مستثنی شدن فرهنگیان از بخشنامه ممنوعیت ادامه تحصیل بیش از یکبار پس از استخدام

0
مستثنی شدن فرهنگیان از بخشنامه ممنوعیت ادامه تحصیل بیش از یکبار پس از استخدام
مستثنی شدن فرهنگیان از بخشنامه ممنوعیت ادامه تحصیل بیش از یکبار پس از استخدام

پاراف مستثنی شدن فرهنگیان از بخشنامه ممنوعیت ادامه تحصیل بیش از یکبار پس از استخدام : نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ادامه تحصیل فرهنگیان امری بسیار ضروری و اجتناب ناپذیر است، خواستار مستثنی شدن فرهنگیان از بخشنامه «ممنوعیت ادامه تحصیل بیش از یکبار پس از استخدام» شدند.

سال گذشته در وزارت آموزش و پرورش بخشنامه‌ای صادر شده که براساس آن، هر کارمند پس از استخدام امکان ارتقای یک مقطع تحصیلی دارد و برای تحصیل بیش از یک مقطع منع وجود دارد. در توضیح این بخشنامه که تمام دستگاه‌های دولتی را شامل می‌شود،گفته شده است که این بخشنامه در راستای ابلاغ بخشنامه ۲۴ اسفند سال ۹۳ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور صورت گرفته است که براساس بند یک بخشنامه سازمان مدیریت با استناد به بند ۷۰ قانون مدیریت خدمات کشوری به صراحت آمده است «آثار اعمال مدارک تحصیلی مأخوذه نسبت به مدارک تحصیلی ارائه شده در بدو استخدام کارکنان رسمی و پیمانی بالاتر در طرح طبقه‌بندی مشاغل قابل احتساب است».

رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش نیز گفت: برای کارکنان «زیر دیپلم به دیپلم»، «دیپلم به فوق دیپلم»، «فوق دیپلم به کارشناسی»، «کارشناسی به کارشناسی ارشد» و «کارشناسی ارشد به دکترا» تنها یک بار ارائه مدرک تحصیلی ممکن است.

عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: عده‌ای از فرهنگیان با مدرک فوق دیپلم استخدام شده‌اند اما اکنون به آن‌ها گفته‌اند که تنها یک مقطع تحصیلی بالاتر از زمان استخدام در امور اداری قابل پذیرش بوده که این به معنای توقف ارتقای علم در آموزش و پرورش است.

وی با بیان اینکه باید اجازه ادامه تحصیل به فرهنگیان داده شود، تصریح کرد: عده‌ای در زمان استخدام مدارک بالا گرفته‌اند اگر یک مدرک ۵۰ هزار تومان به حقوق یک معلم اضافه کند هیچ اتفاقی نمی‌افتد لذا تقاضا دارم دولت به این مسئله توجه جدی داشته باشد.

داوود محمدی  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت تحصیل فرهنگیان گفت: موضوع جلوگیری از ادامه تحصیل فرهنگیان و کلیات این بخشنامه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح و در مورد آن بحث شده و کمیسیون آموزش از وزارت آموزش و پرورش خواسته تا این بخشنامه مورد بررسی بیشتری قرار گرفته و بعد از بررسی مجدد جزئیات نسبت به حل این قضیه و ادامه تحصیل فرهنگیان اقدامات لازم انجام شود.

 باید زمینه ادامه تحصیل فرهنگیان فراهم شده و هر نوع مانعی در این مسیر باید برطرف شود تا راهکارهای مناسبی را برای ادامه تحصیل پیدا کنیم.

فریده اولاد قباد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یکی از دغدغه‌های فرهنگیان را “بخشنامه ممنوعیت ادامه تحصیل بیش از یکبار پس از استخدام” دانست و اضافه کرد: با توجه به تغییر گسترده نظام آموزشی و محتوای کتب درسی، معلمان نیازمند ارتقای دانش حرفه‌ای هستند.

وی افزود: ادامه تحصیل با استفاده از محیط‌های دانشگاهی اهمیت بسیار بالایی دارد اما با ابلاغ بخشنامه ممنوعیت ادامه تحصیل در سال ۹۴، فرهنگیان دارای مدرک فوق دیپلم تربیت معلم، در ادامه تحصیل دچار مشکل شده و خواستار تغییر و اصلاح این بخشنامه هستند.

محسن بیگلری  نماینده مردم سقز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که ادامه تحصیل فرهنگیان امری بسیار ضروری و اجتناب ناپذیر است، گفت: درحالیکه وزارت آموزش و پرورش قاعدتا باید نیاز به بالا رفتن مدارک معلمان داشته باشد، اما در کمال تعجب بخشنامه‌ای ارائه کرده که برآن اساس جلوی ادامه تحصیل فرهنگیان گرفته می‌شود.

وی افزود: مثلا اگر معلمی با لیسانس وارد این حرفه شود، در نهایت با فوق لیسانس و تنها با یک مقطع ارتقا مجاز به ادامه تحصیل و لحاظ آن در میزان حقوق خود خواهد بود؛ یا اگر معلمی با دیپلم وارد آموزش‌و‌پرورش شده فقط در یک مقطع بالاتر-که همان فوق دیپلم است- می‌تواند ادامه تحصیل دهد؛ در صورتی که در گذشته اینطور نبوده و حتی بسیاری از نمایندگان مجلس با دیپلم و حتی با مدرک سوم راهنمایی وارد دانشسرا شده اند و تا مدرک دکترا ادامه تحصیل داده اند.

جلوگیری از ادامه تحصیل فرهنگیان و محدودیت گذاشتن در این موضوع، غلط و بی‌منطق است که در این مورد تذکر و درخواست کتبی برای لغو این بخشنامه از سوی فرهنگیان به مجلس ارائه شده است.

بیگلری با بیان این‌که این محدودیت‌ها انگیزه را در معلمان از بین می‌برد، تصریح کرد: تاکنون پیگیری‌های زیادی برای رفع این مشکل انجام شده که نتیجه‌ای نداشته و لغو این بخشنامه خواسته بسیاری از نمایندگان مجلس است که مجدانه به دنبال لغو این بخشنامه هستند و تا حصول نتیجه پیگیری می‌شود.خانه ملت.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here