تغییر سن بازنشستگی در ابهام

0
تغییر سن بازنشستگی در ابهام
تغییر سن بازنشستگی در ابهام

پاراف تغییر سن بازنشستگی در ابهام : بهروز انتظاری مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه سیستم های صندوق بازنشستگی کشوری گفت: موضوع تغییر سن بازنشستگی فقط یک پیشنهاد بوده و هنوز به قطعیت جامع نرسیده است.

اکنون ۱۷ نوع صندوق بازنشستگی در کشور وجود دارد که سه صندوق (تامین اجتماعی، بازنشستگی کشوری و نیروهای مسلح) به ترتیب اولویت جزو بزرگترین و اصلی ترین صندوق های بیمه ای کشور هستند.

مدیرعامل سازمان بازنشستگی کشور اخیرا پیشنهاد داده است تا قانون بازنشستگی اصلاح شود یعنی در صورت تصویب لایحه دائمی شدن قانون خدمات مدیریت کشوری، داشتن حداقل ۳۵ سال سابقه خدمت و ۶۰ سال سن برای مردان و حداقل ۳۰ سال سابقه خدمت و ۵۵ سال سن برای زنان ملاک بازنشستگی خواهد بود. اکنون نیز پیش نویس این لایحه که متنی بازنویسی شده از سوی قانون مدیریت خدمات کشوری است در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری به تصویب رسیده است.

اکنون میانگین سن بازنشستگی در صندوق بازنشستگی کشور ۵۲ سال است و البته این سن در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به ۶۵ سال هم می رسد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی وتوسعه سیستم های صندوق بازنشستگی کشوری افزود: براساس آمار موجود در این صندوق، اکنون حدود یک میلیون و ۲۶۰ هزار نفر، بازنشسته مشترک صندوق بازنشستگی کشوری هستند. همچنین این صندوق در ۳۱ استان و هفت مدیریت در سطح شهر تهران در حال خدمت رسانی به مشترکین است. از میان مشترکین این صندوق، ۷۰ درصد را مردان و ۳۰ درصد را زنان تشکیل می دهند.

مخاطبان این لایحه، کارمندان وزارتخانه ها و موسسات دولتی، کارمندان شرکت های دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و واحدهای عملیاتی هستند.

انتظاری افزود: این صندوق بمنظور رفاه حال بازنشستگان و کاهش سفرهای درون شهری، بخشی از خدمات خود را با انعقاد تفاهمنامه با دفاتر پست و پیشخوان و همچنین وب سایت صندوق به آدرس www.cspf.ir در سراسر کشور به انجام می رساند.

وی گفت: صندوق بازنشستگی کشوری اکنون به غیر از بازنشستگان خود به بیش از ۳۱۸ هزار نفر از افراد تحت پوشش در قالب وراث وظیفه بگیر نیز خدمات ارائه می دهد. با توجه به اهتمام صندوق در راستای خدمت رسانی بیش از پیش به بازنشستگان و خانواده آنها، خدمات رفاهی مانند بیمه تکمیلی درمان، وام های ضروری، تورهای زیارتی و سیاحتی نیز در دستور کار سال های اخیر صندوق قرار گرفته است.

سازمان تامین اجتماعی از دو بخش درمان و بیمه ای برخوردار است درحالیکه بخش درمان مشترکین صندوق بازنشستگی توسط سازمان بیمه سلامت ایران پشتیبانی می شود.

انتظاری با اشاره به برخی اظهارات درباره عملکرد صندوق بازنشستگی و ارتباط آن با صندوق تامین اجتماعی گفت: براساس اسناد بالادستی، مصوبات و آیین نامه ها صندوق بازنشستگی کاملا بیمه ای است و نباید وظایف آن با سایر صندوق ها از جمله تامین اجتماعی اشتباه گرفته شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مشمولان صندوق بازنشستگی کشوری کارکنان وزارتخانه ها و موسسات دولتی، کارکنان تبدیل وضع یافته – به رسمی -، کارکنان منتقله از دستگاه های غیرمشمول، کارکنان شهرداری ها به استثناء شهرداری تهران، صندوق های واگذار شده به صندوق بازنشستگی کشوری و کارکنان تغییر صندوق داده شده هستند، می توان گفت که این صندوق اکنون به ۷.۱۴ درصد از جمعیت تحت پوشش سازمان های بیمه ای خدمات ارائه می دهد.ایرنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید