چالش کمبود نیروی انسانی در قوه قضائیه

0
اژه ای
اژه ای

پاراف چالش کمبود نیروی انسانی در قوه قضائیه  : حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضایی در همایش قضات که در سالن دادگستری ارومیه گفت: متاسفانه هم‌اکنون قوه قضائیه با چالش کمبود نیروی انسانی مواجه بوده و تامین نیروی مورد نیاز آن در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده است.

از سایر اولویت‌های دستگاه قوه قضائیه بحث ساختار و تشکیلات است چون برخی پست‌ها از چندین سال گذشته تغییر داده نشده و ساختار و تشکیلات مناسبی ندارند.

وی با تاکید بر اینکه عامل موفقیت یا عدم موفقیت دستگاه قضا، به نیروی انسانی باز می‌گردد تصریح کرد: تا پایان برنامه پنجم توسعه باید چهار هزار قاضی استخدام شوند در حالی که اگر تمامی کمبودهای نیروی انسانی تامین شوند، همچنان مشکل و چالش کمبود نیروی انسانی وجود دارد.

بوی افزود: از موضوعات مهمی که دستگاه قوه قضائیه از گذشته و هم‌اکنون به دنبال آن است بحث تامین نیروی انسانی مورد نیاز بوده و در این رابطه، در برنامه ششم توسعه نیز در دستور کار قرار دارد.

به گزارش پاراف به نقل از تسنیم، محسنی‌اژه‌ای افزود: با توجه به افزایش جمعیت کشور و با توجه به اینکه هر ساله تعداد بسیاری از قضات بازنشسته می‌شوند باید در برنامه ششم توسعه قضات بیشتری برای خدمت‌رسانی به مردم استخدام شوند.

سخنگوی دستگاه قضایی گفت: از سایر مسائل مهمی که قوه قضائیه با آن دست به گریبان است مشکلات بودجه‌ای است و متاسفانه در این زمینه عقب‌ماندگی‌های سنگین و فراوانی وجود دارد.

محسنی‌اژه‌ای بیان کرد: با وجود اینکه در زمینه رفع مشکلات بودجه‌ای قوه قضائیه از رهبر معظم انقلاب اسلامی درخواست کمک شد و ایشان در این رابطه به مجلس شورای اسلامی سفارشات لازم را فرمودند، اما متاسفانه چالش‌های بودجه‌ای هم‌چنان به قوت خود باقی است و کفاف عقب‌ماندگی‌های موجود را نمی‌دهد.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به توقع خود از قضات گفت: باید به میزانی که مردم حق دارند و نه به میزان امکانات موجود به مسائل نگریست و در این باره، اگر تمامی کارها با اخلاص انجام شود خداوند نیز کمک حال بوده تا با تمامی نواقصات موجود، خدمت شایسته‌ای به مردم ارائه شود.

معاون اول قوه قضائیه با تاکید بر اینکه باید یک جهش بودجه‌ای در دستگاه قوه قضائیه اتفاق افتد اظهار داشت: دستگاه قوه قضائیه برای بودجه سال 95 نیز تلاش‌های لازم را خواهد کرد و در این زمینه، دولت و مجلس شورای اسلامی نیز باید کمک‌های لازم را انجام دهند.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه باید در امر پیشگیری که در قانون اساسی بدان توجه فراوانی شده است، نگاهی دوباره داشته باشیم بیان کرد: اگر مسئله پیشگیری تقویت شود هزینه‌های مادی و معنوی ناشی از آن کاهش می‌یابد چون اگر در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام شود، بازدهی فراوانی به دنبال دارد.

معاون اول قوه قضائیه مشکل ساختمان‌های نامناسب را از سایر مشکلات پیش‌رو عنوان کرد و اظهار داشت: وجود ساختمان‌های فرسوده و قدیمی در بسیاری از استان‌های کشور و نیز وجود ساختمان‌های استیجاری از چالش‌های کنونی قوه قضائیه بوده و در این باره با بودجه‌های ناچیز عمرانی تعمیر یا خرید ساختمان وجود ندارد.

وی با تاکید بر از استفاده از فناوری‌های جدید در دستگاه قوه قضائیه افزود: در این باره اگر از فناوری‌های جدید در این دستگاه استفاده شود، علاوه بر کاهش هزینه‌ها، سرعت‌بخشی به کارها و افزایش خدمت‌رسانی به مردم، نیروی انسانی کمتری نیز مورد نیاز است.

محسنی‌اژه‌ای گفت: این در حالی است که متاسفانه زیرساخت‌های مربوط به استفاده از فناوری‌های جدید نیز آماده نیست، چرا که تهیه نرم‌افزارها زمان‌بر و هزینه‌بر بوده و بسیاری از نیروها آموزش لازم را فرا نگرفته‌اند.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به اینکه سازمان ثبت، زندان‌ها، بازرسی کل کشور، پزشکی قانونی و نیز دیوان عدالت اداری از زیرمجموعه‌ای دستگاه قوه قضائیه هستند بیان کرد: این در حالی است که در بیشتر شهرهای کشور سازمان پزشکی قانونی وجود نداشته و مردم در این زمینه با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستند.

وی تصریح کرد: این در حالی است که در طول سال‌های گذشته ساختمان‌های بسیاری ساخته، تعمیر و یا در حال اجرا بوده اما کافی نیستند و باید استمرار داشته باشند.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید