1. هم‌رده
  2. مالی اقتصادی
  3. سفر و گردشگری
  4. سفر قسطی به تمام نقاط کشور ، برون‌سپاری خدمات دولت الکترونیک تا پایان سال

سفر قسطی به تمام نقاط کشور ، برون‌سپاری خدمات دولت الکترونیک تا پایان سال

مسافرت داخل ایران

ولی تیموری معاون گردشگری کشور از بسته جدید سفر برای ایرانیان خبر می‌دهد که در آن آژانس‌ها و بخش خصوصی با کمک هتل‌ها برای شهروندان ایرانی تور تعریف می‌کنند.

به گزارش هم‌رده به نقل از ایران، وی معتقد است بسته‌های سفر می‌تواند به کاهش هزینه سفرهای داخلی منجر شود. او می‌افزاید که این بسته به معنای ارزان‌سازی سفر نیست.

کاهش هزینه سفر های داخلی

گاهی اوقات احساس می‌کنیم که هزینه تمام شده سفر برای مردم بالاست! چرا؟ چون سفر این افراد بیشتر به شکل انفرادی و مستقل انجام می‌شود. یعنی هرکس با ماشین خودش به سمت شهری راه می‌افتد این در حالی است که از تمام جاذبه‌های آن شهر خبر ندارد.

درنهایت یک یا دو تا جاذبه را می‌بیند اما اگر این سفر در قالب یک برنامه طراحی شود شما در آن زمانی که گذاشتید می‌توانید بیشترین استفاده را ببرید، یعنی به جای دو تا جاذبه، ممکن است ۱۰ جاذبه را ببینید. در اصل آژانس‌های گردشگری که مشاوران گردشگری شناخته می‌شوند می‌توانند با توجه به اطلاعاتی که دارند بسته سفر شما را به لحاظ محتوا و کیفیت متنوع کنند.

بنابراین یکی از شاخص‌های این بسته سفر، جذابیت است، از طرفی چون اجزای بسته سفر یکجا تدارک دیده می‌شود، می‌تواند هزینه کلی بسته سفر را هم کاهش دهد. برای اینکه هزینه کلی سفر بازهم پایین‌تر بیاید ما آمدیم با همکاران دیگر مثل هتل‌ها، راهنمایان و مراکز اقامتی و جاذبه‌ای و سایت‌ها صحبت کردیم تا اینها به‌ویژه در زمان هایی که فصل کم رونق سفر (لو سیزن) است تخفیف‌هایی هم بدهند.

بسته را آماده و فرآیندش را هم تعریف کرده‌ایم. یعنی دفاتر مسافرتی با یکی دو بانک صحبت کرده‌اند تا مسافر مجبور نباشد تمام هزینه را یکجا پرداخت کند. مثلاً یک خانواده سه نفره این بسته سفر را از یک آژانس می‌گیرد، پیش پرداختی را می‌پردازد و برای پرداخت بقیه هزینه، به صورت قسطی به توافق می‌رسند. این ویژگی بسته سفر ما است.

برون‌سپاری خدمات دولت الکترونیک تا پایان سال

دنیای اقتصاد نوشت: رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت هفته گذشته در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد خدمات دولت الکترونیک طی دو هفته آینده از طریق پیام‌رسان‌های بومی قابل‌دسترس خواهد بود. به گفته وی، این سیاست باهدف گسترش خدمات پیام‌رسان‌ها به امور شهروندی است.

برنامه وزارت ارتباطات برای ارائه خدمات دولت الکترونیک بر بستر پیام‌رسان‌های بومی در حالی است که پیش‌ازاین، این وزارتخانه اپلیکیشن ویژه‌ای برای خدمات دولت راه‌اندازی کرده بود و حتی در ابتدای سال جاری فاز نخست دولت همراه بهره‌برداری شد.

در این راستا، رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران، گفت: این اقدام صرفاً با تصمیم دولت انجام نگرفته، بلکه این موضوع در مصوبه شورای عالی فضای مجازی مبنی بر حمایت از پیام‌رسان‌ها دیده‌شده است، بنابراین وزارت ارتباطات ملزم است که طبق همان تکلیفی که از سوی این شورا تعیین‌شده، آن را انجام دهد.

به گفته این مدیر سازمان IT، تا پایان سال جاری یک طرح پایلوت به‌منظور برون‌سپاری خدمات دولت الکترونیک اجرا می‌شود. در طرح آمادگی دولت و همچنین برنامه‌های موبایلی متقاضی ارائه خدمات دولت الکترونیک برای عرضه این خدمات بررسی می‌شود.

در حال حاضر، از اپلیکیشن‌های پرکاربر دعوت به همکاری شده که ۱۰ اپلیکیشن برای ارائه این خدمات اعلام آمادگی کردند و کار اجرایی را شروع خواهند کرد. بااین‌حال، یک کمیته در حال بررسی اعلام آمادگی اپلیکیشن‌ها است. البته این آمادگی از سوی وزارت ارتباطات سریع‌تر مهیا خواهد شد و انتظار می‌رود از سمت اپلیکیشن‌ها طول بکشد.

از بهمن ماه امسال شاهد خدمات الکترونیک دولت در پیام رسان های بومی باشید

آمادگی از سمت دولت در دهه نخست بهمن‌ماه مهیا می‌شود و انتظار می‌رود با اطلاع‌رسانی خوبی که انجام‌شده این آمادگی اپلیکیشن‌های پرکاربرد اعم از پیام‌رسان‌ها و اپلیکیشن‌های بانکی و اپلیکیشن‌های بازارهای دیجیتالی زودتر فراهم شود.

به‌هرحال، دولت منتظر آماده‌سازی اپلیکیشن‌ها نمی‌ماند و بر بستر اپلیکیشن دولت همراه این سرویس‌ها ارائه می‌شود. این امکان فرصتی برای اپلیکیشن‌ها است تا ارزش‌افزوده خدمات خود را ارتقا دهند.
ملاحظات ارائه خدمات

بنا بر آنچه به‌عنوان برنامه سازمان فناوری اطلاعات تعریف‌شده، ارائه خدمات دولت الکترونیک بر بستر اپلیکیشن‌های غیردولتی متناسب با زیرساخت‌هایی است که سیستم‌های آنها ایجاد کردند و مطالبه‌ای است که آنها از وزارت ارتباطات داشتند. درواقع، از سوی این وزارتخانه محدودیتی برای همکاری با برنامه‌های موبایلی وجود ندارد.

به گفته باقری اصل، سازمان فناوری اطلاعات در حوزه دولت الکترونیک اختیارات کافی برای برون‌سپاری این خدمات دارد. بااین‌حال، در طرح پایلوت با حدود ۱۰ اپلیکیشن برون‌سپاری این خدمات آغاز می‌شود تا در آینده این عملیات گسترش یابد.

وی در ادامه در خصوص اینکه آیا ارائه خدمات از سوی اپلیکیشن‌ها برای کاربران هزینه دارد یا خیر، اشاره کرد: در حال حاضر نمی‌توان درباره اینکه استفاده از این برنامه‌های موبایلی هزینه‌دارند یا خیر اظهارنظر کرد. زیرا با سرویس‌های بسیار متنوع و متفاوت هستند.

با این حال، بنا بر قانون بودجه، برخی سرویس‌ها مانند احراز هویت، تعرفه دولتی دارند و تفاوتی نمی‌کند به چه شکل ارائه شوند و درهرصورت کاربر باید برای دریافت آن هزینه پرداخت کند. همچنین برای برخی خدمات که توسط سازمان قانون مقررات یا ستاد تنظیم بازار قیمت‌گذاری شده اپلیکیشن‌هایی که با دولت الکترونیکی همکاری می‌کنند، ملزم به رعایت آن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست