از هفته آینده طرح کارت اعتباری اجرایی می شود

0
طرح کارت اعتباری
طرح کارت اعتباری

پاراف از هفته آینده طرح کارت اعتباری اجرایی می شود : بانک مرکزی می گوید که طرح کارت اعتباری خرید کالا از هفته آینده آغاز می شود و قرار است در فاز اول این طرح که ۵ماه به طول می انجامد، یک تا دو میلیون کارت اعتباری توزیع شود.

بانک مرکزی ریالی از منابع خود را برای بحث خرید کالاهای وارداتی یا هر گونه کالای دیگری که خارج از لیست وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد تخصیص نخواهد داد.

 ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی و سخنگوی این طرح با بیان اینکه این طرح مانند تسهیلات خودرو به یکباره انجام نمی شود، گفت: نمی‌توانیم بگوییم که هفته آینده برای چند میلیون نفر متقاضی کارت صادر می‌شود، بلکه این برنامه‌ای است که باید به تدریج پیش برود.

وی در پاسخ به انتقاد شمول کالاهای خارجی در این طرح گفت: بانک مرکزی ریالی از منابع خود را برای بحث خرید کالاهای وارداتی یا هر گونه کالای دیگری که خارج از لیست وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد تخصیص نخواهد داد.

وی ادامه داد: پولی که در بانک‌هاست از محل سپرده‌های مردم است و ما نمی‌توانیم زمانی که از سپرده‌های مردم به آن‌ها وام می‌دهیم خرید آن‌ها را محدود کنیم و باید به آن‌ها حق انتخاب بدهیم. حکیمی افزود: خرید کالای اعتباری با خودرو فرق می‌کند ، شما در طرح وام خرید خودرو با صد هزار نفر طرف بودید و دامنه انتخاب محدود به چند خودرو بود ولی در بحث طرح خرید کالای اعتباری با میلیون‌ها نفر و حداقل ۱۵ هزار کالا برای عرضه مواجه هستیم .

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با بیان اینکه « بین چهار تا پنج هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است»، اظهار کرد: به هیچ وجه منابع بانک مرکزی صرف خرید کالاهایی غیر از کالاهای معرفی شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی‌شود، چرا که اگر خریدی غیر از این موارد انجام شود منابعی از بانک مرکزی تعلق نمی‌گیرد.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در مورد کاهش اقساط از ۱۸ ماه به ۱۲ ماه افزود: از سوی دیگر هرچه تعداد اقساط بیشتر شود، اندازه کارت‌ها از نظر اعتباری بزرگ‌تر می‌شود و با بزرگ شدن اندازه کارت‌ها تعداد افرادی که می‌توانند این کارت‌ها را دریافت کنند کاهش می‌یابد؛ بنابراین با توجه به اینکه قصد داشتیم در فاز اول بین یک تا دو میلیون کارت اعتباری توزیع کنیم، مجبور بودیم که تعداد اقساط را کاهش دهیم.به گفته وی، اگر قرار باشد تعداد اقساط افزایش یابد یا باید تولیدکننده تخفیف خود را افزایش دهد یا کارت در اختیار افراد کمتری قرار گیرد یا اینکه نرخ سود از ۱۲ درصد بیشتر شود.تسنیم.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here