رئیس سازمان اداری استخدامی : نگرش ها درباره مدیریت جوانان تغییر یابد

به این مطلب امتیاز دهید

۷۲ درصد از کسانی که وارد دانشگاه شده­ اند و فارغ التحصیل می شوند و در حوزه اشتغال نیز به همین میزان انتظاراتی دارند که گاه با مشکلاتی دراین زمینه روبرو هستیم.

به گزارش هم رده به نقل از روابط عمومی سازمان اداری و استخدامی کشور مهندس جمشید انصاری که در دومین همایش ملی جوانان و قانون گذاری در محل مرکز پژوهش های مجلس سخن گفت، داشتن جوانان تحصیلکرده یکی از ویژگی جامعه جوان کشور است و در تمام دنیا کسانی که وارد تحصیلات دانشگاهی می شوند حدود ۵۰ درصد آنان از دانشگاه فارغ التحصیل شده و خیلی از این افراد در نیمه راه متوجه می شوند که نیازی به ادامه تحصیل ندارند.

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از جمعیت جوان ایران دارای تحصیلات دانشگاهی است، افزود: ۷۲ درصد از کسانی که وارد دانشگاه شده­ اند و فارغ التحصیل می شوند و در حوزه اشتغال نیز به همین میزان انتظاراتی دارند که گاه با مشکلاتی دراین زمینه روبرو هستیم.

در بسیاری از جوامع دنیا فعالیت های مدنی و اجتماعی برای سنین بالاتر از ۳۰ تا ۳۵ سال دیده می شود اما در ایران از سنین جوانی در این عرصه حضور پر رنگ دارند و این ویژگی، جامعه جوان ما را به جامعه ای آگاه، مطالبه گر و سیاست ورز تبدیل کرده است.

استخدام جوانان در دولت

رئیس سازمان داری و استخدامی کشور در ادامه با اشاره به ایجاد اشتغال برای جوانان گفت: در خصوص جذب نیرو برای دولت به غیر از جوانان افراد دیگری را نمی توانیم جذب کنیم و در بعضی مواقع که شرایط سن را مطرح می کنیم مورد اعتراض بعضی از جوانان بالاتر از ۳۰ سال واقع می شویم و توقع دارند سن استخدام را به ۳۵ تا ۴۰ سال افزایش دهیم. باتوجه به آنچه در سیاست های کلی ابلاغ شده و در قوانین داریم تمام تلاش ما بر این است که هم عدالت استخدامی و هم شایسته گزینی را در استخدام رعایت کنیم . افرادی را به کار می گیریم که می خواهند خدمات شایسته ای را به مردم ارایه بدهند و می باید بهترین افراد را برای ارایه خدمت به مردم انتخاب کنیم .

در سال در تمام بخش های حاکمیت حدود ۴۰ هزار نفر بیشتر استخدام نمی کنیم و از این تعداد ۳۰ هزار نفر در بخش دولت و قوه مجریه است و حدود ۱۰ هزار نفردر بخش نیروهای مسلح و نهادهای عمومی غیر دولتی و بخش های دیگر حاکمیتی است در حالیکه فارغ التحصیلان سالانه دانشگاه های ما در سطوح مختلف تحصیلی بالاتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت است.

وی با اشاره به برگزاری آزمون استخدامی هفته جاری افزود: در این آزمون که برای ۱۸ هزار نفر فرصت استخدام تعریف شده تعداد ۴۰۰ هزار نفر داوطلب ثبت نام کرده اند و نشان دهنده آن است که برای هر فرصت شغلی ۲۲ نفر داوطلب داریم.

ضرورت تصدی پست های مدیریتی توسط جوانان

مهندس انصاری در ادامه با اشاره به ضرورت تصدی پست های مدیریتی توسط جوانان گفت: بعد از انتخابات و براساس نظر رییس جمهور ، شرایط تصدی مشاغل مدیریت توسط جوانان را مورد بازنگری قرار دادیم .و هرکس دو سال سابقه در دولت داشته باشد می تواند تصدی مشاغل مدیریتی پایه را عهده دار شود .

وی با بیان اینکه مشکل ما بیشتر مشکل فرهنگی است، خاطر نشان کرد: چه در نظام اداری به عنوان باور بخشی از مدیران و چه در بیرون نظام اداری انتصاب و واگذاری مسوولیت به نیروهای جوان تر را بر نمی تابد .این موضوع به اصلاح مقررات باز نمی گردد چرا که این مقررات در تابستان سال گذشته برای تصدی مدیریت زنان و جوانان با منظور شدن تسهیلاتی اصلاح شد اما باید بُعد فرهنگی این امر اصلاح شود و این یکی از ویژگی های فرهنگی جامعه ایرانی است که در مقابل تصدی مدیریت توسط جوانان مقاومت می کند.

وجود ۱.۵ میلیون بیکار تحصیل‌کرده در ایران

معاون رئیس جمهور گفت: حدود یک‌ونیم میلیون نفر تحصیل‌کرده‌ بیکار داریم که باید پاسخگوی نیاز به شغل آن‌ها هم باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.