1. هم‌رده
  2. اداری شغلی
  3. اداری و استخدامی
  4. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از مردم ، حقوق ۱۹ میلیونی به علاوه منت خدمت!

انتقاد معاون رئیس‌جمهور از مردم ، حقوق ۱۹ میلیونی به علاوه منت خدمت!

اخبار ویژه

جمشید انصاری رئیس سازمان امور اداری و استخدامی و معاون رئیس جمهور گفت: مردم ما یک گرایش عجیبی به این مسئله دارند که تمام امور باید توسط دولت انجام شود؛ در حالی که دولت‌ها برآمده از اراده مردم هستند.

به گزارش باشگاه جوان، وی در نشست واکاوی نظریه‌های دولت از منظر تئوری و عمل و کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی که ظهر امروز در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد گفت: نظریه‌های دولت به طور اساسی در حوزه علوم سیاسی مورد توجه قرار می‌گیرد و به نظر می‌رسد که علم مدیریت هم از نظریه دولت استفاده می‌کند؛ به این خاطر که این نظریه به مبانی دولت می‌پردازد و وظیفه تنظیم قدرت بر جامعه هم بر عهده دارد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی و ساختار اداری آن باید به مفاهیم کاربردی متوسل شویم گفت: دولت در جهان همان حکومت به حساب می‌آید این در حالی است که دولت در ایران تنها به عنوان قوه مجریه است.

ما با نظام جمهوری اسلامی مواجه هستیم که وظیفه اداره ۸۰ میلیون نفر را بر عهده دارد بنابراین باید روی مفهوم کاربردی دولت بپردازیم؛ ضمن اینکه تکلیف دستگاه‌ها هم در کشورمان به خوبی تعریف شده است.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور با اشاره به اینکه قانون اساسی در کشور باید مبنا قرار گیرد تأکید کرد: برخی از مطالبات مردم با مبناهای علمی سازگاری ندارد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه نظریه دولت از امور اندیشه سیاسی سرچشمه گرفته است تصریح کرد: حدود اختیار و تصمیمات دولت را می‌توان به مسائلی همچون مداخله دولت در اداره جامعه، میزان مشارکت و نقش مردم در امور، چگونگی روابط مردم با سازمان‌های دولتی و مدنی اشاره کرد.

وی در پایان تأکید کرد: مردم ما یک گرایش عجیبی به این مسئله دارند که تمام امور باید توسط دولت انجام شود به عنوان مثال از آسفالت خانه‌ها گرفته تا کنترل و تنظیم بازار می‌توان اشاره کرد این در حالی است که دولت‌ها برآمده از اراده مردم هستند.

حقوق ۱۹ میلیونی در ایران مساوی است با حقوق معاون رئیس جمهور امریکا

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:بنده مخالف پرداخت حقوق‌های کلان نیستم. البته به دو شرط؛اول اینکه مدیران منصوب به این پست‌ها از طریق رقابت انتخاب شوند.شرط دوم هم این است که آنان برای کار خود به مردم منت نگذارند.

معنای این حقوق چیست؟ بیایید با حقوق‌های ایالات‌متحده مقایسه کنیم که دستمزد و حقوق در آنجا از کشوری‌های اروپایی آزادتر است و تفاوت‌های حداقل و حداکثر دریافتی‌ها بسیار بیشتر از اروپاست. در امریکا حداقل دستمزد، حدود ۱۰ دلار در هر ساعت است. بنابراین حداقل حقوق ماهانه حدود ۱۳۰۰ دلار و شاید قدری کمتر است. در ایران نیز براساس قدرت خرید و نه قیمت بازار، حداقل دستمزد همین رقم است، زیرا با وجود قیمت بالای ۱۲ هزار تومان برای هر دلار، قدرت خرید آن حدود ۱۰۰۰ تومان است که البته الان قدرت خرید ریال کمتر شده ولی در استدلال ما فرق نمی‌کند.

حداقل حقوق در ایران نیز حدود ۱٫۲ میلیون تومان است، یعنی کسی که ۱۹میلیون تومان حقوق می‌گیرد، ۱۶ برابر حداقل حقوق و دستمزد دریافت می‌کند. اگر این نسبت را برای ایالات‌متحده حساب کنیم حدودا برابر ۲۱هزار دلار در ماه و سالانه بالای ۲۵۰ هزار دلار می‌شود که حقوق بسیار بالایی است. البته فراموش نکنیم که مدیران ایرانی از امکانات جنبی زیادی برخوردار هستند که در این محاسبات منظور نشده است.

بنابراین ما در حال حاضر و در یک نهادی که در خدمت جانبازان است، به مدیر آن حقوقی را می‌پردازیم که در مقایسه با یک کشور سرمایه‌داری کامل غربی نیز همین میزان دریافت می‌کنند، بنابراین هیچ منتی نباید بر مردم بگذارند، چون رقم دریافتی آنان براساس قدرت خرید بیش از رقم دریافتی معاون رییس‌جمهور امریکا با آن حد از توان تولید و اقتصاد بزرگ است.

این مدیران حتی اگر رقابتی انتخاب شوند و این حقوق کاملا حق آنان باشد، باز هم حق ندارند داعیه هدایت مردم و طلبکاری از مردم را داشته باشند. نمی‌شود که یک مدیر بیش از ۱۶برابر حداقل دستمزد کارگران حقوق بگیرد و در عین حال کماکان هم داعیه انقلاب و گذشت و ایثار و منت گذاشتن بر دیگران داشته باشد و مدعی وقف خود برای خدمت به مردم و فنای در خداوند باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست