هر عنوان نزد بانک مرکزی یا مؤسسه اعتباری دارد به میزان کسری مبلغ چک به ترتیب اعلامی از سوی بانک مرکزی

عواقب کشیدن چک بی محل

آیا می‌دانید صدور چک بی‌محل از حساب شرکت جرم است؟ آیا می‌دانید شکایت کیفری صدور چک بی‌محل باید علیه امضاکنندگان چک مطرح شود و شرکت نمی‌تواند طرف شکایت کیفری باشد؟

آیا می‌دانید در دعوای حقوقی صدور چک بی‌محل، می‌توان شرکت و امضاکنندگان چک، همه را با هم طرف دعوا قرار داد؟ آیا می‌دانید امضاکنندگان چکی که از حساب شرکت صادر شده است با شخص حقوقی مسئولیت تضامنی در پرداخت وجه آن دارند؟

قانونگذار برای اشخاص حقوقی مثل اشخاص حقیقی، حق و تکلیف‌هایی در نظر گرفته است و از آنجا که وقتی شخصی طرف حق و تکلیف قرار می‌گیرد مسئولیت‌هایی را می‌پذیرد، بنابراین اشخاص حقوقی دارای مسئولیت هستند و باید جوابگوی عملکرد خود باشند.

اگر شخص حقیقی چکی را صادر کرده است باید آن را پرداخت کند در غیر این صورت مسئولیت کیفری یا حقوقی خواهد داشت. حال اگر شخص حقوقی چکی را صادر کند و موجودی آن حساب به اندازه مبلغ چک نباشد و چک بی‌محل شناخته شود چه فرد یا افرادی مسئولیت کیفری و حقوقی دارند؟

در پاسخ باید گفت: شخص حقوقی مانند اشخاص حقیقی دارای مسئولیت است و اگر چکی صادر کند باید از سوی بانک پرداخت شود اما اگر چک برگشت بخورد، دارنده چک باید برای تعقیب موضوع و مطالبه وجه چک دقت کند که چک اشخاص حقوقی از حساب شرکت صادر می‌شود و به طور معمول به امضای دو نفر که صاحبان امضای مجاز شرکت هستند، می‌رسد.

Rate this post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.