تغییر در سیستم مدیریتی دولت با اجرای اقتصاد مقاومتی

0
تغییر در سیستم مدیریتی دولت با اجرای اقتصاد مقاومتی
تغییر در سیستم مدیریتی دولت با اجرای اقتصاد مقاومتی

پاراف تغییر در سیستم مدیریتی دولت با اجرای اقتصاد مقاومتی : اسحاق جهانگیری معاون اول‌ رئیس‌جمهور با بیان اینکه موضوع اقتصاد مقاومتی به برخی تغییرات در سیستم مدیریتی دولت منجرخواهد شد، گفت: ۵ رویکرد اصلی در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ملاک ارزیابی مدیران قرار می گیرد.

وی در دومین همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور که در وزارت کشور برگزار شد، گفت: دشمنان ما به بهانه واهی و دروغی به نام رفتن ایران به سمت بمب هسته‌ای، انواع فشارهای بی‌رویه به ایران وارد کردند که یکی از آنان ۶ قطعنامه شورای امنیت بود و همه کشورها نیز سعی می‌کردند به این تحریم‌ها پایبند باشند.

اینکه ما همه چیز را به پول وصل کنیم درست نیست، مدیریت باید برای بالا بردن بهره‌وری و بازدهی خود را نشان دهد و فرق استانداران خوب در اینجا مشخص می‌شود.

جهانگیری تاکید کرد: لطف خدا، رهبری داهیانه مقام معظم رهبری، مدیریت شایسته رئیس‌جمهور و تلاش تیم مذداکره‌کننده باعث شد که این تهدیدها و تحریم‌ها به فرصت تبدیل شود و سایه شوم جنگ و تحریم از سر کشور دور شود.

وی افزود: اگر مدیریت شجاعانه و تحمل‌های سخت رئیس‌جمهور نبود، اگر شجاعت، دانش و تدین دکتر ظریف نبود، قطعا به نتیجه نمی‌رسیدیم.

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بهترین چراغی است که بعد از تحریم باید اجرایی کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: یکی از دلایل موفقیت در برجام این بود که همه ارکان نظام کمک کردند تا این کار پیش برود، به خصوص شخص رئیس‌مجلس که کمک ویژه‌ای در این راستا انجام دادند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به الزامات برگزاری یک انتخاب حداکثری، گفت: مدیران اجرایی و دست‌اندرکاران انتخابات باید الزامات یک انتخابات پرشور را فراهم کنند و با پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که برای برگزاری انتخابات صورت گرفته، قطعا یک انتخابات باشکوه خواهیم داشت.

جهانگیری همچنین در ادامه این نشست با اشاره به چالش‌های اقتصادی گفت: یکی از منابع مهم درآمدی ما نفت است که متوسط قیمت نفت در سال گذشته ۸۰ دلار بود، اما امروز نفت را بشکه‌ای ۲۵ دلار می‌فروشیم که این موضوع اثرش را روی درآمدها می‌گذارد.

ما امروز نیازمند اجرای اقتصاد مقاومتی هستیم و مدیران دولتی باید در اجرای آن جدی باشند و آن جایی که شما می‌‌خواهید اقتصاد مقاومتی را اجرا کنید، هیچ‌نهاد دیگری نمی‌تواند در کار شما اخلال ایجاد کند، چرا که رهبری نیز در جلسه‌ای فرمودند شما بیایید جلو و من با تمام قدرت از کار شما حمایت می‌کنم؛ چرا که می‌دانم مخالفت‌هایی خواهد شد، اما من حمایت می‌کنم.

وی با بیان اینکه برجام انتظاراتی برای مردم به وجود آورده است، تصریح کرد: وضع معیشت مردم خوب نیست و درآمد سرانه آنان کاهش یافته و تعداد بیکاران زیاد شده است و ما در برنامه ششم پیش‌بینی کرده‌ایم که هر سال ۸۹۰ هزار فارغ‌التحصیل وارد بازار شوند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به چالش در حوزه اقتصادی گفت: مردم از طرفی انتظار دارند که اثر این برجام را ببینند و از طرف دیگر نیز قیمت نفت کاهش یافته است.

جهانگیری خطاب به استانداران گفت: اینکه ما همه چیز را به پول وصل کنیم درست نیست، مدیریت باید برای بالا بردن بهره‌وری و بازدهی خود را نشان دهد و فرق استانداران خوب در اینجا مشخص می‌شود. سال آینده اقتصاد ایران پررونق خواهد شد و محیط پرکاری برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد و اشتغال افزایش می‌یابد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را جدی گرفته است، تصریح کرد: از بهمن ۹۲ که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده هیچ بندی و هیچ نکته‌ای در این سیاست‌ها نیست که ما بگوییم اگر این بند نبود، بهتر بود و دولت معتقد است که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی راهگشاست.

وی خطاب به استانداران گفت: این سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ۵-۴ رویکرد دارد که باید در همه دستگاه‌های مختلف حاکم شود و ملاک ارزیابی مدیران قرار گیرد.

جهانگیری ادامه داد: یکی از این رویکردها درون‌زایی است، یعنی از همه ظرفیت‌های موجود کشور استفاده شود. برون‌گرایی نیز از دیگر رویکردهای اقتصاد مقاومتی است، یعنی ما از دنیا سرمایه، فناوری و بازار می‌خواهیم؛ لذا استانداران باید بتوانند که تعاملی بین بخش‌های مختلف استان خود با دنیا برقرار کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین از رویکرد دانش‌بنیان، عدالت‌بنیان و مردمی بودن اقتصاد به عنوان دیگر رویکردهای سیاست اقتصاد مقاومتی نام برد و گفت: باید طرح‌های نیمه‌تمام به مردم واگذار شود؛ چرا که دولت به دنبال کسب درآمد از این طرح‌ها نیست. این طرح‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنید، هر زمان که این طرح به اتمام رسید اگر دوست داشتند پول دولت را هم بدهند.

وی ادامه داد: ما از ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی ۱۱ برنامه ملی تهیه کرده‌ایم و در راستای تحقق مطالبه رهبری، ستاد اقتصاد مقاومتی نیز تشکیل شد که به استانداران نیز گفتیم در هر استانی باید این ستاد تشکیل شود، اما تاکنون هیچ استانداری از تشکیل این ستاد گزارشی به ما نداده است.

جهانگیری با بیان اینکه رهبری و رئیس‌جمهور در اجرای اقتصاد مقاومتی جدی هستند، گفت: حتما موضوع اقتصاد مقاومتی به برخی تغییرات در سیستم مدیریتی دولت منجر خواهد شد که در این راستا یا برخی از مدیران عزل و یا تشویق می‌شوند؛ لذا اقتصاد مقاومتی را جدی بگیرید.

معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی مهمترین دستاوردش این است که اجماعی از تمام قوا پشت دولت ایجاد شده تا این سیاست‌ها اجرایی شود، لذا این یک فرصت است که باید آن را جدی بگیریم.

جهانگیری با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی مربوط به زمان تحریم‌ها نیست، گفت: ما امروز نیازمند اجرای اقتصاد مقاومتی هستیم و مدیران دولتی باید در اجرای آن جدی باشند و آن جایی که شما می‌‌خواهید اقتصاد مقاومتی را اجرا کنید، هیچ‌نهاد دیگری نمی‌تواند در کار شما اخلال ایجاد کند، چرا که رهبری نیز در جلسه‌ای فرمودند شما بیایید جلو و من با تمام قدرت از کار شما حمایت می‌کنم؛ چرا که می‌دانم مخالفت‌هایی خواهد شد، اما من حمایت می‌کنم.مهر.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here