چو دخلت نیست خرج آهسته‌ تر کن تا به وام و نزول محتاج نشوی!

1
چو دخلت نیست خرج آهسته‌ تر کن تا به وام و نزول محتاج نشوی!
چو دخلت نیست خرج آهسته‌ تر کن تا به وام و نزول محتاج نشوی!

پاراف چو دخلت نیست خرج آهسته‌ تر کن تا به وام و نزول محتاج نشوی! : رباخواری یکی از پدیده‌های ناپسند اجتماعی است که علل و عوامل مختلف فردی و اجتماعی را برای آن بر‌می‌شمارند. از نظر فردی ضعف باورهای دینی از جمله عوامل رباخواری در جامعه است. به لحاظ اجتماعی هم اگر فضای کار و کسب از شرایط مطلوبی برخوردار نباشد ممکن است کسانی که توانایی اقتصادی دارند برای کسب درآمد بیشتر و بی‌دردسر به رباخواری روی آورند. در این میان کسانی هم هستند که به‌خاطر ضعف اقتصادی یا خیالپردازی در زندگی اقتصادی به دریافت وام از بازار زیرزمینی اقدام کنند و به شرایط سنگین بهره‌های غیرواقعی تن دهند. با دکتر مهدی تقوی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی درباره علل و عوامل گرایش به رباخواری و تاثیر ربا بر زندگی افراد کم توان اقتصادی گفت‌وگو کردیم که مشروح آن پیش روی شماست.

علت رباخواری و رباگرفتن: ما دو شیوه اقتصادی داریم؛ یک شیوه اقتصاد رو زمینی است و شیوه دوم هم اقتصاد زیرزمینی است. در دوره گذشته اگر تورم 40 درصد بود کسی که پولش را به دیگری می‌داد، اگر 40 درصد بهره می‌گرفت چنین فرآیندی ربا محسوب نمی‌شد.

چون مردم در گذشته پولشان را به بانک‌ها می‌سپردند که 20 درصد بهره بانکی به آن تعلق می‌گرفت. بعد 40 درصد هم تورم بود و 20 درصد می‌شد بهره واقعی. پس‌اندازهایی در بانک‌ها داشتیم، بانک‌ها هم 25 درصد وام می‌دادند. بنابراین سودی که بانک می‌داد ربا محسوب نمی‌شد چون بهره منفی بود. ربا مربوط به زمانی است که نظام بانکی کشور نتواند منابع لازم را برای کسانی که به گرفتن وام نیاز دارند، تامین کند. کسانی که وام می‌خواهند و از طرق عادی برایشان دریافت وام مقدور نیست، به سمت بازار زیرزمینی سوق پیدا می‌کنند. اینها افرادی هستند که نمی‌توانند از بازار رسمی و روزمینی یا به عبارت دیگر از طریق بانک‌ها یا موسسات بانکی وام دریافت کنند و چون برای تامین هزینه‌ها یا انجام امور اقتصادی خود به پول نیاز دارند به اشخاص روی می‌آورند.

طبیعی است در چنین شرایطی میزان دریافت بهره و ربا از اشخاص هم بسیار بالاست. افرادی که وام یا پول در اختیار این افراد مستاصل قرار می‌دهند، آگاهی دارند که این افراد در شرایط عادی امکانی برای دریافت وام نداشتند و اکنون در شرایط اضطرار به سر می‌برند و به همین خاطر شرایط سنگینی را برای بازپرداخت پول برای این افراد در نظر می‌گیرند. طبیعی است در چنین موقعیت هایی، اجحاف و نابرابری هم صورت بگیرد.

کسانی که حقوق بالایی دارند وقتی به بانک‌ها مراجعه می‌کنند می‌توانند در موقعیت دریافت وام قرار گیرند، چون بانک‌ها هم با توجه به اعتبار مالی که این افراد دارند، می‌توانند وام را در اختیار آنها قرار دهند چون امکان بازپرداخت وام هم میسر است؛ اما کسانی که درآمد بالایی ندارند از آن میزان اعتبارمالی نزد بانک‌ها برخوردار نیستند که وام بگیرند. بنابراین وام در اختیار آنها قرار داده نمی‌شود.

برخی افراد کم توان مالی که با مشکلات اقتصادی متعددی مواجهند برای رهایی از محدودیت‌های زندگی یا انجام یک فعالیت اقتصادی، تنها راه چاره را توسل به اقتصاد زیرزمینی و گرفتن وام از افراد می‌دانند و مجبورند شرایط سنگین آنها را برای بازپرداخت وام بپذیرند. انسانی که از توانایی اقتصادی بالایی برخوردار نیست به گرفتن وام از افراد اقدام می‌کند؛ چون ریسک بازپرداخت آنها بالاست به دادن بهره بالا تن می‌دهد.

افکار بلندپروازانه در زندگی اگر با معیارهای اقتصادی موجود همخوان نباشد و فرد بدون برنامه‌ریزی و محاسبه دقیق مالی و صرفا برای رسیدن به رویاهای بزرگ در زندگی خود وام بگیرد و پول دریافت کند، چون امکان بازپرداخت آن برایش مقدور نیست، به‌ناچار از راه‌های غیر‌معمول به دریافت وام اقدام می‌کند و چون توان بازپرداخت هم ندارد، مجبور است شرایط سنگین رباخواران را بپذیرد.

آیا راه دیگری وجود دارد؟ : در فرهنـگ عامـــه و برخی ضرب‌المثل‌های فارسی سخنان حکمت ‌آموزی وجود دارد. عبارت مشهوری با این مضمون وجود دارد که می‌گوید:

چو دخلت نیست خرج آهسته‌تر کن / که می‌خوانند ملاحان سرودی

اگر باران به کوهستان نبارد / به روزی دجله گردد خشک رودی

بنابراین رویه زندگی باید به گونه‌ای باشد که بیشتر از توان خود خرج نکنیم. انسان‌هایی که بیشتر از دخلشان خرج می‌کنند، در چنین موقعیت‌هایی گرفتار می‌شوند. اگر فرد بدون محاسبه دقیق مالی و صرفا برای رسیدن به رویاهای بزرگ در زندگی خود وام بگیرد چون امکان بازپرداخت آن برایش مقدور نیست به‌ناچار مجبور است شرایط سنگین‌تر رباخواران را بپذیرد

وام گرفتن های متعدد : کسانی که رویه زندگی خود را بر این مبنا قرار داده‌اند از آنجا که در وهله اول وامی دریافت کرده‌اند و امکان بازپرداخت آن با بهره‌های تعیین‌شده برایشان مقدور نیست، به ناچار از فرد دیگری با شرایط سنگین‌تر وام می‌گیرند تا وام قبلی خود را پرداخت کنند.

این روند به صورت یک زنجیره در زندگی آنها شکل می‌گیرد. آنها از توان اقتصادی بالا برخوردار نیستند و توانایی بازپرداخت وام‌های خود را ندارند؛ بنابراین در این ورطه افتاده‌اند و برای این که وام‌های قبلی خود را با بهره‌های تعیین‌شده بازپرداخت کنند، وام دیگری می‌گیرند و مجبورند شرایط سنگین ربا را هم متحمل شوند تا خود را از وضعیتی که در آن گرفتار هستند رها کنند، اما گرفتار شدن در چنین چرخه ای، گره بر گره مشکلات اقتصادی آنها می‌افزاید و شاید اثر و ثمر مقطعی برای آنها داشته باشد‌. اما این به معنای رهایی از وضعیت نابسامان اقتصادی نیست و بر بار مشکلات آنها می‌افزاید.

افرادی که گیرنده ربا هستند، اگر برای خود فکر چاره نکنند تا آخر عمر بدهکار مردم هستند. کسانی که از توانایی مالی برخوردارند اگر از راه‌های رسمی و از طریق بانک‌ها به گرفتن وام اقدام کنند، عمدتا برای توسعه فعالیت‌های تولیدی چنین کاری را انجام می‌دهند.*جام جم.

یک دیدگاه

  1. جناب آقای دکتر انوشیروان محسنی بندپی
    رئیس محترم سازمان بهزیستی کشور
    با سلام و آرزوی توفیق
    احتراما ضمن سپاس از توجهات حضرتعالی نسبت به کار کنان خدوم بهزیستی که ایثار گرانه در سنگر دفاع از کرامت انسانی جمعیت هدف سازمان ایفای نقش می نمایند به استحضار می رساند متاسفانه در جریان اجرای طرح طبقه بندی مشاغل کار کنان رسمی کار گری این سازمان در سنوات گذشته این طرخ صرفا جهت مشاغل خاصی تعریف گردیده حال آنکه امروز با عنایت به نیاز سازمان ومدارک علمی این کار کنان بخش عمده ای از
    آنان در مشاغل کار شناسی فعالیت نموده و عملا به جهت عدم پیش بینی این مشاغل در طرح مذکور از مزایای مصرح قانونی پست های مر بوطه که شاغل در آن می باشند بی بهره بود واین امر تاثیر منفی در انگیز ه همکاران دارد لذا از محضر خضرتعالی تقاضا دارد دستور فرمائید ضمن بازنگری در طرح طبقه بندی مشاغل سازمان زمینه های بهره مندی از ظزفیت های کار ی همکاران ذینفع که بعنوان سر مایه انسانی سازمان میباشند فراهم گردد پیشاپیش از بذل توجه حضرتعالی نهایت امتنان رادارد باتشکر فراوان جمعی از کار کنان رسمی کار گری بهزیستی

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید