انتقاد از عدم تعیین تکلیف کارکنان قراردادی در لایحه جدید خدمات کشوری

سلمان خدادادی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با بیان اینکه عدم تعیین تکلیف نیروهای قراردادی از سوی دولت ظلم درحق کارمندان است، گفت: سیستم اداری کشور درجذب افراد دچار فساد است.

دولت تعداد کثیری را تحت عنوان نیروهای قراردادی به کارگرفته و یک سوم حقوق کارمندان رسمی را به این افراد پرداخت می کند، ضمن اینکه اکثر این افراد ازطریق رابطه دردستگاهی مشغول به فعالیت شدند و درهیچ آزمونی شرکت نداشتند؛ البته این هم نوعی فساد درسیستم اداری است.

خدادای افزود:‌ اگردولت نیازمند این افراد در دستگاه ها بوده ، پس درحال حاضرهم به وظایف خود درتبدیل وضعیت قراردادی ها عمل کند؛ یک کارمند قراردادی چه گناهی رامرتکب شده که با یک رشته تحصیلی دریک وزارتخانه و دارای یک پست درمقایسه با فرد رسمی حقوق کمتری دریافت می کند؛ به طوری که یک نفر بیش از ۳ میلیون و دیگری یک میلیون تومان حقوق دریافت می کند.

متاسفانه دولت حتی تمایلی به ارسال لایحه دائمی کردن قانون مدیریت خدمات کشوری نداشت، به طوری که ۳ ماه قبل ۵۰ نفراز نمایندگان درنامه ای به رییس جمهور ارسال سریعتر لایحه دائمی کردن قانون را متذکرشدند؛ البته دررفع مشکلات این لایحه اقدامات لازم درمجلس صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه این مسائل هیچ ارتباطی با منطق و سلامت کارمندان ندارد، تصریح کرد:‌ دراین شرایط چطورمی توان انتظارداشت که فرد کارمند دارای قرارداد پیمانی دچارمشکل و انحراف نشود، هرچند که دولت را باید دراین شرایط مجازات کرد؛ به طورحتم کمیسیون اجتماعی مجلس ازاین فرصت استفاده کرده و تعیین تکلیف نیروهای قراردادی را پیگیری می کند.

چرا دولت این افراد را جذب دستگاه های مختلف کرده

خدادادی با تاکید بر اینکه دولت درصورت عدم نیاز چرا این افراد را جذب دستگاه های مختلف کرده است، گفت:‌ متاسفانه برخی کارمندان با بیش از۱۵ سال سابقه کاری تبدیل وضعیت نشدند، دولت با پرداخت تنها یک میلیون تومان حقوق به این افراد درطول فعالیت کاری کارمندان را تعیین تکلیف نکرده است؛ به طورحتم کارمندان قراردادی بهتر از افراد رسمی فعالیت می کنند، زیرا اخراج یک فرد رسمی دارای روال مشخصی است، اما قراردادی ها را به هربهانه ای اخراج می کنند.هم رده به نقل از خانه ملت.

4 نظرات
 1. حمید موریان می گوید

  قطعاٌ دولت تمایل به ارسال لایحه ندارد زیرا که دولتمردان تا بحال به حقوق ودریافتیهای وپاداشهای نجومی عادت کرده اند وممکن است یک انسان دلسوزی توی این مملکت پیدا شود واین بخور بخورها را کاهش دهد که قطعاٌ به مذاق آنان نخواهد بود!!!!!

 2. رضا.ر.ی می گوید

  باسلام,چرا دولت محترم یکبار برای همیشه تکلیف کارکنان قراردادی را روشن نمی کند,آیا سخت است لایحه ای دراین مورد توسط دولت به مجلس ارسال ,یا حتی خود نمایندگان محترم کمیسیون اجتماعی مجلس با فراخوانی از استادان دانشگاه و کارشناسان علوم اداری و تشکیل جلسات و برگزاری همایش ,ازآنها ارایه طریق خواسته و در نهایت با شور و مشورت با بزرگان و بازنشستگان خبره و آشنا ,درنهایت لایحه ای جامع که درآن مشکلات کارکنان قراردادی از قبیل..بیمه, حقوق و مزایا,سابقه و تحربه وسنوات کاری و …..برای همیشه تعیین تکلیف گردد,باتشکر رضا,ر

 3. امین می گوید

  احسنت به جناب آقای خدادادی تنها فردی که پیگیر این ظلم آشکار در سطح کشور است. همه ساکت هستند. بنده نزدیک به ۱۲ سال در بالاترین دستگاه حاکمیتی استان (استانداری) مشغول به فعالیت هستم و به حقوقی کمتر از یک سوم نیروهای رسمی و پیمانی در حال ارائه بهترین و تخصصی ترین کار هستم ولی انتهای این کارها چی برای بنده و امثال بنده دارد؟ آیا ظلم نیست آیا برده داری نوین نیست؟ هر سال تن و بدن آدم به لرزه برای تمدید قرارداد بردگی با یک سوم حقوق. آیا در اتاق ما که سه نفر هستیم و آن دو نفر رسمی است هزینه های زندگی بنده از آنها کمتر است؟ آیا خون آنها رنگین تر است؟ لازم به ذکر است که بنده بدون هیچ پارتی و تنها به علت تخصص کاری خودم در حوزه تجارت بین الملل در این کار مشغول شده ام آیا نباید در جامعه اسلامی با مظاهر ظلم مبارزه کرد؟ چرا تنها یک نماینده شجاع این حرف را بزند.

 4. محمد حسن می گوید

  نیروهای قرارداد کار معین دولت عملاً به حالت برده داری نوین فعالیت می نمایند با سوابق بالا کمترین مزد را می گیرند کارمندی که امروز به اداره می آید و استخدام می شود با کارمند قراردادی که ۱۰ سال سابقه دارد حقوق یکسان می گیرد این کجای انصاف هست؟ و به دلیل ترس از عدم تمدید قرارداد و شرمندگی در مقابل خانواده جرات نداریم صدایمان در بیایید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.