پرونده بازنشستگی پیش از موعد مختومه شد

0
پرونده بازنشستگی پیش از موعد مختومه شد
پرونده بازنشستگی پیش از موعد مختومه شد

پاراف پرونده بازنشستگی پیش از موعد مختومه شد : قانون بازنشستگی پیش از موعد بدون سنوات ارفاقی با وجودی که در پنج سال اخیر در قانون بودجه هر سال مصوب می‌شود ولی همواره برای اجرا با فراز و نشیب‌های بسیار همراه بوده است و در این فراز و نشیب‌ها متقاضیان بازنشستگی پیش از موعد خواهان رسیدگی به وضعیت موجود هستند. امسال نیز که این قانون با توجه به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی آخرین روزهای اجرای خود را سپری کرده ولی با وجود این هنوز هم با سنگ اندازی‌هایی مواجه است.

بازنشستگی پیش از موعد تمامی کارکنان مشمولان این قانون مصوب پنجم شهریور سال 1386 و قانون تمدید آن در دستگاه‌های اجرایی دولتی با موافقت بالاترین مقام اجرایی دستگاه یا مقام مجاز موضوع مواد 52 و 53 قانون محاسبات عمومی کشور و بدون سنوات ارفاقی مجاز است.

برپایه این قانون، اجرای این حکم از محل اعتبارات هزینه‌ای مصوب دستگاه‌ها تا سقف 5 درصد یا صرفه‌جویی ناشی از کاهش نیروها که میزان آن به تأیید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور می‌رسد، قابل تأمین و پرداخت است.

چنانچه سازمان تأمین اجتماعی به عنوان یک نهاد پشتیبان و مسئول به جای اینکه از متقاضیان استفاده از این قانون حمایت کند با درخواست مبالغی هنگفت از سازمان‌های متقاضیان درصدد تأمین منابع مالی بر باد رفته خود است. سازمان تأمین اجتماعی مدعی است نهادها، ادارات و سازمان‌هایی که افراد متقاضی بازنشستگی پیش از موعد بدون سنوات ارفاقی دارند باید به ازای استفاده از هر فرد از این قانون بودجه لازم برای پرداخت حقوق 5 سال بعدی این فرد را تأمین کنند.

کارکنان دولت با 25 سال سابقه کار می‌توانستند با پنج سال سنوات ارفاقی بازنشسته شوند و این موضوع به طور کلی یک قاعده است اما برای هر صندوقی که می‌بایست این افراد را بازنشسته کند، بار مالی داشته است.

منصور آتشی مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی در این باره با بیان اینکه پرونده بازنشستگی پیش از موعد در حال حاضر بسته شده است، گفت: قانون بازنشستگی پیش از موعد برای مشمولان از پنجم شهریورماه سال 1386 تصویب شد و پس از آن دو دوره پنج ساله دیگر تا پنجم شهریور سال 94 تمدید شد.

وی با بیان اینکه از تاریخ پنجم شهریورماه سال‌جاری دیگر ثبت اطلاعات برای بازنشستگی پیش از موعد امکان پذیر نیست و هرآنچه اکنون در حال انجام است، مربوط به ماقبل تاریخ یاد شده است، تصریح می‌کند: به همین منظور به خاطر اینکه آثار مالی آن به دوش مابقی اعضای صندوق نباشد، محل تأمین آن مشخص شده بود که به عنوان نمونه برای تمام مشمولان مشاغل سخت و زیان آور می‌بایست کارفرما این بار را تأمین می‌کرد.

آتشی ادامه می‌دهد: برای بازنشستگی پیش از موعد دو موضوع مطرح شد که قطع حق بیمه و پرداخت مستمری زودهنگام این دو موضوع بوده است که در آیین نامه اجرایی مربوطه مصوب هیأت دولت ترتیب وصول این دو نوع خسارت مشخص شده بود و اگر قرار بود این محل تأمین نشود، هزینه را باید از جیب بیمه شدگان می‌گرفتند. وی اظهار می‌کند: اما در قانون بودجه که سال 90 به تصویب رسید، اجرای این قانون دستخوش تغییر شد که سنوات ارفاقی حذف شد و کسانی که می‌خواستند تا قبل از تاریخ یاد شده، بازنشسته شوند بدون سنوات ارفاقی بودند و در این قانون مستخدم یا کارمند اگر 26 سال سابقه داشته باشد 26 روز حقوق دریافت می‌کند.

آتشی می‌گوید: درآیین نامه مصوب هیأت دولت بحث سنوات ارفاقی و حق بیمه بود و چون سنوات ارفاقی حذف شد اما در اصل قانون وجود دارد، به همین منظور سازمان تأمین اجتماعی برای رفع ابهام مکاتباتی با معاون حقوقی رئیس جمهوری داشت.ایرنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید