سند تضمین کیفیت ساخت و ساز برای املاک الزامی می‌شود

0
سند تضمین کیفیت ساخت و ساز برای املاک الزامی می‌شود
سند تضمین کیفیت ساخت و ساز برای املاک الزامی می‌شود

پاراف سند تضمین کیفیت ساخت و ساز برای املاک الزامی می‌شود : حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه متولیان بخش مسکن افزایش کیفیت ساختمان‌سازی را در دستور کار دارند گفت: برای پایان دادن به ساخت و سازهای بی‌ضابطه وزارت راه و شهرسازی دستورالعمل «تضمین بهره‌برداری ۱۰ ساله ساختمان‌های نوساز» را برای تصویب و اجرا به هیأت دولت ارائه کرد.

افزایش کیفیت ساخت و ساز، اطمینان و اعتماد خریداران و رفاه آنان و افزایش طول عمر ساختمان اهداف اصلی طرح را شامل می‌شود و از این راه فعالیت‌های ساختمانی بسازوبفروش‌ها و سازنده‌های غیرحرفه‌ای کاهش می‌یابد و شرکت‌های ساختمانی و افراد صاحب صلاحیت و گواهی معتبر ساختمان‌سازی بیشترین مسئولیت را در این بازار به عهده می‌گیرند.

وی افزود: در این طرح مالک و سازنده طرح ساختمانی مکلف می‌شوند قبل از شروع به ساخت، بیمه‌نامه مسئولیت دریافت و قبل از فروش آپارتمان‌ها، ضمانت‌نامه ۱۰ ساله به ازای هر واحد مسکونی تهیه کنند که بر اساس آن سازنده‌ها با استناد به سند فنی کارکرد درست ساختمان‌ها را برای خریداران تضمین و هر نوع خسارت ناشی از نقص در ساخت را برای خریدار بیمه خواهند کرد. تصمیم وزارت راه و شهرسازی برای قانونمند کردن کیفی‌سازی در ساختمان‌ها از آنجا که در سال‌های اخیر کیفیت ساخت و سازها و ورود سازندگان بی‌تجربه و غیرحرفه‌ای به این بازار افزایش یافته می‌تواند عاملی برای جلوگیری از اجحاف در حق خریداران مسکن بویژه واحد‌های نوساز باشد تا با این قانون همچنین از هدر رفتن بخش زیادی از سرمایه ملی به حداقل برسد. در صورت تصویب طرح تضمین کیفیت ساختمان‌ها از سوی دولت خرید و فروش آپارتمان‌های نوسازعلاوه‌بر سند ثبت محضری به سند دومی نیز مجهز می‌شود که به موجب آن کارکرد درست و بدون عیب و نقص واحد مسکونی هم از سوی سازنده و هم از سوی فروشنده آن واحد برای خریدار تضمین و بیمه خواهد شد.

هزینه‌های مهندسی درصد ناچیزی از هزینه ساخت و ساز را شکل می‌دهد و از آنجا که ۵۵ درصد هزینه نهایی ساخت و سازها به خاطر قیمت زمین است بنابراین هزینه‌هایی که برای افزایش کیفیت ساختمان‌ها می‌شود نسبت به کل قیمت، ناچیز است و سازندگان نمی‌توانند به بهانه افزایش کیفیت ساخت، قیمت را بالا ببرند.

مظاهریان افزود: ضمانت اجرایی افزایش کیفیت ساخت و ساز با تصویب دولت قانونی می‌شود و هیچ سازنده‌ای نمی‌تواند از آن پس قانون را نقض کند که در اینصورت تخلف کرده است. وزارت راه و شهرسازی در طرحی که به هیأت دولت ارائه داده، درج مشخصات بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه ساختمان‌های نوساز در هر دو متن پروانه ساخت و پایان‌کار ساختمانی را اجباری اعلام کرده است و شهرداری را موظف کرده فقط در صورتی پایان کار برای ساختمان‌ها صادر کند که کیفیت آن تضمین شده باشد. همچنین دفاتر اسناد رسمی هم مکلف شده‌اند در صورت تصویب نهایی این دستورالعمل، قبل از انجام معامله آپارتمان‌های نوساز و سایر واحدهایی که مشمول این قانون خواهند شد، علاوه‌بر سایر مدارک لازم برای نقل و انتقال ملک، ضمانت نامه ده ساله را هم از سازنده مطالبه کنند. مظاهریان همچنین در مورد اینکه فقط ساختمان‌هایی که از این پس ساخته می‌شوند شامل ضمانت نامه ۱۰ ساله می‌شوند یا این طرح شامل ساختمان‌های دیگر نیز می‌شود گفت: وزارت راه و شهرسازی در این زمینه منتظر تصمیم‌گیری دولت است تا جزئیات بیشتری از آن اعلام شود. ایران.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here