حقوق کارکنان گمرک ۳۵ درصد افزایش می یابد

0
حقوق کارکنان گمرک ۳۵ درصد افزایش می یابد
حقوق کارکنان گمرک ۳۵ درصد افزایش می یابد

پاراف حقوق کارکنان گمرک ۳۵ درصد افزایش می یابد : مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران گفت: عملکرد گمرک در سال ۹۴ از چند جهت قابل توجه و بررسی است و با توجه به اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تمایل کشورها به برقراری ارتباط گمرکی و تجاری با ایران به طور محسوسی افزایش یافت و سطح دیدارها و گفت‌وگوهای مقامات گمرکی کشورهای مختلف با مسئولان گمرک ایران در مقایسه با سال‌های قبل از آن، به‌ویژه در دوره فعالیت دولت‌های نهم و دهم به شدت بالا رفت.

در تازه‌ترین اقدام با پیگیری و تلاش‌های صورت گرفته ۳۵ درصد به حقوق کارکنان گمرک افزوده شد که امیدواریم در آینده نیز بتوانیم در این جهت اقدامات مؤثری انجام دهیم.

رئیس کل گمرک ایران گفت: طرح کارشناسی متمرکز یا کارشناسی مجازی یکی دیگر از اقدمات اساسی در سال ۹۴ است که اجرای آن علاوه بر ایجاد سهولت در کار رسیدگی به اظهارنامه‌های الکترونیکی، موجب شفافیت و سلامت بیشتر در روند کار گمرک و افزایش درآمد دولت شده است و در حال حاضر بالغ بر ۲ هزار اظهارنامه در گمرکات از این طریق ارزیابی و رسیدگی می‌شود.

وی اعلام کرد: این طرح از پیشرفته‌ترین طرح‌های گمرکی در چارچوب فناوری IT است که امکان ارزیابی اسناد ارائه‌ شده از سوی صاحب کالا در هر یک از گمرکات کشور را فراهم می‌ کند و زمینه سوءاستفاده احتمالی در قالب رابطه‌ بین ارباب‌رجوع و کارمند گمرک را از بین می‌برد.

کارکنان گمرک از شریف‌ترین و خادم‌ترین نیروهای دولت هستند که در سخت‌ترین شرایط و بعضاً محروم‌ترین نقاط کشور خدمت می‌کنند و از این لحاظ شایسته تقدیر و تمجید هستند.

همچنین گمرک ایران از مهم‌ترین پروژه گمرکی در تعیین ارزش کالاها رونمایی کرد و با اجرایی شدن این پروژه با عنوان تعیین شناسه ارزش واحد کالا (TSC) ارزش کالاها با استفاده از سامانه جامع گمرکی به‌صورت آنلاین تعیین می‌شود.

کرباسیان گفت: در بعد داخلی نیز امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری بین گمرک و سازمان‌های همجوار با هدف فراهم کردن شرایط مطلوب‌تر برای ترخیص سریع و به موقع کالاها و اقلام مورد نیاز جامعه به‌ویژه کالای حساس و اساسی را باید از رویدادهای قابل توجه گمرک در سال ۹۴ به حساب آورد، اما مهم‌تر از همه اینها سامانه یکپارچه امور گمرکی است که از اواخر سال ۹۲ اجرای آن در رویه‌های مختلف گمرکی آغاز شد و با توسعه و تکمیل آن در سطح گمرکات اجرایی، تحولی اساسی و بنیادین در روش‌های اجرایی و عملیاتی گمرک به‌وجود آمد.

کرباسیان گفت: اکنون که به نوعی از مرحله استقرار و راه‌اندازی سامانه جامع امور گمرکی عبور کرده‌ایم لازم است همه توان و کوشش خود را برای رفع مشکلات و موانع موجود و بهبود عملکرد سامانه به‌ کار گیریم و همگی کمک کنیم، تا این برنامه مهم و اساسی که با همت و تلاش و همکاری کارکنان محترم اعم از ستادی و اجرایی در گمرکات سراسر کشور عملیاتی شده، به‌طور کامل به اهداف خود دست یابد.

در روزهای پایانی سال به علت افزایش حجم مبادلات تجاری معمولاً فشار کار بر کارکنان گمرک افزایش یافت و به تبع آن همکاران هم در بخش تجاری و هم مسافری باید برای پاسخگویی برای ارباب‌رجوع وقت و توان بیشتری را صرف کنند و حتی خارج از ساعت کاری به انجام وظیفه مشغول باشند، از این‌رو ضمن قدردانی از همه عزیزان و اقدامات مثبتی که در همه زمینه‌ها در گمرک صورت گرفته است امیدوارم امسال نیز مانند سال‌های قبل گمرک بتواند تسهیلات بهتری را ارائه کند و در ایام تعطیلات سال نو نیز که شیفت‌های کشیک در گمرکات برقرار شده، خدمات گمرکی کماکان در اختیار مردم قرار گیرد.

کرباسیان افزود: از سوی دیگر با توجه به همدلی و همسویی بیشتر دولت و مجلس دهم و همچنین فراهم شدن بستر مناسب برای حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران اروپایی در ایران، یقیناً میزان ورود کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای و در کل تبادلات تجاری ایران با کشورهای خارجی در سال ۹۵ افزایش خواهد یافت و این موضوع به‌طور مستقیم گمرکات کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد. بنابراین از هم‌اکنون باید ضمن افزایش آمادگی خود برای ارائه خدمات روا‌ن‌تر و سریع‌تر به فعالان تجاری و بنگاه‌های اقتصادی، به سمتی حرکت کنیم که با ایجاد و توسعه گمرک مجازی، سطح خدمات خود را افزایش داده و متناسب با نیازهای آینده برنامه‌ریزی کنیم.شادا.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here