نظام اداری دست و پاگیر نمی تواند با فقر مبارزه کند!

0
نظام اداری دست و پاگیر نمی تواند با فقر مبارزه کند!
نظام اداری دست و پاگیر نمی تواند با فقر مبارزه کند!

پاراف نظام اداری دست و پاگیر نمی تواند با فقر مبارزه کند! :  احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  در جلسه فرهنگ شهروندی در استانداری خوزستان برگزار شد، با بیان این که نظام اداری با تحمیل هزینه های پنهان بر مردم اشتغال را محدود می کند، گفت: روان سازی نظام اداری مهم ترین رکنی است که باید به آن توجه کرد.

از ۱۰ سال گذشته تا کنون هزینه های پنهان در کشور محاسبه می شود و در دولت کنونی نیز در زمینه بهبود فضای کسب و کار رتبه ما از ۱۵۲ به ۱۲۰ ارتقا پیدا کرده است.

وی  با اشاره به لزوم بهبود محیط کسب و کار، اظهار کرد: موضوع بهبود محیط کسب و کار حدود ۱۵ سال است که در دنیا مطرح شده است. اکنون به این موضوع در تمام اسناد پرداخته می شود و رهبر معظم انقلاب نیز به بهبود محیط کسب و کار تاکید کرده اند. هزینه های پنهان نشان داده اند که هر جا سیستم اداری مختل است، مردم مجبور می شوند به سوی اقتصاد غیر رسمی بروند که در این اقتصاد به طور خودکار، افراد فقیرتر هستند و در پی آن دولت نیز فقیر می شود.

روان سازی مهم ترین رکنی است که باید به آن توجه کرد. روان سازی به دو شرط اراده مسئولان و تغییر فرهنگ بستگی دارد که در صورت فراهم بودن آنها و با وجود فناوری اطلاعات می توان کارهای بسیار بزرگ را در بازه زمانی کوتاه مدت انجام داد و کارهای بسیار سخت را آسان کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت ها باید سیستم اداری خود را روان کنند، گفت: برای این کار لازم است مقام های مسئول اراده سالم سازی و روان سازی دستگاه های اجرایی خود را داشته باشند و پس از آن به فرهنگ سازی اقدام شود.

برای فرهنگ سازی باید بسیاری از عادات رفتاری که وجود دارد را تغییر داد؛ در بسیاری از اموری که مشکل وجود دارد، تنها مدیران نیستند که بخشی از مشکل را تشکیل می دهند. گاه هنگامی که مدیر تصمیم به تغییر می گیرد، در مرحله اول کارکنان و سپس آحاد مردم در بسیاری از مواقع مانع ایجاد تغییر می شوند.

وی ادامه داد: افرادی که مانع تغییر می شوند باور ندارند که قرار است تغییری انجام شود و بی اعتمادی میان مسئولان و مردم نیز به این مساله دامن می زند.

معاون وزیر رفاه با بیان اینکه تغییر سیستم های اداری کار بسیار سختی است، عنوان کرد: لازم است نخبگان، دانشگاهیان و اصحاب رسانه حضور داشته باشند تا تغییر عادت و فرهنگ و ایجاد یک رویه متفاوت که موجب آزاد شدن انرژی های اجتماعی به صورت تغییر یک سیستم می شود، صورت گیرد.

 شاید شهرداری ها نخستین مکانی باشند که در آن گفته شود حقوق و مسئولیت و فرهنگ شهروندی چه چیزی را ایجاب می کند. همچنین اینکه چگونه یک نظام اداری تنظیم کننده حقوق مردم است و چگونه باید حقوق شهروندان را اعاده کند، به رفتار شهروندان بستگی دارد.

میدری بیان کرد: در حال حاضر یکی از ویژگی های نظام اداری این است که مسئولان می گویند با کمبود بودجه و پرسنل مواجه ایم. این در حالیست که در مجموع تنها مشکلی که در نظام اداری ایران وجود ندارد و شاید در یک اداره و شهرستان آن وجود داشته باشد، کمبود بودجه است.  لازم است حتما یک سیستم مردمی وجود داشته باشد تا مشکلات موجود در نظام اداری را مطرح کند ولی اگر تنها حرکت مردمی باشد، بیشتر به ناامیدی و یاس مردم منجر می شود. این که پذیرفته شود از جمع نخبگان جهت رسیدن به نظام اداری مناسب استفاده شود، رمز توسعه اقتصادی نظام اداری است زیرا نمی توان در یک نظام اداری دست و پا گیر با بیکاری و فقر مبارزه کرد و اشتغال ایجاد کرد.ایسنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید