بودجه ۹۸ شفاف تر از بودجه ۹۷ : افزایش حقوق ها در سال ۹۸ چقدر است؟

تنگناهای اقتصادی کشور در کنار محدودیت های اعتباری و تحریم های مضاعف، شرایط ویژه ای را بر بودجه ۹۸ حاکم کرده است.

تا روزهای آینده بودجه پیشنهادی دولت به مجلس می رود و مسئولان هر کدام در خصوص بودجه ۹۸ اظهار نظرهایی داشته اند. همچنین پیش از این دولت محدودیت ها و ضوابط مالی ناظر بر تهیه و تدوین بودجه سال ۹۸  را به دستگاههای دولتی ابلاغ نموده است.

اظهار نظرها درباره بودجه ۹۸

  • معزی، دبیر شورای اطلاع رسانی دولت: منتظر بودجه ای به مراتب شفاف تر از سال ۹۷ باشید. شفاف تر و عملیاتی تر.
  • نوبخت : برای کارکنان دولت در بودجه سال ۱۳۹۸ رقم قابل‌توجهی افزایش منظور شده است که پیش‌نویس لایحه آن از سوی سازمان برنامه‌وبودجه کشور به دولت تقدیم شده است.
  • نمکی سرپرست معاونت اقتصادی سازمان تامین اجتماعی : با مساعدت سازمان برنامه و بودجه و به استناد احکام برنامه ششم توسعه بازپرداخت بخشی از مطالبات این سازمان در پیش نویس بودجه ۹۸ کل کشور منظور شده است.
  • انصاری رییس سازمان اداری و استخدامی : پیشنهادهای سازمان اداری و استخدامی برای افزایش حقوق کارکنان دولت در سال ۹۸ در دست بررسی است.
  • حسینی عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس : دولت در نظر دارد حقوق های سال آینده را بین ۲۰ تا ۲۵ درصد و به صورت پلکانی افزایش دهد، مانند سال ۹۷، حقوق اقشار پردرآمد افزایشی نخواهد داشت.

اخبار بودجه ۹۸

ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با ایسنا : در جلسه کمیسیون، افزایش حوزه اختیارات نظام بانکی و اصلاح ساختار نظام بانکی و همچنین توجه به مسائل بانکی در بودجه سال ٩٨ مود بحث و تحلیل قرار گرفت.

بررسی کلیات منابع و مصارف بودجه سال ۹۸ کشور

رئیس سازمان برنامه و بودجه در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه سوم آذرماه، کلیات منابع و مصارف بودجه سال ۹۸ کشور را ارائه نمود که از محورهای اصلی آن تأمین عدالت اجتماعی، توجه به معیشت مردم و رشد اشتغال و حمایت از تولید داخلی است.

در این راستا، سیاست‌هائی همچون اختصاص ارز به نرخ رسمی برای تامین کالاهای اساسی، افزایش حقوق شاغلین و بازنشستگان و همچنین ارائه بسته‌های معیشتی برای حمایت از خانواده‌های کم درآمد مورد تأکید قرار گرفته است.

شورای عالی هماهنگی اقتصادی ضمن تاکید بر توجه به نیازهای مردم به ویژه اقشار کم درآمد در بودجه ۹۸، مقرر کرد که بحث در این زمینه در جلسه بعدی شورای عالی ادامه یابد.

اعتبار سلامت در بودجه  سال ۹۸

موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در گفتگو با ایسنا :  بودجه سال ٩٨ را با مبلغ ٢٣هزار میلیارد تومان پیشنهاد داده‌ایم. امیدوارم که بودجه ۹۸ واقعی دیده شود. البته دولت و مجلس تأکید و توجه ویژه‌ای به حوزه سلامت و درمان دارند؛ اما لازم است که اگر محدودیت منابع در کشور ایجاد شد، آخرین جایی که باید در آن منابع محدود شود، حوزه سلامت و درمان است.

پیش بینی های بودجه ۹۸

نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به پیش‌بینی‌هایی از سوی دستگاه‌های ذیصلاح برای قیمت نفت در سال آینده، اظهار کرد: همه دستگاه‌های مربوطه برای سال آینده قیمت دلار را حداقل بشکه‌ای ۷۰ دلار پیش‌بینی کرده‌اند، اما ما برای بودجه رقمی خیلی کمتر از ۷۰ دلار پیش‌بینی کرده‌ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به ویژگی‌های لایحه بودجه ۹۸ خاطرنشان کرد: با توجه به ویژگی‌های سال ۹۸، باید خود را برای گذر از دوران تحریم آماده کنیم. در این راستا هم منابع و هم مصارف کشور با سال‌های قبل با تفاوت‌هایی مواجه خواهد شد. بنابراین کف سقف هزینه‌ای را مبنا قرار دادیم و منابعی مطمئن برای سال ۹۸ در بودجه تعریف کردیم؛ این یعنی خیلی با احتیاط راجع به نفت، مالیات و استفاده از اوراق که در این زمینه در سال آینده توجه معطوف به بازپرداخت اوراقی است که سال قبل از آن استفاده کردیم، صحبت کرده‌ایم.

نوبخت با تاکید بر اینکه منابع بودجه سال ۹۸ قطعا باید منابعی مطمئن باشد، ادامه داد: همچنان که امیدوار به برقراری وضع خوب هستیم، باید همزمان خود را برای شرایط سخت نیز آماده کنیم و لایحه بودجه‌ای که تقدیم دولت شد، برای عبور مطمئن از این شرایط است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره پیش‌بینی دولت برای قیمت نفت در بودجه سال ۹۸، خاطرنشان کرد: قطعا در این باره پیشنهاداتی مطرح شده و منابعی در قانون پیش‌بینی شده است اما همه دستگاه‌هایی که قیمت نفت را پیش‌بینی می‌کنند برای سال ۹۸ یا ۲۰۱۹ میلادی حداقل نرخ ۷۰ دلار را پیش‌بینی کرده‌اند اما خیلی کمتر از ۷۰ دلار برای بودجه سال آینده پیش‌بینی کرده‌ایم تا اگر با منابعی بیش از آن مواجه شویم، برای سایر مخارج از آن استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تخصیص منابع بزرگ برای بودجه و همچنین تدوین بودجه انقباضی اقدامی صحیح نیست، بلکه بودجه باید واقع‌بینانه برنامه‌ریزی شود، درباره میزان بدهکاری دولت به بانک‌ها نیز اظهار کرد: با اقدامی که طی دو سال گذشته صورت گرفته، به ویژه از مکانیزم تبصره‌های ۳۵ و ۳۶ قانون بودجه توانستیم ۳۹ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به بانک‌ها را تادیه نماییم.

میزان افزایش حقوق شاغلین در سال ۹۸

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره افزایش حقوق کارمندان و کارگران در سال آینده اظهار کرد: در پیش‌نویس لایحه بودجه افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان منظور شده است و در حال حاضر دولت در حال بررسی این موضوع است و به نظر می رسد که تا یک یا الی دو هفته آینده این موضوع نهایی شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در سال جاری افزایش حقوق خواهیم داشت، گفت: تلاش دولت این است که با بسته‌های جبرانی به نوعی فاصله‌ ایجاد شده را جبران نمایند و از ابتدای سال آینده بودجه باید اصلاح شود.

همچنین جمشید انصاری رئیس سازمان اداری استخدامی کشور اعلام کرد: برای افزایش قدرت خرید کارکنان دولت، پیشنهادهای ما به هیات دولت تقدیم شده و چون تامین بار مالی آن مهم است هم اکنون این پیشنهادها در سازمان برنامه و بودجه در حال بررسی است.

معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هنوز رقم پیشنهادی در هیات دولت مصوب نشده است، گفت: پس از بررسی پیشنهادهای کارشناسی، رقم دقیق افزایش حقوق کارکنان در سال آینده در هیات دولت مشخص خواهد شد.

افزایش حقوق شاید ۲۵ درصد

پیش از این، حسینی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اعلام کرد: حقوق و دستمزد کارکنان دولت سال آینده بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش می یابد.

وی با اشاره به تغییرات در بودجه سال ۹۸ و احتمال افزایش سطح حقوق و دستمزدها اظهارداشت: طبق حکم قانون برنامه ششم توسعه کل کشور، افزایش حقوق و دستمزد باید متناسب با تورم هر سال صورت گیرد، از آنجایی که تورم در سال ۹۷ از تک رقمی به ۲ رقمی رسیده است انتظار می رود حقوق سال آینده افزایش چشمگیری پیدا کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس گفت: با این حساب باید حقوق های سال آینده از افزایش قابل قبولی برخوردار باشد تا حداقل قدرت خرید اقشار جامعه تغییر نکند و سطح رفاه و معیشت شان دست خوش تغییرات منفی نشود.

وی با اشاره به نحوه افزایش حقوق ها در سال ۹۷ بیان داشت: در بودجه سال ۹۷ افزایش حقوق ها پلکانی دیده شده بود به نحوی که حقوق افراد بالا ۵ میلیون تومان افزایش پیدا نمی کرد و حقوق های دیگر تا ۲۰ درصد افزایش یافت؛ مکانیزم این افزایش نیز به این گونه بود هر که حقوق کمتری دریافت می کرد، با درصد افزایش بیشتر رو به رو می شد.

حسینی با بیان اینکه دولت با نسخه پلکانی، حقوق های سال ۹۸ را افزایش می دهد، افزود: دولت در نظر دارد به روش پلکانی حقوق های سال آینده را افزایش دهد، بنابراین این روش در سال بعد تغییر چندانی نخواهد داشت و تنها تغییر در میزان افزایش است.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وب سایت هم رده به فروش میرسد. برای خرید به تلگرام پیام دهید.ورود به تلگرام