بررسی لایحه کاهش ساعت کاری زنان در صحن مجلس + دانلود متن کامل

0
لایحه کاهش ساعت کاری زنان در صحن مجلس
لایحه کاهش ساعت کاری زنان در صحن مجلس

پاراف لایحه کاهش ساعت کاری زنان در صحن مجلس : در برنامه هفتگی مجلس شورای اسلامی در هفته جاری لایحه كاهش ساعات کار زنان شاغل دراجراي ماده 104 آئين‌نامه داخلي با اولويت در دستور قرار می گیرد. این لایحه پیش از از مسیر خود را در کمسیونها تخصصی دولت و مجلس طی کرده است. برای دانلود متن کامل لایحه و گزارش مرکز پژوهش های مجلس بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

دانلود متن کامل لایحه کاهش ساعت کاری زنان

دانلود متن کامل گزارش تخصصی مرکز پژوهش های مجلس در مورد لایحه کاهش ساعت کاری زنان

به گزارش پاراف، درلایحه کاهش ساعت کاری زنان پیش بینی شده است که در راستای تحکیم خانواده و حمایت از زنان دارای شرایط خاص اجتماعی، ساعات کار زنان سرپرست خانوار، دارای فرزند زیر ۷ سال، همسر یا فرزند معلول و مبتلا به بیماری‌های خاص یا صعب العلاج حسب تقاضای کارکنان مشمول این قانون از ۴۴ ساعت به ۳۶ ساعت با حفظ حقوق و مزایا، تقلیل یابد.

بر اساس این لایحه، ساعت کاری زنان شاغل در دستگاه‌های دولتی از 44 ساعت به 36 ساعت بدون کسر حقوق و مزایا تقلیل می‌یابد. زنان دارای فرزند زیر هفت سال، زنان دارای فرزند معلول، بیمار خاص، صعب‌العلاج و یا زنان سرپرست خانوار مشمول لایحه تقلیل ساعت کاری زنان شاغل قرار می‌گیرد.

همچنین فاطمه آلیا گفت: موضوع «کاهش ساعت کاری زنان شاغل با شرایط خاص» از جمله معدود موضوعاتی است که دولت و مجلس بر روی آن توافق دارند.

وی ادامه داد: چرا که این موضوع لایحه است و به لحاظ اعتبارات محل اشکال نیست چون این موارد قبلا دیده شده است و مربوط به تمام بانوان شاغل نیست و تنها زنانی که دارای شرایط خاص هستند و مادرانی که فرزند معلول دارند مشمول این لایحه می‌شوند.

وی ادامه داد: بخشی از بانوان شاغل در دستگاه‌های دولتی هفته‌ای 44 ساعت کار می‌کنند که در این مورد مشکلی نیست اما در مورد کسانی که مشمول قانون کار یا تأمین اجتماعی هستند نیز تبصره‌ای لحاظ شده است و نگرانی این بخش هم برطرف شده است و آن اینکه دولت به صورت پلکانی به کارگاه‌های تحت پوشش تسهیلاتی ارائه دهد و مشوق‌هایی برای آنها در نظر گرفته شود این تبصره مشکلی برای تأمین اجتماعی نیست با توجه به اینکه در صحن علنی مطرح می‌شود سایر نمایندگان می‌توانند پیشنهادات خود را ارائه دهند اما تسهیلات و تخفیف و اقدام به صورت پلکانی در این لایحه دیده شده است.

این عضو کمیسیون اجتماعی افزود: با توجه به اینکه هم اکنون رویکرد سیاست‌های جمعیتی کشور ایجاب می‌کند که ما تسهیلاتی برای مادرانی که فرزندان زیر 6 سال دارند قائل شویم در قوانین مربوط به معلولان هم این مورد را داریم که تسهیلاتی برای مادرانی که فرزندان معلول دارند هم قائل شویم بنابراین لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل با شرایط خاص لایحه بسیار مهم و مؤثری است و بهتر است کارشناسان و نمایندگان قبل از مطرح شدن لایحه در مجلس به جای نفی اصل موضوع پیشنهادات مثبت و ایجابی داشته باشند.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید