نکاتی که در زمان معامله خودرو باید رعایت کنیم

خرید خودرو ازجمله کارهایی است که نیازمند برنامه بلندمدت برای جمع‌آوری پول و صرفه‌جویی در هزینه‌ها ست. برای همین بسیاری از افراد تمایل به خرید خودروهای دست‌دوم دارند و عده‌ای نیز خرید خودروی صفرکیلومتر و از در کارخانه را ترجیح می‌دهند.

در هر دو صورت پیش از خرید خودرو باید نکاتی را مدنظر قرارداد تا در انتها یک وسیله نقلیه قابل‌قبول در اختیار شما قرار بگیرد. اگر قصد خرید خودرو رادارید با ما همراه باشید تا نکاتی ضروری درباره این موضوع را با شما به اشتراک بگذاریم:

۱ – فرقی نمی‌کند که قصد خرید از چه خودروسازی رادارید. پیش از خرید به شرکت‌ها و نمایندگی‌های معتبر آن‌ها مراجعه کنید. شرکت‌هایی که طرح‌های پیش‌فروش خودرو در اختیار مراجعه‌کنندگان خود قرار می‌دهند باید از اداره کل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت مجوز کسب کرده باشند. فهرست این شرکت‌ها توسط سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام می‌شود.

به‌علاوه نمایشگاه دارانی نیز که خودروهای مختلف را در معرض دید بازدیدکنندگان و خریداران قرار می‌دهند باید از اتحادیه صنفی پروانه کسب اخذ کرده و دارای پروانه معتبر باشند.

۲ -درصورتی‌که قصد خرید خودروی دست‌دوم رادارید حتماً با یک فرد خبره مشورت کرده و خودروی مذکور را به کارشناسان و حتی تعمیرکاران خودرو نشان دهید.

۳-حتماً اسناد مختلف خودرو ازجمله سند مالکیت را موردبررسی قرار داده و از اصالت و اعتبار مدارک مطمئن شوید. خودروی فروشی باید به نام فروشنده باشد. اگر در این زمینه تخصص ندارید از فردی متخصص کمک بگیرید.

۴ -در هنگام تنظیم قولنامه/مبایعه‌نامه شماره شاسی، موتور و پوسته سر سیلندر را با شماره‌هایی که در کارت خودرو، سند و برگه سبز آن است تطبیق بدهید. گاهی اوقات دیده‌شده که تعدادی از افراد متقلب از سهل‌انگاری خریداران سوءاستفاده کرده و برخلاف قانون، خودرویی را ارائه داده‌اند اما در هنگام تنظیم قرارداد مشخصات یک خودرو معیوب را درج می‌کنند.

در این خصوص بسیار دقت کنید. ممکن است شماره شاسی یا پوسته سیلندر خودرو اصطلاحاً دست‌کوب باشد یا شماره شاسی از خودرویی دیگر بریده‌شده و بر روی شاسی خودروی موردنظر شما جوشکاری شده باشد.

۵- شاید عجیب به نظر برسد اما توصیه می‌شود ممنوع المعامله بودن فروشنده را نیز بررسی کنید. گاها دیده‌شده که عده‌ای پیشنهاد دادن وکالت و ارائه وکالت‌نامه برای تعویض پلاک را مطرح می‌کنند. لازم بدانید در صورت ممنوع المعامله بودن فروشنده، وکالت‌نامه مذکور وجه قانونی ندارد. برای اینکه از صلاحیت فرد برای انجام معامله مطمئن شوید از دفتر اسناد رسمی استعلام بگیرید.

۶- مهم‌ترین قسمت خریدوفروش خودرو بخش مالی آن است. توصیه می‌شود تحت هیچ شرایطی حتی برای افراد آشنا نیز بدون در اختیار داشتن حداقل قولنامه کتبی پولی به فروشنده پرداخت نکنید. دریافت پول با گرفتن وکالت از فروشنده دو مبحث متفاوت است.

حتی درصورتی‌که شما وکالت‌نامه در اختیار داشته باشید و درازای پرداخت پول از فروشنده وکالت گرفته باشید، فروشنده می‌تواند ادعا کند که مبلغی را دریافت نکرده است.

۷- از پرداخت هرگونه مبلغی به شخص سوم در معامله پرهیز کنید. اگر قرار است پولی جابه‌جا شود باید فقط به شخص صاحب سند پرداخت شود.

۸- بهترین روش این است که مبایعه نامه (قولنامه) را در محل تعویض پلاک تنظیم نمایید و از دادوستد مبلغ، در روزهای پیش از مراجعه به تعویض پلاک خودداری فرمایید. علت ذکر این نکته این است که در صورت دادوستد بیعانه و تنظیم قولنامه، زمینه برای برخی سو استفاده‌ها پیش از حضور در مرکز تعویض پلاک فراهم می‌شود و ممکن است در صورت انصراف هریک از طرفین معامله، مشکلاتی برای طرف مقابل ایجاد شود.

۹- سعی کنید پیش از خرید بیشترین آگاهی ممکن را در مورد خودرو موردنظر خود به‌دست آورید. رانندگی با خودرو مذکور یا موارد مشابه می‌تواند در این زمینه بسیار مفید باشد. حتی در صورت تمایل به خرید خودروهای صفر کیلومتر نیز می‌توانید به‌عنوان مشتری به سراغ خودروهای دست‌دوم مشابه رفته و عملکرد خودرو موردنظر را در شرایط رانندگی بررسی نمایید.
کارت سوخت ارائه‌شده به شما باید باکارت سوخت خودرو مطابقت داشته باشد. در این زمینه دقت کنید.
درصورتی‌که شما خودروی اقساطی خریداری می‌کنید دقت کنید که برگه‌های تسویه‌حساب را از فروشنده دریافت کرده و تکلیف مابقی قسمت‌های پرداخت‌نشده را در مبایعه‌نامه روشن کنید.

به فروشندگان توصیه می‌شود اگر به دنبال فروش خودروی اقساطی خود هستید، حتماً سابقه بانکی خریدار را بررسی کنید.
تهیه دو برگ از مبایعه‌نامه و یا قولنامه بین طرفین الزامی است. یکی از برگ‌ها در اختیار فروشنده و دیگری در اختیار خریدار خودرو قرار می‌گیرد تا در صورت عدم انجام تعهدات ازیک‌طرف، طرف دیگر مشکلی نداشته باشد.

از بعد اقتصادی توصیه می‌شود که کمترین بیعانه ممکن را پرداخت کنید تا در صورت فسخ معامله و یا ایجاد دردسر، خسارت و ضرر کمتری متحمل شوید.
تنها در صورتی کل قیمت خودرو را پرداخت کنید که سند رسمی مورد معامله به نام شما زده‌شده باشد. حداقل مبلغ ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان از کل مبلغ معامله تا تنظیم سند قطعی نزد خریدار باقی بماند.
و در انتها توصیه می‌شود تا حد امکان پرداختی‌ها به‌وسیله چک تضمینی انجام شود تا اگر فروشنده به‌کل منکر دریافت وجه شد، ابزاری برای اثبات پرداخت وجود داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.