رونق بازار کار به وسیله هنرستان‌ها

0
رونق بازار کار به وسیله هنرستان‌ها
رونق بازار کار به وسیله هنرستان‌ها

پاراف رونق بازار کار به وسیله هنرستان‌ها :   محسن حسینی، مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای البته علت اصلی کوتاه شدن دوره تحصیل در هنرستان را امری ناگزیر می‌داند که علتش اجرای سیستم آموزشی ۳، ۳، ۳، ۳ است به‌طوری که ۱۲سال تحصیلی دانش‌آموزان به چهار دوره مجزای تحصیلی تبدیل شود.

قدیم‌ترها، معمولا دانش‌آموز بازیگوش و درس‌نخوان را به هنرستان‌ها می‌فرستادند تا حداقل بتواند دیپلمش را بگیرد و در کنار آن، مهارتی هم بیاموزد. حالا دیگر باور مردم و حتی خود دانش‌آموزان عوض شده و هنرستان را جایی برای مهارت‌آموزی می‌دانند

گرچه نفس مهارت آموزی دانش‌آموزان در هنرستان‌ها به خودی خود، اتفاق مثبتی است و افزایش طول دوره هنرستان‌ها را باید به فال نیک گرفت، اما باید این نکته را هم در نظر داشت که بازار کار هم باید راهی برای برقراری ارتباطی مثبت و موثر با هنرستان‌ها پیدا کند و گپ میان بازار کار و مهارت آموخته‌های هنرستانی برطرف شود.

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای آموزش و پرورش خبر داده است از سال آینده دوره آموزشی در هنرستان‌ها از چهار سال به سه سال کاسته می‌شود تا دانش‌آموزان مهارت آموخته هر چه سریع‌تر وارد بازار کار شوند.

به گفته محسن حسینی، مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش، امسال ۹۶۸ هزار و ۹۶۰ دانش‌آموز در کل کشور در پایه نهم مشغول به تحصیل هستند که سال آینده وارد پایه دهم می‌شوند و طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته از این تعداد ۱۷/۳۹ درصد از این دانش‌آموزان، سهم رشته‌های فنی و حرفه‌ای خواهند بود. قرار است در سال تحصیلی جدید، برخی از رشته‌های جدید مانند مگاتورنیک، حمل ونقل و معماری داخلی به مجموعه رشته‌های فنی وحرفه‌ای اضافه شود که ثابت می‌کند آموزش و پرورش در حال افزایش کمی رشته‌های هنرستانی است و از دانش‌آموزانی که قصد دارند بدون تلف کردن وقت، هر چه سریع‌تر وارد بازار کار شوند، حمایتی ویژه می‌کند.

هنرستان‌ها باید کاری کنند که مهارت دانش‌آموزان پس از فارغ‌التحصیلی به حد جذب شدن در بازار کار برسد، چرا که رقابت در بازار کار پیچیده است و برای جذب شدن در آن باید ماهر بود و این ماهر بودن لزوما به معنای کسب مدرک دانشگاهی نیست، بلکه می‌تواند بدون ورود به دانشگاه نیز از راه هنرستان تخصص به‌دست آورد

هدف از تحصیل در هنرستان‌ها، تربیت نیروهای کاردان و ماهر است تا بتوانند واسطه‌ای بین مهندسان فکور و کارگران ساده باشند، طوری که هم دانش تئوری و هم مهارت تجربی داشته باشند، اما هنرستان‌های ما هنوز نتوانسته‌اند این هدف را به شکل کامل محقق کنند.

همچنین به عقیده بسیاری از کارشناسان، زیرساخت‌های هنرستان‌ها باید تقویت شود و دانش عملی معلمان هم افزایش پیدا کند؛ به باور احمدی، هم اکنون وجود کاستی‌هایی در این دو حوزه موجب شده هنرستان‌ها تا خروجی مطلوب، فاصله داشته باشند: «متاسفانه امکانات سخت‌افزاری و کارگاهی بسیاری از هنرستان‌ها هنوز ضعیف است و دانش‌آموز نمی‌تواند مهارت چندانی بیاموزد. دانش عملی پایین برخی از معلمان هم مزید بر علت می‌شود تا معلم نتواند مهارت لازم را به دانش‌آموز هنرستانی منتقل کند. به همین دلیل نیز باید برگزاری دوره‌های مهارت آموزی ضمن خدمت برای معلمان هنرستانی، جدی گرفته شود.»

اگر دانش‌آموز هنرستانی، دوره‌های کارورزی حین تحصیل را جدی نگیرد، دچار فقر مهارت‌های عملی می‌شود و حتی اگر به بازار کار راه پیدا کند، به علت نداشتن تخصص واقعی، دلزده خواهد شد

بسیاری از کارشناسان حوزه آموزش و پرورش، هنوز هم به یاد می‌آورند که قرار بود سازمان فنی و حرفه‌ای امکاناتش را در اختیار هنرستان‌ها قرار بدهد تا دانش‌آموزان گروه کار دانش با همکاری این سازمان، مهارت‌های بیشتری کسب کنند و آماده‌تر وارد بازار کار شوند.

تنها راه صاحب حرفه شدن و درآمد بالا از دانشگاه نمی‌گذرد و هنرستان می‌تواند میانبری برای ورود سریع‌تر جوان‌های قوی و با استعداد به بازار کار باشد

 فلسفه تاسیس هنرستان‌ها شکستن شاخ غول کنکور، افزایش تعداد نیروهای فنی و ماهر در جامعه، شتاب بخشیدن به روند توسعه کشور و تزریق نشاط جوانی به بازار کار است.برخی خانواده‌ها هنوز مدرک گرا هستند و در خیال شان دانشگاه تنها شاهراهی است که می‌تواند فرزندان شان را صاحب مهارت و آینده‌ای روشن کند و به همین علت آنها هنوز هم دانش‌آموزان‌شان را راهی دانشگاه می‌کنند، در حالی که خیلی از آنها سرشار از توانایی مهارت‌آموزی و ورود سریع به بازار کار هستند.جام جم.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید